Y. Dışı İnşaat Muhasebesi

suleyman057

Katkı Sunan Üye
mrb arkadaşlar, bir firmamız libyada inşaat işi aldı, muhasebede yapmamız gereken ne gibi işlemler olur işleyişi nasıldır, farklılıkları nelerdir? kısacası azda olsa yol gösterecek kaynaklar aramaktayım, özellikle libya'ya has örnek veya makale gibi yazılar paylaşırsanız sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim.

Ynt: Y. Dışı İnşaat Muhasebesi

Sirkete bagli bir santiyemi yoksa ayri bir sirket olarakmi kuruldu Libya'daki proje?

sayın ıkafalı, türkiyedeki şirkete bağlı bir yer....

selam dostum sanırım sinopdasın 57 sinop plakası ve sanırım doğuş inşaat firmanın adı şantiyecisin anlaşılan libya işi 80 li yıllarda da vardı merak etme benle irtibat kur sana yardımcı olurum korkmana gerek yok :)

slm stajerim, sinopluyum doğru ama ankarada yaşıyor ve ankarada çalışıyorum şayet elinde bu işlerle ilgili bilgi döküman var ise [email protected] adresime mail atarsan çok sevinirim şimdiden ilginden dolayı teşekkür ederim.

Stajerim ,banada mail olarak atarmisin bizimde libyada bir projemiz olacak bu yaz sonuyla ama Umanda kurdugumuz sirket faaliyetleriyle yurutulecek.Genede senin kaynaginida okumak isterim.
..

selam stajerim, libyada şu an şirketimiz bir inşaat işi aldı doğuş grubuna ait bir şantiye var biz orada inşaat işinin bir bölümünü yapacağız yani taşeron olarak yapacağız. bana da elindeki dökümanları mail olarak gönderebilirmisin acaba?mail adresim
[email protected]

sayın stajerim, yardım istemiş olduğumuz konuda yardım edebileceğinizi söylemiştiniz ama şuana kadar sizden bir bilgi veya mail gelmedi... unuttunuz mu acaba...

arkadaşlar soruma cevap verebilecek azda olsa yardım edebilecek kimse yok mu bu konuda çok acil ihtiyacım var... şimdiden tşk ederim...

Arkadaşlar, bir firmamız Libya'lı bir firmaya Libya da taşeron olacak. Ama sözleşme sadece 2 firma arasında yapılacak. Yani idareye kayıt yapılmayacak. Bunun Türkiye de vergilendirilmesi ve para transferi nasıl olacak? Bilgisi olan var mı?

Selamlar , Ben buldugum bilgileri burada paylasacagim. Sizlerde paylasirsaniz sevinirim.

Libya Genel Halk Komitesi tarafından çıkarılan ve 14.11.2006 tarihinde yürürlüğe giren 443 sayılı Kararda:

? Genel müteahhitlik alanında yapı ve inşaat faaliyetleri,
? Elektrik üretim ve dağıtımı,
? Petrol (kuyu, kazı ve arama işlerinde kullanılacak malzeme imalatı, bakım, teçhizat, taşıma ve lojistik hizmetleri),
? Telekomünikasyon ve ulaştırma,
? Deniz ve hayvansal ürünler, tarım ve sanayi alanlarında Libya?da yatırım yapacak olan yabancı gerçek (itibari) şahısların; ilgili kanun uyarınca Libya?da ticari alanda faaliyet gösteren Libyalı şirketler veya anonim şirketlerle ortak anonim şirketler kurmaları gerekmektedir.

Libya?lı firmalarla ortak olarak kurulacak bu anonim şirketlerde Libyalı firmaların sermaye oranı %35?den az olmayacaktır.

Yabancı firmaların subelerinin yükümlü olduğu başlıca vergi türleri :

Başlıca Ücretler üzerinden alınan vergiler:
Kurumlar Vergisi
Cihad Vergisi (%3 Oraninda Filistin'e yardim amacli)
Damga Vergisi?dir.

01.01.2004 tarihinden itibaren vergi oranlarında iyileştirmeye gidilmiştir. Vergi
oranları dilimlere ayrılmışltır.
Dilimler şu şekilde belirlenmiştir:
Gelir (Dinar) Veri Oran?
200.000 yüzde 15,
200.000?300.000 yüzde 20,
300.000?500.000 yüzde 25,
500.000?1.000.000 yüzde 30,
1.000.000 1.500.000 yüzde 35,
1.500.000 yukarısı yüzde 40
olarak belirlenmiştir.

Vergiye esas matrah belirlendikten sonra söz konusu tutar, dört eşit taksitle
ödenmektedir.

Libya'da bütün sözleşmeler, vergi dairesi tasdikine tabiidir. Vergi dairesine
onaylatılan sözleşmelerin, bedellerinin hepsi 60 gün içerisinde Maliye Bakanlığı?na
tescil ettirilmelidir. Bu sözleşmelerin yüzde 2?si oranında vergilendirilmesi
zorunludur. Ödenen yüzde 2 tescil vergisi üzerinden yüzde 0,5 oranında damga
vergisi alınmaktadır. Ayrıca yüzde 0,5 oranında harç ödenmektedir. Böylece işin
daha başlangıcında elde edilen gelirler, vergi dairesinde kayıt altına alınmaktadır.
Sonuç olarak ülkede vergi ödenmesi oldukça düzenlidir. Her istihkak, vergi
dairesinin onayından geçmektedir.

Yeni sistemde de yabancı şirketler, kurumlar vergisine ilaveten, 1970/44
kanun uyarınca yüzde 4 oranında cihat vergisi ödemekle yükümlüdür. Kişisel
gelir üzerinden de yüzde 3 cihat vergisi ödenmeye devam edilmektedir. Özetle
maksimum yüzde 44 gelir vergisi ödeme yükümlülüüü bulunmaktadır.

Bazı özellikli işlerde vergi muafiyetleri bulunmaktadır. Bu işlerde kazanç
durumunda sadece beyanname verilmekte; ancak vergi ödeme yükümlülüğü
bulunmamaktadır.

Katma Değer Vergisi ve Tüketim Vergisi diğer vergi türlerindendir. inşaat
malzemelerinin çoğu tüketim vergisine tabiidir. Bu vergi oranı bazı durumlarda
yüzde 50?leri geçebilmektedir.

idareye direkt mal satıldığı takdirde vergi muafiyeti bulunmaktadır.

alintidir