Yabancı Firma, Türkiye'de Tren Revizyonu İşi İçin Taşeron Yerli Firma Kdv Konusu

üstad, müsadenizle bir müşterimin karşılaştığı olayı önce anlatayım : Avusturya da yerleşik yabancı firma var. Türkiyede ihale ile TCDD nin tren revizyonu ve onarımı işini aldı. Makina parçaları ve malzemeleri yurtdışından gönderecek. Yerine montaj ve çalıştırması için Türkiyede yerli taşeron firmayla anlaştı. Yerli taşeron firma TC vatandaşı mühendis ve işçileri ile yabancının revizyon projesine uygun şekilde işçilik hizmeti verecek ve birtakım yerli malzemeleride yerli firma Türkiyeden temin edip burada kullanacak. Tüm işçilikler Türkiyede taşeron yerli firma tarafından yapılacak. Yurtdışından kalite kontrol için yabancı mühendis elemanlar (1-2 kişi) her tren revizyonu bittiğinde gelip kontrol edip, tekrar geri dönecekler, (dolaysıyla yabancı firma elemanın Türkiyede fiili çalışması süresi, bir yıl içinde kesinlikle 183 günü aşmaz, böyle aşan bir süre durumu yoktur.)

Sorularım:1) Yurtdışı firma faturasını direkt resmi kuruma, tren revizyonu başına set halinde (malzeme ve yerine montaj işçiliği birlikte) kesecek, bu resmi kurum yabancıdan herhangi bir stopaj kesintisi yapabilir mi? 2) Yerli firma yurtdışı firmaya Türkiyede kendi yaptığı iş için, yabancı firmaya fatura kesecek, (yerli malzeme ve yerine montaj işçiliği, ve karla birlikte), yurtdışı adresine faturayı düzenleyecek, parası doviz olarak Türkiye ye gelecek, bu faturayı kdv li mi kesecek, keserse kdv oranı ne olacak, kdv li değilse nasıl düzenleyecek, fatura üzerine yazılacak izahat nasıl olacak ? 3) Yerli firma, kdv li fatura keserse, bu kdv yi Avusturya lı firma, Avusturya"da ÇVÖA hükümleri çerçevesinde, Avusturya Vergi dairesine beyan edip düşebilir mi? Birinci sorudaki, stopaj kesilirse bu stopajıda Avusturya da beyan edip düşebilir mi? Arkadaşlardan katkılarını bekliyorum, selamlar.

Ynt: Yabancı Firma, Türkiye'de Tren Revizyonu İşi İçin Taşeron Yerli Firma Kdv Konusu

Kesin olmamakla beraber yorumda bulunayım çünkü biraz karışık olay

1-stopaj olmaz (hizmet ithalinden dolayı) çünkü ticari kazanç olduğu için ticari kazançlardan stopaj oluşmaz
2- hizmetten türkiye de faydalanıldığından dolayı fatura kdv li olacak hizmet ihracı değil ve %18 olmalı
3- düşemez bence nasıl ki yurtdışı kdv li faturaların türkiye de kdv indirim olmaz ise aynı şey onlar içinde geçerlidir diye düşnüyorum ayrıca bildiğim kadarı ile ÇVÖA nın kdv ile alakası yoktur stopaj ile alakalı
Not:Y.dışı firmanın kestiği ft.(hizmetten y.içinde faydalanıldığı için ) kdv hesaplanıp sorumlu sıfatı ile kdv ödenmelidir kdv mükellefi olsanda olmasanda
Ben bunları düşünüyorum

Ynt: Yabancı Firma, Türkiye'de Tren Revizyonu İşi İçin Taşeron Yerli Firma Kdv Konusu

.

.