Yanında Staj Yapılan Meslek Mensubunun Müşterisini Almak Hakkında.

Bağımlı çalışmak için illa odadan parasını yatırıp ruhsatı almamız gerekiyor mu? Birde bağımlı çalışırsam eski mali müşavirin bu işyerinin defterini tuttuğumu bir yerden öğrenebilir mi? Odaya vs. bağımlı çalışıldığında müşteri bildirimi yapılıyormu?

Herkese iyi bayramlar arkadaşlar. Birşey soracagim. Bu 2 senenin başlangıç tarihi ruhsatı fiilen odadan aldığım tarihten itibaren mı başlar. Yoksa almaya hak kazandığım tarihten itibaren mi?

Eski meslek mensubu sene sonunu beklemek kaydıyla sözleşmenin feshine razı oldu. Yani yeni senede başka bir meslek mensubuna işi devir edecek. Bende bu meslek mensubundan işi devir alacağım. Fesih nedeninde herhangi bir olumsuzluk olmayacak. Acaba eski smmm beni yinede odaya şikayet eder mi :confused:

Arkadaşlar merhaba
Benim durumumu size özetlemek istiyorum. Oda buna cevap veremedi.

2 yıl önce staj gördüğüm meslek mensubun yanından çıktım. 1 yıldır smmm olarak görev yapıyorum.

Staj gördüğüm meslek mensubun müşterisi , A isimli meslek mensubuna gitmiş , A isimli meslek mensubu öldüğü için defterlerini almak zorunda kalmış B isimli meslek mensubuna geçiş yapmak zorunda kalmış. Bu firmada 2 tane smmm değiştirmiş.

Ben bu firmanın defterini alırsam eğer 2 yıl geçmediği için suçlu olur muyum?

İşten ayrılalı 2 yıl oldu , ama ruhsat alalı 1 yıl oldu. Ayrıca ben bu defteri staj gördüğüm meslek mensubundan da almıyorum. Başka bir meslek mensubunda defteri aldığım için sorun olmaz diyenlerde var. Hangisi doğru yardımcı olur musunuz?