fonradar

Yanlış Hesaplanan Maaş İşçiden Kesilebilir mi ?

Yedi ay önce işyerimin başka bir şirketine transfer oldum. bu yeni iş yerimden aldığım maaş önceki maaşımdan 600 tl daha fazlaydı. bu farkın transverle alakalı olduğunu düşündüm bordrolarım da bu şekilde çıkıyordu. fakat bu gün ik tarafından çağırılıp maaşımın yanlış hesaplandığını ve bundan sonraki maaşımdan 600 tl tutarında kesintiler yapılıp bu farkın ödemem gerektiğini söylediler.
bu kesintiyi benden yapmaları yasalmı?

Moderatör tarafında düzenlendi:
Önceden çalışıyor olduğunuz işverenlik den başka bir işverenliğe (üçlü mutabakat ile)geçmiş de olsanız yada aynı işverenliğe bağlı diğer işyerlerinde de çalışıyor olsanız farketmez , doğrusu önceden aldığınız ücret ne ise bu ücreti alırsınız, altında olamaz,daha fazlası olamaz mı?Elbette olur,bu takdir işverene ait.Kesinti yapılacağı söylendiğine göre aynı ücreti alacağınız-almanız gerekiyor.
Sehven hatalı ödeme olabilir,olmaz değil.

Şeref beyin değerli yorumlarına bu başlıkta katılmıyorum. Zira, başlık sahibi 7 aydır aldığı yeni bir maaştan bahsediyor. Oldukça uzun bir süre. İş K. 6 günlük hak düşürücü süre (İtiraz, müdahillik) işçi kadar işverenide bağlamaktadır. En kötüsü, bir sonraki bordro tahakkuk dönemine kadar hata giderilmelidir diyelim.

Sehven hatalı ödeme olmamalıdır, bu konuda görevliler maalesef çok dikkatli olmalıdır, aksi halde görevi ihmal'den dolayı kendilerine de rücu ettirilebilme ihtimalleri vardır.
Bence olay tamamen davalıktır...

Sn.burgaz la aynı dusuncedeyım, her ne kadar transferde olsa yenı bır maasla baslanan yenı bır ısyerı. Eksık odeme nedenıyle ıhtar_fesıh ve mahkeme yoluyla kıdem tazmınatı ve kesıntılerın ıadesı hakkı aranmalıdır bencede.

7 Aydır aldığınız fazla ücrete ilişkin olarak ilgili departmana/yöneticiye ulaşmayı düşünmüş müydünüz ? Klavye tuşuna bağlı bir hatadan sorumlu X kişinin ücretinden kesinti yaptırarak bu kararın iptali halinde içiniz rahat edecek mi ?

Bazı iş sözleşmelerinde "XYZ Firması ve firmaya ait diğer iştiraklerde XXX ücret ile çalışacaktır" gibi bir madde bulunuyor, transferinize ilişkin bir evrak/sözleşme var ise bu da belirleyici olacaktır diye düşünüyorum.

Mağduriyetinizi anlıyorum ancak bana göre etik olan eksik ücret yatırıldığında itiraz eden çalışanlarımızın fazla ödemelerde de aynı duyarlılığı göstermesi.

Şeref beyin değerli yorumlarına bu başlıkta katılmıyorum. Zira, başlık sahibi 7 aydır aldığı yeni bir maaştan bahsediyor. Oldukça uzun bir süre. İş K. 6 günlük hak düşürücü süre (İtiraz, müdahillik) işçi kadar işverenide bağlamaktadır. En kötüsü, bir sonraki bordro tahakkuk dönemine kadar hata giderilmelidir diyelim.
Sehven hatalı ödeme olmamalıdır, bu konuda görevliler maalesef çok dikkatli olmalıdır, aksi halde görevi ihmal'den dolayı kendilerine de rücu ettirilebilme ihtimalleri vardır.
Bence olay tamamen davalıktır...

Bu noktayı atlamışım-özür"(teşekkür ederim)

İşcinin"yeni işyerinde son aldığı ücret ile 7 aydır çalışıyor olması"durumu sözkonusu olduğunda,artık işveren"pardon" 7 aydır biz hata yapmışız diyemez,talep edemez,etse de haksız olur.
sn.burgaz41 ve sn.keremcem in düşüncelerine katılıyorum.