fonradar

Yanlış yazılan kdv

mart ayında indirilecek kdvyi yazarken yanlışlıkla bir faturanın matrahını indirilecek olarak yazdım. bunu mayıs ayına kadar farketmedim mart ve nisan ayındaki beyannamelerimde 1295 tl fazla indirdim.martta 628 tl, nisanda 14658 tl kdv ödedim. mayıs ayında kontrol ederken farkedip kaydı düzelttim. mayıs ayı kdv beyannamesini o tutar kadar eksik beyan edip onaylattım. lakin mayıs ayı ba bs leri yaparken 2 adet faturanın euro olarak kesildiğini ve euro tutarını tl miş gibi işlediğimi farkettim. ft ları tl ye çevirip düzelttiğimde 2800 tl daha indirilecek kdv m oldu. düzeltme yaptık, sadece mahsup dekontu çıkarttı program. ama bankadan öderken ben kdv yi ilk tahakkuk kadar 13265 tl olarak ödedim. banka mahsubu görmedi. ben vergi dairesinden şu anda 2800 küsür tl alacaklıyım mahsup tahakkuk fişi var. şimdi karşıt inceleme istiyor bir firma mart ayına ait. mart nisan ayındaki bu eksiklikler kaydımı sonradan düzelttiğim için 191 hesabımda görünüyor. karşı firma benden kdv düzeltmesi ya da başkaca bir inceleme istermi.. ne yapmam lazım...