Yapı Denetim Faturalarının Muhasebeleştirilmesi

merhaba arkadaşım; benim size bir sorum olacak. yapı denetim firmasında ön muhasebe tutmaktayım. faturalarımızı keserken bakanlık payı ve ilgili idare payları ayrıca tevfifat ta bulunmaktadır. bakanlık ve ilgili idare paylarının kdv ödemesi yapılmakta fakat kesilen paylar bize dönmemekte şimdiye kadar resmi muhasebemizi tutan firma kesilen bu payları muhasebeleştirmediğinden otomatikman bu paylar gelirimizmiş gibi işlenndiğinden kdv miz fazla çıkmaktadır. muhasebemizi tutan firma luca kullanmaktadır.bakanlık payı ve ilgili idare payının lucada nasıl muhasebeleştirileceğini vede 9/10 tevfkifatı nasıl muhasebeleştirileceği hakkında bilgi verirseniz sevinirim. şimdiden teşekkürler. başarılar

olayı örnekle açıklamaya çalışacağım. tevkifatlı fatura gerçek yada tüzel kurumlara fatura kesildiğinde uygulanıyor. yani hizmeti satın alan kişi vergi mükellefiyeti yok ise faturalarda kdv tevkifatı uygulanmıyor. örnek olarak gelir vergisi mükellefine 1000,00 tl lık yapı denetim hizmeti faturası kestiğimizde
30,00 tl bakanlık payı
30,00 tl ilgili idare payı
1.060,00 tl tutar
190,80 tl kdv %18
171,72 tl 9/10 kdv tevkifatı
19,08 tl beyan edilecek kdv
1.079,08 tl tahsil edilecek tutar.

idare bu faturanın ödemesini yapar iken bakanlık ve idare paylarının kesip kdv sini ekleyerek yapı denetim firmasına göndermesi lazım yani (1000,00+19,08=1019,08) tl
benim yorumuma göre fatura kestiğimiz anda bakanlık payı ve idare payına ait gelirleri, idarenin tarafımıza para gönderdiği anda giderleştirmeliyiz böylece olay nötr hale gelir.

kdv açısından ise beyan ettiğimiz kdv yi idare daha sonradan tarafımıza gönderdiği için ortada bir kayıp söz konusu değildir. sadece kdv nin tahsili bir iki ay geç alınmış olur.
umarım sorularının cevabını verebilmişimdir. Tabi hatam var ise de okuyan arkadaşlar düzeltebilir.
Herkese saygılar,