Yapı Denetim Firması Tarafından Kesilen Fatura...

metintacer

Katkı Sunan Üye
İyi Günler ;
Kat karşılığı inşaat işi yapan firma, Yapı Denetim ücretlerini Belediyeye yatırmaktadır.
Yapı denetim firması ise faturayı arsa sahibine tevkifatsız (Vergi mükellefi olmadığından ) kesmektedir.

1-Müteahhit İnşaat firması, Arsa sahibi adına kesilen bu faturaları inşaat maliyet hesabına,arsa sahibi ile yaptığı inşaat sözleşmesine istinaden alabilirmi?

2-Eğer maliyet hesabına intikal ettirirse Form Ba ile bunu beyan edecekmidir.?

Teşekkür eder,iyi çalışmalar dilerim.

Ynt: Yapı Denetim Firması Tarafından Kesilen Fatura...

İyi akşamlar;

Bu sorun ile daha önce karşılaşan olmadı mı?
Bilgisi olanlardan yazmalarını rica ediyorum.

Size bu konuda bir mukteza örneği yolluyorum.Sanırım tam olarak sorunuzun cevabı....

T.C.

GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI

Ankara Vergi Dairesi Başkanlığı

(Mükellef Hizmetleri Gelir Vergileri Grup Müdürlüğü)

Sayı : B.07.1.GİB.4.06.16.01/

Konu : Yapı sahibi adına ödenen giderlerinin İndirilmesi.

Sayın ????..

İlgi ?????tarihli dilekçeniz.

İlgide kayıtlı dilekçenizde; kat karşılığı inşaat müteahhitliği faaliyetinden dolayı????? Vergi Dairesi Müdürlüğünün ?????.vergi numarasında kayıtlı gelir vergisi mükellefi olduğunuzu, yapı denetim sözleşmesi gereği yapı sahibi tarafından ödenmesi gereken ancak, tarafınızca yapılan ödemelerin inşaatın maliyetini oluşturduğunu belirterek; tarafınızca ödenen ancak yapı sahibi adına düzenlenen bu belgelerin gider belgesi olarak kabul edilip edilmeyeceği hususunda görüş talep etmektesiniz.

4708 sayılı Yapı Denetimi Hakkında Kanunun 2?nci maddesinin 1?inci fıkrasında yapı denetim hizmetinin, yapı denetim kuruluşu ile yapı sahibi veya vekili arasında akdedilen hizmet sözleşmesi hükümlerine göre yürütüleceği ve yapı sahibinin yapım işi için anlaşma yaptığı yapı müteahhidini vekil olarak tayin edemeyeceği, aynı Kanunun 5?inci maddesinin 1?inci fıkrasında ise, yapı denetim hizmet sözleşmelerinin yapı sahibi ile yapı denetim kuruluşu arasında akdedileceği hükme bağlanmıştır.

Konu ile ilgili olarak, 12.08.2001 tarih ve 24491 sayılı Resmi Gazete?de yayımlanan Yapı Denetimi Uygulama Usul ve Esasları Yönetmeliğinin ?Yapı Denetimi Hesabının Tutulması? başlıklı 13?üncü maddesinde; yapı denetim kuruluşlarının hizmet bedellerinin karşılanması amacıyla, il özel idareleri ve belediyeler adına bankada yapı denetim hesabı açılacağı, yapı denetim için 4708 sayılı Yapı Denetimi Hakkında Kanun ile öngörülen hizmet bedellerinin yapı sahipleri tarafından bu hesaba yatırılacağı açıklamalarına yer verilmiştir.

Diğer yandan, 193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu?nun 40?ıncı maddesinin 1?inci bendinde, ticari kazancın elde edilmesi ve idame ettirilmesi için yapılan genel giderlerin ticari kazancın tespitinde gider olarak indirilebileceği hüküm altına alınmıştır.

Bir giderin kazancın elde edilmesi ve idamesi ile ilgili olduğunun kabulü için; giderle kazancın elde edilmesi ve idamesi arasında illiyet bağının bulunması, giderlerin keyfi olmaması yani kazancın elde edilmesi için mecburi olarak yapılması, yapılan gider karşılığında gayri maddi bir kıymet iktisap edilmemiş olması gerekir.

Öte yandan; bu giderlerin tevsik edici belgelere dayanması (fatura, fatura yerine geçen vesikalar gibi) ile yasal kayıtlarda izlenmesi gerekmektedir.

Diğer taraftan, 213 sayılı Vergi Usul Kanunu?nun 3?üncü maddesi gereği vergilendirmede vergiyi doğuran olay ve bu olaya ilişkin muamelelerin gerçek mahiyeti esas olup, vergiyi doğuran olay ve bu olaya ilişkin muamelelerin gerçek mahiyetinin yemin hariç her türlü delille ispatlanabileceği hüküm altına alınmıştır.

4708 sayılı Yapı Denetimi Hakkında Kanuna göre hizmet bedellerinin yapı sahibince ödenmesi gerektiğinden bu ödemelere ilişkin belgeler de yapı sahibi adına düzenlenmektedir. Ancak Vergi Usul Kanunu?nun 3?üncü maddesine göre vergilendirmede olayın gerçek mahiyeti esas olduğundan söz konusu ödemelerin yapı sahibi adına tarafınızca yapıldığının aranızda düzenlenen ve bu hususlarında yer aldığı sözleşme veya banka dekontu ile belgelendirilmesi halinde bu ödemelerin GVK?nın 40?ıncı maddesine göre ticari kazancın tespitinde gider olarak dikkate alınması mümkün bulunmaktadır.

Bilgi edinilmesini rica ederim.

Sayın Balance ;
Verdiğiniz mukteza örneği için teşekkür ederim.Uygulamamızın doğru olduğunu sağlama aldık.
İyi günler.

Rica ederim iyi çalışmalar

2-Eğer maliyet hesabına intikal ettirirse Form Ba ile bunu beyan edecekmidir.?

Karşı tarafın muhasebesi ile görüşmenizde fayda var. Biz karşılıklı olarak mutabakatla bildiriyoruz. Farklı ad altında olması durumunda faturanın bsba da bildirimini yapmıyoruz.

Saygılarımla,

Selamlar,aynı konuya geri dönelim :)
Aynı olay şimdi bizim başımıza geldi.Alomaliye danışma hattını aradığımda eski kararlarda (yukarıdaki örnekte olduğu gibi) sözleşmeye ve belgeye dayalı olması durumunda bu giderlerin müteahhit defterine kaydedilebileceği söyleniyordu.Fakat son aylarda özellikle 2008 sonuna doğru gönderilen bilgi ve yazılarda bu giderleri indiremeyeceği yönünde ağırlıklı kararlar veriliyormuş.Yani tam tersi görüşler artıyorumuş.Dolayısıyla bizim sorunumuzda en iyi yöntemin mukteza istemek olduğuna karar verildi :) Fakat şu anda anlamadığım smzleşme ve belgeler olduktan sonra bu faturaların müteahhit defterine kaydedilmesi halinde bile neden müteahhit kendi BA beyanında gösteremiyor,bunu henüz anlayabilmiş değilim.Sonuçta ödemeyi yapan müteahhit,defterine yazan müteahhit.Yapı denetim BS de bildiriyor,peki BA da kim bildirecek.Çapraz sorgu ne ile yapılacak? Mecburen mukteza istenecek sanıyorum.Konu biraz eski olduğu için yeni görüşlere de açık olduğumuz belirtmek isterim :) Saygılar.

yapı denetim faturalarındaki kdv nasıl olcak indirim konusu yapılabilcekmi yoksa maliyetemi aktarılcak