Yardım...otobüs işletmesi

merihs12

Katkı Sunan Üye
Yolcu taşımacılığı yapan bir mükellefimiz elindeki tek otobüsü 10/01/2011 tarihinde sattı ve 10 gün sonra yeni otobüs aldı.Vergi dairesine otobüsü sattığımızı bildirdiğimizde bize mükelefiyet kaydımızı kapattırmamız gerektiği söylendi.Yeni otobüs alındığında tekrar kaydımızı açtırcakmış.Ben şaşkınlık içersinde geri döndüm.İlk kez duyduğum bir konu.Yani otobüs işletmesi aracını satıp yenisini almak için kısa bir süre ara veremiyor mu bana çok saçma geldi. Bu konuda bilgisi olanlardan yardım bekliyorum..teşekkürler...

Ynt: Yardım...otobüs işletmesi

10/01/2011 tarihinde ............ plakalı ticari aracımı satmış bulunuyorum. Yeni aracımı alınca tarafınıza bilgi vereceğim, mükellefiyetimin silinmemesini arz ederim şeklinde bir dilekçe verin, dilekçenize ek olarakta araç satış sözleşmesini ve satış faturasını ekleyin.

Yeni aracınızı aldığınızda da yine aynı şekilde yeni aracımı aldım ve faaliyetime devam etmekteyim şeklinde bir dilekçe verin.

İyi günler.

2 otobüsün alım ve satımı arasında zaman varsa mükellefiyet kapatılacak diye bir zorunluluk var mı?

Öyle aracınızı sattıktan sonra şu kadar gün sonra yeni araç almanız gerekir şeklinde bir zorunluluk olabileceğini pek sanmıyorum ama siz yine de araştırın.

Bir keresinde servis işletmeciliği yapan mükellefim elindeki tek aracını sattı, dilekçesini; yeni araç aldığımda tarafınıza bilgi vereceğim ve mükellefiyetimin silinmemesi arz ederim şeklinde yazdım verdim.

Aradan 4 ay geçti mükellef yeni araç alamadı. Beyannameleri boş verdiğimden dolayı bende kapatabileceğim en erken tarihe kapattım ve vergi dairesinden herhangi bir yazı, ceza vb. birşey gelmedi.

Ancak sigortalı personel varsa sigortaya da aynı bilginin verilmesi gerekmektedir.

İyi günler.

Vergi dairesi şu mantık ile bu bilgiyi vermiş olabilir. Otobüsü işyeri gibi düşünün sattığınız otobüs sizin tasarrufunuzdan çıktığı için ortada ticari anlamda mükellefiyeti gerektirecek bir durum olmadığında ortadan kalkmış oluyor. Otobüsün satışını işyerinizin kapanışı gibi düşünün.

iyi günler...

çok saçma değil mi,otobüsü saatım yenisini alıcam,bu arada ben boş beyanname veriyorum neden bir sürü prosedürle tekrar uğraşayım,,,,kapanışı yapıp sonra tekrar açmak bir sürü işlem gerektiriyor,bu vergi dairesinin işine de gelmez.