Yarım günlük sağlık izni yıllık izinden sayılır mı?

merhaba, 1 buçuk yıldır çalışıyorum ve diş tedavim için çalıştığım yerden 4-5 defa olmak üzere her hafta bir gün yarım gün izin kullandım. bunun sonucunda da bu süreler toplanıp yıllık iznimden düşürüldü. nedeni ise rapor alınmadan sağlık için alınan izinler yıllık izinden düşürülürmüş. sağlık izinlerinin yıllık izinden düşürülmesi doğru mudur?

Ynt: Yarım günlük sağlık izni yıllık izinden sayılır mı?

Sağlık izni diye bir izin yok yasalarda tanımlanmış olan.
Sağlık sorununuz nedeniyle yaptığınız işlemler için dr.dan işbaşı belgesi alarak işverene iletmiş olsanız, dediğiniz gibi herhangi bir izine veya ücret kesintisi uygulamasına gidilemez. Ama durumunuzda, aldığınız izinler ücretsiz izin gibi değerlendirilip, ücretinizden kesinti yapılması gerekmekte normalde.

YAsal olarak o veya benzer başka izinlerin de yıllık izinden düşülebilmesi mümkün değil.

Peki yıllık ücretli izin yönetmeliği'nde şöyle bir madde var;

- İşveren tarafından yıl içinde verilmiş bulunan diğer ücretli ve ücretsiz izinler veya dinlenme ve hastalık izinleri yıllık izne mahsup edilemez.

Sonuçta diş tedavisi de hastalık iznine girmez mi? Bir de şöyle bir sıkıntı var; daha önce hastaneye gitmek için aldığım yarım günlük izinler yıllık iznimden kesilmemiş!

dalileon ' Alıntı:
merhaba, 1 buçuk yıldır çalışıyorum ve diş tedavim için çalıştığım yerden 4-5 defa olmak üzere her hafta bir gün yarım gün izin kullandım. bunun sonucunda da bu süreler toplanıp yıllık iznimden düşürüldü. nedeni ise rapor alınmadan sağlık için alınan izinler yıllık izinden düşürülürmüş. sağlık izinlerinin yıllık izinden düşürülmesi doğru mudur?
keremcem ' Alıntı:
Sağlık izni diye bir izin yok yasalarda tanımlanmış olan.
Sağlık sorununuz nedeniyle yaptığınız işlemler için dr.dan işbaşı belgesi alarak işverene iletmiş olsanız, dediğiniz gibi herhangi bir izine veya ücret kesintisi uygulamasına gidilemez. Ama durumunuzda, aldığınız izinler ücretsiz izin gibi değerlendirilip, ücretinizden kesinti yapılması gerekmekte normalde.

YAsal olarak o veya benzer başka izinlerin de yıllık izinden düşülebilmesi mümkün değil.
EVET mümkün değil
dalileon ' Alıntı:
Peki yıllık ücretli izin yönetmeliği'nde şöyle bir madde var;
- İşveren tarafından yıl içinde verilmiş bulunan diğer ücretli ve ücretsiz izinler veya dinlenme ve hastalık izinleri yıllık izne mahsup edilemez.
Sonuçta diş tedavisi de hastalık iznine girmez mi? Bir de şöyle bir sıkıntı var; daha önce hastaneye gitmek için aldığım yarım günlük izinler yıllık iznimden kesilmemiş!
Diş tedavisi olmanız gayet olağan ama siz Dr.dan o iş günü gördüğünüz tedaviye istinadden belga almamışsınız.İşbaşı belgesi yada iş göremezlik belgesi(rapor)almış olsaydınız hiçbir sorun çıkmayacaktı.Ha şunu soruyorsanız,benim bu durumum bir hastalık halidir,dolayısyle neden hastalık izinli sayılmıyorum?Elbette sayılabilirsiniz ama bu halin Dr.tarafından belgelendirilmesi gerekir yada iş sözleşmesinde "bu benzeri hallerde saatlik yada,yarım gün veya bir işgünü izin verilir"hükmü bulunması gerekir ki ücret kesintisi olmasın.
Ayrıca ,Kanun un 56 ncı maddesi ve ilgili Yönetmeliğin 6 ıncı maddesi gereği sözkonusu izinler yıllık izne mahsub edilemez,asla işci aleyhine uygulama yapılamaz.