resim

YATIRIM İNDİRİMİ HK.

Üyelik
3 Haz 2005
Mesajlar
260
FİRMAMIZ TAŞIT KİRALAMA İŞİ İLE UĞRAŞIYOR.aLDIĞIMIZ TAŞITLAR İÇİN YATIRIM İNDİRİMİ UYGULAYABİLİRMİYİM?
TEŞEKKÜRLER
 
Üyelik
31 May 2005
Mesajlar
127
Konum
İSTANBUL
Sayın, Beyhan Serin

Yatırım İndirminin konusu, mükelleflerin faaliyetlerinde kullanmak üzere satın aldıkları veya imal ettikleri A.T.İ.K. yeni olanları olup yatırım indiriminden faydalanabilirler. Bu oran bildiğiniz üere %40 dır.

Dolayısıyle siz de yatırım indiriminden yararlanabilirsiniz.

Saygılarımla,


İyi Çalışmalar
 
Üyelik
3 Haz 2005
Mesajlar
260
YATIRIM İNDİRİMİ

BEN ŞUNU ANLAMADIM HEM BU TAŞITLARIN AMORTİSMAN GİDERLERİNİ İNDİRİCEM HEMDE VERGİ MATRAHINDAN %40 INI DÜŞÜCEM DOĞRUMU?
 
Üyelik
31 May 2005
Mesajlar
127
Konum
İSTANBUL
Sayın Beyhan Serin


Aynen öyle ancak şunu da belirtmek istiyorum 2005 yılında yatırım indirimden yararlanılacak tutar en az 10 000 YTL olmalıdır.


Saygılarımla,


İyi Çalışmalar
 
Üyelik
7 Haz 2005
Mesajlar
2,171
Konum
İstanbul
Merhaba,
Aşağıdaki linkte bununla ilgili güzel bir konu var, okumanızı öneririm. En son yazdığım mesajdaki linkte İstanbul Defterdarlığının konuya son noktayı koyan özelgeleri de mevcut.

yatırım indirimi
 
Üyelik
3 Haz 2005
Mesajlar
260
YATIRIM İND. HK.

TEŞEKKÜRLER PEKİ BUNU GEÇİCİ VERGİ DÖNEMİMDE UYGULAYABİLİYORMUYUZ?
 
Üyelik
31 May 2005
Mesajlar
127
Konum
İSTANBUL
Sayın Serin,

Geçici Vergi döneminizde çıkan Mali Kar dan varsa geçmiş yıl zararlarınızı düştükten sonra, indirime esas tutarınızdan yatırım indirimi tutarınızın %40 lık tutarını düştükten sonra Geçici Vergi Matrahınız oluşacaktır.


Saygılarımla


İyi Çalışmalar
 
Üyelik
3 Haz 2005
Mesajlar
260
2004 YILI İÇERSİNDE ALDIĞIMIZ TAŞITLARI YATIRIM İNDİRİMİ OLARAK DEĞERLENDİREBİLİRMİYİZ? YOKSA SADECE 2005 YILI İÇİNDE ALINANLARIMI DAHİL EDECEĞİZ.
 
Üyelik
31 May 2005
Mesajlar
127
Konum
İSTANBUL
Sayın Serin,


Teşvik Belgesi kapsamındamı Yatırım İndiriminden yararlanıyorsunuz.


Eğer hayır ise ;

2004 yılında yatırım indiriminden yararlanmış olmanız gerekmektedir.
Dolayısıyle 2005 yılı için yararlanılacak yatırım indirimiz yoktur. (2005 yılı alınanlar hariç)

Ancak eğer Teşvik Belgesi kapsamında ise %100 e yakın kısmından yararlabiliyorsunuz ve muhtemelen endeksleme yöntemi kullanılmıştır.

Eğer ne şekilde yatırım indiriminden yararlanıldığını belirtirseniz, sanırım sorunuz daha net cevaplar bulabilir.

Saygılarımla
 
Üyelik
7 Haz 2005
Mesajlar
2,171
Konum
İstanbul
beyhanserin' Alıntı:
2004 YILI İÇERSİNDE ALDIĞIMIZ TAŞITLARI YATIRIM İNDİRİMİ OLARAK DEĞERLENDİREBİLİRMİYİZ? YOKSA SADECE 2005 YILI İÇİNDE ALINANLARIMI DAHİL EDECEĞİZ.
Merhaba,
Eğer 2004 yılında alınmış ve 2004 yılı beyannamesinde (sehven veya matrah çıkmaması nedeniyle) kullanılmamış yatırım indirimi tutarını 2005 yılı beyannamelerinizde kullanabilirsiniz.

İlgili olarak benzer bir konudaki İstanbul Defterdarlığının 2 adet özelgesini aşağıdaki linklerden okuyabilirsiniz.

ÖZELGE-1

ÖZELGE-2

Hatta GVK 19. madde hükümlerine göre matrah yetersizliği nedeniyle kullanılamayan YATIRIM İNDİRİMİ tutarları TEFE oranında artırılarak kullanılacaktır.
 
Üyelik
7 Haz 2005
Mesajlar
2,171
Konum
İstanbul
beyhanserin' Alıntı:
TEŞVİK BELGESİ KAPSAMINDA MI DERKEN BİZ TEŞVİK BELGESİ ALMADIK.
Tekrar Merhaba,
Beyhan Hanım 2004 beyannamenizde gelirmi beyan ettiniz yoksa zararmı. Eğer gelir beyan ettiyseniz bir düzeltme beyannamesi vermeniz gerekiyor. Zarar beyan etmişseniz yapmanız gereken hiç bir şey yok. Çıkacak ilk gelir matrahında öncelikle geçmiş yıl zararlarını hala matrah varsa önceki mesajda belirttiğim gibi yatırım indirimi tutarını TEFE oranında artırarak kalan matrahtan düşeceksiniz. Hala bir matrah kaldıysa kalan matrah üzerinden vergi ödeyeceksiniz.
 
Üyelik
3 Haz 2005
Mesajlar
260
FİRMANIN MÜŞAVİRLİĞİNİ YENİ ALDIM BENDEN ÖNCEKİ MALİ MÜŞAVİR YATIRIM İNDİRİMİ UYGULAMAMIŞ. BENDE 2. GEÇİCİ VERGİ DÖNEMİNDE UYGULAYACAĞIM.
 
Üyelik
3 Haz 2005
Mesajlar
260
DÜZELTME BEYANI VERMEDEN SADECE 2005 YILINDA ALINAN TAŞITLARIN YATIRIM İNDİRİMİNİ GEÇİCİ VERGİDE GÖSTEREBİLİRMİYİM
TEŞEKKÜRLER
 
Üyelik
7 Haz 2005
Mesajlar
2,171
Konum
İstanbul
beyhanserin' Alıntı:
DÜZELTME BEYANI VERMEDEN SADECE 2005 YILINDA ALINAN TAŞITLARIN YATIRIM İNDİRİMİNİ GEÇİCİ VERGİDE GÖSTEREBİLİRMİYİM
TEŞEKKÜRLER
Merhaba,
Herhangi bir sorun çıkacağını sanmıyorum, Vergi Dairesi neden fazla vergi ödedin diye sormaz. Uğraşmak istemiyorsan 2004 alımlarını görmezden gel ve 2005 yılı alımlarından itibaren yaptığınız yatırım indirimi kapsamına giren sabit kıymet alımlarına uygulayabilirsin.
 

Benzer konular

Üst