Yatırım indirimi hk.

beyhanserin

Katkı Sunan Üye
Taşıt kiralama ile uğraşan firma aldığı araçlarda yatırım indiriminden faydalanınca bu yatırım indiriminden faydalanılan araç satılınca ne gibi işlemler yapılıyor?
teşekkürler

Merhaba,
Aşağıdaki alıntı GVK 19. maddeden

Kod:
     5. Yatırım indirimi istisnasına konu iktisadî kıymetleri aktife alındıkları tarihten itibaren iki yıl içinde elden çıkaran mükellefler, bu iktisadî kıymetlerle ilgili olarak yatırım indirimi istisnası uygulama haklarını kaybederler. Bu durumda daha önce yararlanılan yatırım indirimi istisnası için herhangi bir işlem yapılmaz.

teşekkürler
peki heryıl %40 gelir vergisi matrahından düşücem amortisman işlemi gibimi sabit kıymetin toplam tutarı kadar bi düşme mi olacak?
yani her yıl % 40 nekadar süre yatırım indirimi ayrılacak?

Merhaba,
Yatırım indiriminin amortisman ayırma ile bir ilgisi yok. İkisi biribirinden bağımsız olarak çalışıyorlar. Diyelimki 50.000,00 YTL tutarında bir kıymet aldınız ve GVK 19. madde kapsamında yatırım indiriminden faydalanacaksınız.

Faydalanacağınız Yatırım İndirimi tutarı :
50.000,00 YTL * %40 = 20.000,00 YTL

Dönem Vergi Matrahınız 10.000,00 YTL olursa;
Haketmiş olduğunuz Yatırım İndiriminin 10.000,00 YTL kısmını kullanacaksınız ertesi yıla 10.000,00 YTL indirim hakkınız devredecek. Aynı şekilde izleyen yıl çıkan matrahınıza bakacaksınız, eğer matrah 10.000,00 YTL veya üzerinde ise 10.000,00 YTL Yatırım İndiriminin tamamını kullanacaksınız, kalan kısım üzerinden Gelir veya Kurumlar Vergisi ödeyeceksiniz.
Aksi takdirde ise matrahınız (diyelimki 7.000 YTL) kadar kısmını kullanacak kalan yatırım indirimi hakkınız (örn.göre 3.000 YTL) bir sonraki yıla devir olacak.

Eğer kıymeti alındığı tarihten itibaren 2 yıl içinde satmamış olmanız halinde Yatırım indirimi tutarına (yukarıdaki 20.000 YTL) ulaşana kadar bu şekilde indirime devam edeceksiniz.

Not : Bu işlemleri NAZIM HESAPLARDA izlemenizi öneririm.

yani bu indirim sadece 1 kez uygulanıyor.birde aldığımız taşıtları 254 e kayıt ediyoruz 258 nolu hesaba almaya gerek var mı?
nazım hesaplarla ilgili kayıt ne şekilde yapılacak?
teşekkürler

Tamer bey izninizle
Sayın beyhanserin

Sabit kiymetin konusuna göre 253,254,255,258 vs ilgili hesaplara kaydedersiniz.
Sizin alışınız taşıt olduğu için 254 hs kaydetmelisiniz.
Ayrıca matrahınızın indirimden yüksek olduğunu düşünürsek
% 40 ilk yıl
% 40 ikinci yıl
% 20 üçüncü yıl düşerek indirimi tamamlarsınız.
yatırım indirimlerinizi nazım hesaplarda takip ediniz.
900 01 yatırım indirimi hesabı
900 02 yatırım indirimi karşılık hesabı

kolay gelsin.

dinçer bey teşekkürler, aşağıda yazılı açıklamanızı anlamadım.
yani aldığımız taşıtlardan %100 yatırım indirimimi uygulayacağız.Eğer matrah indirimden yüksekse 2 yıl %40 3. Yıl %20 bu anlamdamı

% 40 ilk yıl
% 40 ikinci yıl

beyhanserin' Alıntı:
dinçer bey teşekkürler, aşağıda yazılı açıklamanızı anlamadım.
yani aldığımız taşıtlardan %100 yatırım indirimimi uygulayacağız.Eğer matrah indirimden yüksekse 2 yıl %40 3. Yıl %20 bu anlamdamı

% 40 ilk yıl
% 40 ikinci yıl

Merhaba,

Sayın Beyhan Serin bir yanlış anlama olmasın. İndirebileceğiniz toplam yatırım indirimi, indirime konu sabit kıymet bedelinin %40'ıdır. Yani 50.000,.00 YTL bedelle aldığınız indirime konu kıymet için kullanabileceğiniz "Yatırım İndirimi", 20.000,00 YTL olacaktır. Matrahınız yetiyorsa bir yılda kullanırsınız, matrahın yetmemesi halinde kalanı izleyen yıla devredilir.

Şimdi ilk mesajımda verdiğim örneği biraz açıklamaya çalışayım.

Nazım Hesap işleyişi ise aşağıdaki olacaktır. (Yukarıdaki 50.000,00 YTL örneği için)

Yatırım İndirimine konu Kıymetin alımında
Kod:
901 Kullanılacak Yatırım İndirimi               20.000,00
    xxx kıymeti 50.000 * %40
         951 Kullanılacak Yatırım İndirimi               20.000,00
            xxx kıymeti 50.000 * %40

Dönem sonu vergi hesap tablosunda (Beyanname üzerinde) indirildiğinde

Vergiye tabi gelirin 15.000,00 YTL olduğunu varsayarsak;
Kod:
951 Kullanılacak Yatırım İndirimi               15.000,00
    .....Dönemi Kullanılan Yat.İnd.
         901 Kullanılacak Yatırım İndirimi               15.000,00

Beyanname üzerinde ise (Detayları atlıyorum);
Kod:
Dönem Kazancı                   15.000,00

İndirimler  
Yatırım İndirimi      15.000,00

Kurumlar Vergisi Matrahı             0,00

Bu şekilde beyanname üzerinde vergi matrahından düşecek ve matrah olmadığı için Gelir yada Kurumlar Vergisi ödemeyeceksiniz.

Hesapta kalan 5.000,00 YTL ise izleyen yılın gelirinden indirilecek ve yatırım indiriminin tamamı kullanılmış olacaktır. İzleyen yıl gelirininde yine 15.000,00 YTL olduğunu varsayarsak Nazım Hesaplara yapılacak kayıt aşağıdaki gibi olacaktır.
Kod:
951 Kullanılacak Yatırım İndirimi                5.000,00
         901 Kullanılacak Yatırım İndirimi                5.000,00

Beyanname üzerinde ise (Detayları atlıyorum);
Kod:
Dönem Kazancı                   15.000,00

İndirimler  
Yatırım İndirimi       5.000,00

Kurumlar Vergisi Matrahı        10.000,00

Not : Nazım Hesaplardaki hesap kodları ile hesap isimlerini için kendi ihtiyacına göre değiştirmen gerekir. Eğer yine takılırsan gerçek rakamlarla sorunu yinelersen yardımcı olmaya çalışırız.

Sayın Dinçer Kum,

Merhaba

Sanıyorum yazdıklarınızı yanlış anlıyorum. Aşağıda 30 Haziran itibariyle Gelir Tablosu çıktıktan sonra Geçici Vergi Beyannamesine esas bilgiler yer almaktadır. Bu arada 2005 Mayıs döneminde üretimde kullanılmak amacıyla 45.000 YTL değerinde bir makina satın alınmıştır.

HAZİRAN 2005 VERGİ HESAPLAMA TABLOSU

Ticari Kar 255.000 YTL
KKEG 7.500 YTL
Mali Kar 262.500 YTL

Geçmiş Yıl Zararları ---
İndirime Esas Tutar 262.500 YTL
Yatırım İndirimi (45.000*0,40) 18.000 YTL
Geçici Vergi Matrahı 244.500 YTL
Hesaplanan Geçici Vergi 73.350 YTL
Mahsup Edilecek Geçici Vergi 37.500 YTL
Ödenecek Geçici Vergi 35.850 YTL

Sizce bu uygulamam yanlışmıdır? Çünkü bende kayıt olarak Sn. Tamer Başkan In söylediği şekilde kayıt yapıyorum.

Saygılarımlas

Sayın skara
İşleminiz doğrudur.
Yatırım miktarınız : 45000 ytl
% 40 :18000 ytl

Kolay gelsin.

Tamer bey ben sizin verdiğiniz bilgileri anladım.Fakat dinçer kum'un aşağıda verdiği bilgi beni düşündürüyor.Orda farklı bir durum var.Bu konuda bilgi verirseniz sevinirim.Teşekkürler

% 40 ilk yıl
% 40 ikinci yıl
% 20 üçüncü yıl düşerek indirimi tamamlarsınız.[/quote]

beyhanserin' Alıntı:
Tamer bey ben sizin verdiğiniz bilgileri anladım.Fakat dinçer kum'un aşağıda verdiği bilgi beni düşündürüyor.Orda farklı bir durum var.Bu konuda bilgi verirseniz sevinirim.Teşekkürler
% 40 ilk yıl
% 40 ikinci yıl

Merhaba,
Sayın Serin benim örnekli verdiğim mesajda anlatmak istediklerimi anladığına göre herhangi bir sorun yok. Uygulamayı aynen örnekteki gibi yapabilirsin. Sayın Kum sanırım yazarken yanlış bir ibare kullandı.

değerli arkadaşlar yatırım indiriminde hassas bir nokta var.Ertesi yıla sarkan ,yani tamamı indirelemeyipte diğer yıla kalan yatırım indirimine her yıl die.ce tesbit edilen yeniden değer artış oranınının uygulanması yapılacaktır.
örnek:
30.000-*40 :12.000-
kazanç: 10.000-
ert.yıl.kal.in. 2.000-
2000-* yen.değ.art.oranı : ertesi yılda ind.yat.in.tut.

iyi günler diliyorum.