Yatırım İndirimi

duygukorkmaz

Katkı Sunan Üye
merhabalar...

yatırım indiriminden yararlanan bir kurum beyan üzerinde yatırım indirimini kardan düşmüştür.
bunu resmi kayıtlarda nasıl yapacağız bilen varmı?

yani beyan üzerinde indirilen yatırım indirimi muhasebe kayıtlarında kardan nasıl düşülecek acaba
yoksa kar öylece kalacakmı muhasebe hesaplarında...

teşekürler...

Ynt: yatırım indirimi

duygukorkmaz ' Alıntı:
merhabalar...

yatırım indiriminden yararlanan bir kurum beyan üzerinde yatırım indirimini kardan düşmüştür.
bunu resmi kayıtlarda nasıl yapacağız bilen varmı?

yani beyan üzerinde indirilen yatırım indirimi muhasebe kayıtlarında kardan nasıl düşülecek acaba
yoksa kar öylece kalacakmı muhasebe hesaplarında...

teşekürler...
Sayın Duygu Korkmaz,
Yatırım İndirimi. İşletmelerin kar etmesi halinde.Karından indirim yapılmasını sağlayan bir sistemdir. Yani bu indirimin amacı işletmelere fon sağlamaktır. Dolayısıyla karı azaltıcı bir eylem değildir. Ama vergiyi azaltıcı bir eylemdir. Verginin azalmasıda işletmelerin Vergi Sonrası Karını artırmaktadır. Yani bir anlamda devlet yatırım yapan işletmelerden daha az vergi almış olacaktır. İşletmelere devletin sağladığı bu indirimle karlarını kullanma (fon sağlama) imkanı getirilmiştir. Sonuç olarak kayıtlarınızda yatırım indirimini kar hesabınızdan indirmeyeceksiniz.
Ancak Yatırım İndirimini Nazım hesaplarda takip edebilirsiniz.

Ynt: Yatırım İndirimi

yaralanılan yatırım indirmi tutarlarınızı nazım hesaplarda izleyip beyannamde indirim konusu yapabilirsiniz
şöyleki
diyelimki yatırım indirimine konu makine tesisat veya araç aldınız .
madi dur varlı kaydı
__________ / ___________
253/254...... xxxxx
191 ........ xxx
320...... xxxxx
________ / ____________
yatırım indirimi oranına göre indirilecek tutarın nazım hesaplarda gösterilemesi
__________ / _________
940 yar yatım ind. xx
941 yar. yat ind turar krş xxx
__________ / ___________

yıl sonunda beynamme verdiğiniz zaman örnegin kara mahsup edeceğiniz yatırım indirimi tutarını ters kayıtla kapatacaksınız şayet yararlanılan yatırım indirimi tutarı dönem karında fazla ise onu da yinde devreden yatırımım indirimi tutarı olarak nazım hesaplarda izleyeceksiniz.. dip notlarda bu konu ile ilgili bilgi vereceksiniz..

Ynt: Yatırım İndirimi

arkadaşlar cevaplarınız için çok teşekür ederim.. bu soruyu yazdıktan sonra aklıma geldi sadece vergi azaltıcı unsur olduğu.. ama sizde aynı bilgileri yazınca daha çok oturdu..

ben size birşey daha sormak istiyorum.. bilginiz var ise...

bizim karımız 196.000 tl idi bunun 100.000 ninden geçmiş yıl zararlarını indirdik geriye kalan rakamıda yatırım indirimi ile böylece kar dan hiç vergi ödemedik..

şimdi 570 geçmiş yıl karları 196.000 tl bunun 100.000 tl sini muhasebede

____________//________

570 100.000

580 100.000
____________//__________

yaptım geriye 96.000 kaldı bu kayıtlarımıda duruyor ... doğrudur dimi...