fonradar

Yatırım Teşvikli Satış ile İlgili KDV İadesi

muku82

Katkı Sunan Üye
Arkadaşlar Merhabalar,
Yatırım Teşvikli satış ile ilgili kdv iadesi almak istiyoruz. Yaklaşık 5 yıldır kdv iadesi işlemi yapmadık, sürekli değişiklik oluyor.
İşlem aşaması olarak neler yapmamız gerekiyor. Yardımcı olabilir misiniz?

Merhabalar iadenizi nakitte mahsup ta alsanız öncelikle aşağıdaki listeleri hazırlamanız gerekiyor

İade talebinde aşağıda belirtilen belgeler aranır:

- Standart iade talep dilekçesi

- İstisnanın beyan edildiği döneme ilişkin indirilecek KDV listesi
- İade hakkı doğuran işleme ait yüklenilen KDV listesi
- İadesi talep edilen KDV hesaplama tablosu

- Satış faturaları listesi

- Makine ve teçhizat istisnası bildirim formu (Teşvik belgesi kapsamında KDV hesaplamadan mal tesliminde bulunan satıcılar tarafından her bir vergilendirme dönemi içinde gerçekleştirilen bu kapsamdaki satışları internet vergi dairesinde yer alan bildirim formu ile beyanname verme süresi içinde elektronik ortamda vergi dairesine verir.)

-Alıcının KDV istisnasından yararlanma hakkı bulunduğunu gösterir istisna belgesinin onaylı örneği

- Yatırım teşvik belgesi ile eki global listenin onaylı örneği.

Merhabalar iadenizi nakitte mahsup ta alsanız öncelikle aşağıdaki listeleri hazırlamanız gerekiyor

- Makine ve teçhizat istisnası bildirim formu (Teşvik belgesi kapsamında KDV hesaplamadan mal tesliminde bulunan satıcılar tarafından her bir vergilendirme dönemi içinde gerçekleştirilen bu kapsamdaki satışları internet vergi dairesinde yer alan bildirim formu ile beyanname verme süresi içinde elektronik ortamda vergi dairesine verir.

Merhabalar, yardımlarınız için çok teşekkürler..
iki gündür arıyorum bu bildirim ile ilgili olan alanı bulamadım.. acaba vergi dairesinden açtırmamız gereken bir şey mi var? Ben mi bulamadım?

Merhabalar,

kdv iadesi konusu bulmuşken sormak isterim :) vergi denetimi neticesinde tahkk.eden vergi cezası kdv iade tutarından mahsup edilebilir mi? kdv iadesinde mahsup yolunu seçiyoruz.

teşekkürler bilgi için,