Yazar Kasa Alım Süresi

Üyelik
18 Ağu 2006
Mesajlar
560
yeni kurulan işyeri ne kadar sürede yazarkasa almak zorundadır. lütfen kanunda varsa açık ibare ile yazarsanız sevinirim iyi çalışmalar.
 

Cemil

Katkı Sunan Üye
Üyelik
12 Nis 2006
Mesajlar
296
Konum
istanbul
Ynt: Yazar Kasa Alım Süresi

Yazar kasa alım süresi 30 gündür
Kolay gelsin
 
N

NİSAN123

Ziyaretçi
Ynt: Yazar Kasa Alım Süresi

Kalkınmada öncelikli yörelerdede,60 gündür.
 
Üyelik
29 Haz 2005
Mesajlar
292
Ynt: Yazar Kasa Alım Süresi

3100 Sayılı Kanuna Göre Yazar Kasa Kullanmak Zorundan Olan 1. ve 2. Sınf Tacirler İşe Başladıkları Tariten İtibaren 30 Gün İçerisinde Almak Zorundadır.
Özellikle Dikkat Edilmesi Gereken Nokta; 1 Ay Değil, 30 Gün İçerisinde
İyi Çalışmalar
 
Üyelik
18 Ağu 2006
Mesajlar
560
Ynt: Yazar Kasa Alım Süresi

arkadaşlar bu soruyu sormamın nedeni zonguldak uzunmehmet vergi dairesinin izin yazısında geçen ibareyi ilgili kanun metninde göremememdir. yazı aynen şöyle ve şu an önümde

yukarıda kimlik ve mükellefiyet bilgileri yazılı .....................şti 21/06/2007 tarihi itibariyle 60 gün içinde 3100 sayılı kanuna göre ökc kullanmakla yükümlüdür....
 
N

NİSAN123

Ziyaretçi
Ynt: Yazar Kasa Alım Süresi

en iyisi ben size tebliği aktarayım.


KATMA DEĞER VERGİSİ MÜKELLEFLERİNİN

ÖDEME KAYDEDİCİ CİHAZLARI KULLANMALARI

MECBURİYETİ HAKKINDA KANUNLA İLGİLİ

GENEL TEBLİĞİ

SERİ NO: 51

(25.4.1996 tarih ve 22621 sayılı Resmi Gazete?de yayımlanmıştır.)



Bilindiği üzere, Katma Değer Vergisi Mükelleflerinin Ödeme Kaydedici Cihazları Kullanmaları Mecburiyeti Hakkında 3100 Sayılı Kanunla ilgili 36 Seri No.lu Genel Tebliğde; yeni işe başlayan ve sonradan mecburiyet kapsamına giren mükelleflerin ödeme kaydedici cihazları kullanma mecburiyetlerinin (tebliğde maddeler halinde sayıldığı şekilde) işe başlama ve mecburiyet kapsamına girme tarihinden itibaren 30 gün içerisinde başlayacağı açıklanmıştı.
Anılan Kanunun 10. maddesi ile Bakanlığımıza tanınan yetkiye dayanılarak, ödeme kaydedici cihaz kullanma mecburiyetinin başlaması ile ilgili bahse konu süre, mükelleflerin ödeme kaydedici cihaz temininde karşılaşabilecekleri güçlükler nazara alınarak, münhasıran kalkınmada birinci ve ikinci derecede öncelikli yörelerdeki faaliyetleri ile ilgili olarak 30 günden 60 güne çıkarılmıştır.

Buna göre, 36 Seri No.lu Genel Tebliğde sayılan nedenlerle ödeme kaydedici cihaz kullanması gereken mükellefler, kalkınmada birinci ve ikinci derecede öncelikli yörelerdeki faaliyetleri ile ilgili olarak, cihazlarını (işe başlama, götürü usulden gerçek usule geçme vb. tarihinden itibaren) 60 gün içinde alıp kullanmaya başlayacaklardır. Bu genel tebliğin yayımlandığı tarih itibarıyla, ödeme kaydedici cihaz kullanma mecburiyetlerinin başlaması ile ilgili 30 günlük süresi dolan ancak, 60 günlük süresi dolmamış olanlar da yeniden belirlenen bu süreden yararlanabileceklerdir.

Öte yandan, 36 Seri No.lu Genel Tebliğin yayımlandığı 12.11.1991 tarihinden bu genel tebliğin yayımlandığı tarihe kadar, kalkınmada öncelikli olan ve olmayan tüm yörelerde faaliyette bulunan mükelleflerden, süresinde ödeme kaydedici cihaz alamadıkları halde (incelemesinin devam etmekte olması ve diğer sebeplerle) henüz Cumhuriyet Savcılıklarına bildirilmemiş olanlar, cihazlarını 60 gün içinde almış bulunmaları şartıyla, 3100 sayılı Kanunun mükerrer 8/1. maddesine göre Cumhuriyet Savcılıklarına intikal ettirilmeyecekler ve haklarında herhangi bir vergi cezası uygulanmayacaktır.

Şu kadar ki, bu tebliğin yayımından itibaren ödeme kaydedici cihazları kullanma mecburiyeti, kalkınmada birinci ve ikinci derecede öncelikli yörelerde faaliyette gösteren mükellefler için yukarıda açıklandığı şekilde 60 gün, kalkınmakta öncelikli olmayan diğer yörelerde faaliyette bulunan mükellefler için ise eskiden olduğu gibi 30 gün içinde başlayacaktır.Tebliğ olunur.
 
Üyelik
18 Ağu 2006
Mesajlar
560
Ynt: Yazar Kasa Alım Süresi

NİSAN123 ' Alıntı:
en iyisi ben size tebliği aktarayım.


KATMA DEĞER VERGİSİ MÜKELLEFLERİNİN

ÖDEME KAYDEDİCİ CİHAZLARI KULLANMALARI

MECBURİYETİ HAKKINDA KANUNLA İLGİLİ

GENEL TEBLİĞİ

SERİ NO: 51

(25.4.1996 tarih ve 22621 sayılı Resmi Gazete?de yayımlanmıştır.)



Bilindiği üzere, Katma Değer Vergisi Mükelleflerinin Ödeme Kaydedici Cihazları Kullanmaları Mecburiyeti Hakkında 3100 Sayılı Kanunla ilgili 36 Seri No.lu Genel Tebliğde; yeni işe başlayan ve sonradan mecburiyet kapsamına giren mükelleflerin ödeme kaydedici cihazları kullanma mecburiyetlerinin (tebliğde maddeler halinde sayıldığı şekilde) işe başlama ve mecburiyet kapsamına girme tarihinden itibaren 30 gün içerisinde başlayacağı açıklanmıştı.
Anılan Kanunun 10. maddesi ile Bakanlığımıza tanınan yetkiye dayanılarak, ödeme kaydedici cihaz kullanma mecburiyetinin başlaması ile ilgili bahse konu süre, mükelleflerin ödeme kaydedici cihaz temininde karşılaşabilecekleri güçlükler nazara alınarak, münhasıran kalkınmada birinci ve ikinci derecede öncelikli yörelerdeki faaliyetleri ile ilgili olarak 30 günden 60 güne çıkarılmıştır.

Buna göre, 36 Seri No.lu Genel Tebliğde sayılan nedenlerle ödeme kaydedici cihaz kullanması gereken mükellefler, kalkınmada birinci ve ikinci derecede öncelikli yörelerdeki faaliyetleri ile ilgili olarak, cihazlarını (işe başlama, götürü usulden gerçek usule geçme vb. tarihinden itibaren) 60 gün içinde alıp kullanmaya başlayacaklardır. Bu genel tebliğin yayımlandığı tarih itibarıyla, ödeme kaydedici cihaz kullanma mecburiyetlerinin başlaması ile ilgili 30 günlük süresi dolan ancak, 60 günlük süresi dolmamış olanlar da yeniden belirlenen bu süreden yararlanabileceklerdir.

Öte yandan, 36 Seri No.lu Genel Tebliğin yayımlandığı 12.11.1991 tarihinden bu genel tebliğin yayımlandığı tarihe kadar, kalkınmada öncelikli olan ve olmayan tüm yörelerde faaliyette bulunan mükelleflerden, süresinde ödeme kaydedici cihaz alamadıkları halde (incelemesinin devam etmekte olması ve diğer sebeplerle) henüz Cumhuriyet Savcılıklarına bildirilmemiş olanlar, cihazlarını 60 gün içinde almış bulunmaları şartıyla, 3100 sayılı Kanunun mükerrer 8/1. maddesine göre Cumhuriyet Savcılıklarına intikal ettirilmeyecekler ve haklarında herhangi bir vergi cezası uygulanmayacaktır.

Şu kadar ki, bu tebliğin yayımından itibaren ödeme kaydedici cihazları kullanma mecburiyeti, kalkınmada birinci ve ikinci derecede öncelikli yörelerde faaliyette gösteren mükellefler için yukarıda açıklandığı şekilde 60 gün, kalkınmakta öncelikli olmayan diğer yörelerde faaliyette bulunan mükellefler için ise eskiden olduğu gibi 30 gün içinde başlayacaktır.Tebliğ olunur.

keşke ilkinde direkt 60 gün yazacağınıza direkt tebliği yollasaydınız ya :) teşekkürler nisan123
 
Üst