Yazar Kasa Fişi ile Yapılan Perakende Satışlarda İade İşlemleri

Üyelik
16 Şub 2009
Mesajlar
1
genelde yazarkasa ile yapılan satışlarda direkt hamili tüketiciye satış yapılıyor ve fiş kesiliyor
o fişle satılan malın müşteri tarafından geri iade edildiği zaman gerek iade alımı ve kdv mahsubu fatura yada yine V.U.K nun da belirtilen belgelerle indirimi söz konusu olduğunda
bu durumda iade alım fişi kullanılmalı ve iade alım fişinde tarih,müşteri adı,iade edilen malın
ismi miktarı ve tutarı belirtilerek müşteri imzası vede iade alan yetkili isim soyad ve imzası bulunmalıdır,en önemliside iade malın yazarkasa fişi iade alımfişine iliştirilerek muhasebeleştilmesi gerekir.Bu konuda herhangi bir açıklık olmadığı gibi mevzuata uygun olmak koşulu ilede değişik uygulama yapılabilirmi? bu konuda yorumlarınızı bekliyorum.
 
Üyelik
31 May 2005
Mesajlar
653
Konum
ank
Ynt: yazarkasa fişi ile yapılan perakende satışlarda iade işlemleri

bir önceki balşlıklı soruda bunun ile ilgili sayın muhasebenin vermiş oldugu cvp ( alıntı)

54 Seri Nolu KDV Tebliği B 1.Bölüm 2.paragraf

Alıntı
Tüketiciler tarafından malların iade edilip bedellerinin geri verilmesinin istendiği durumlarda, satıcı tarafından ödenen bedellerin katma değer vergisi dahil tutarları tüketiciye iade edilecektir. Satıcılar işlemlerinin düzeltilmesi için iade edilen mal nedeniyle gider makbuzu düzenleyecekler ve tüketiciden iade edilen mala ait fatura ve benzeri belgeyi bu makbuz ekinde geri alacaklardır. Gider makbuzunda iade edilen malın katma değer vergisi satış bedelinden ayrı gösterilecek ve bu miktar indirim konusu yapılmak suretiyle işlem düzeltilecektir.

Logged
 

Benzer konular

Üst