Yazar Kasa Hurdaya Ayırma

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan oyaa
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
arkadaşlar merhaba 07.06.2024de işi bırakan bi mükellefimiz var eski nesil ökc yi 11.07.2024de hurdaya ayırmışlar. bunu bize bir buçuk ay sonra falan söylediler ben şimdi servis tutanağı ve ökc levhası ile vergi dairesine hurdaya ayrıldıgının bildirimini yapacağım ama bunun herhangi bi bildirim süresi var mıydı 30 gün gibi ? eğer varsa ceza ne kadar gelir bildirmemek daha mı mantıklı olur sizce? internnette tam net bilgi bulamadım

arkadaşlar merhaba 07.06.2024de işi bırakan bi mükellefimiz var eski nesil ökc yi 11.07.2024de hurdaya ayırmışlar. bunu bize bir buçuk ay sonra falan söylediler ben şimdi servis tutanağı ve ökc levhası ile vergi dairesine hurdaya ayrıldıgının bildirimini yapacağım ama bunun herhangi bi bildirim süresi var mıydı 30 gün gibi ? eğer varsa ceza ne kadar gelir bildirmemek daha mı mantıklı olur sizce? internnette tam net bilgi bulamadım
465 Sıra No'lu VUK tebliğine bakabilirsiniz bu konuda.

YN ÖKC kullanma mecburiyetinin başladığı tarihten itibaren 3100 Sayılı Katma Değer Vergisi Mükelleflerinin Ödeme Kaydedici Cihazları Kullanmaları Mecburiyeti Hakkında Kanuna tabi eski ÖKC'ler kullanılamaz ve 90 gün içerisinde hurdaya ayrılır.

Hurdaya ayırma işlemleri 15/5/2004 tarihli ve 25463 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan 60 Seri No.lu ÖKC Genel Tebliğinin dördüncü bölümünde yapılan açıklamalara göre gerçekleştirilir.

Ancak, hurdaya ayrılma işlemleri sırasında düzenlenen servis tutanağı, mali hafıza raporu ve ÖKC levhası, ilgili vergi dairesine mükellef tarafından elden verilebileceği gibi, mükellef veya servis tarafından posta ile de gönderilebilecektir.