Yazarkasa Devir Alımı İşlemleri

Ertann

Tanınmış Üye
İşletme açılış yapıldı ve yazarkasa alımı yapılacak ancak yazarkasa başka firmadan devralınacak
Bunun için;
Önce yazarkasa alım dilekçesi ile vergi dairesinden y.kasa alabilir yazısı alınır
- Yazarkasa servise götürülüp hafızası sıfırlanıp bir nolu fiş vs. servisten alınır
- Yazarkasayı devreden firmadan fatura kestirilir ve
- Tüm evraklarla yazarkasa levhası alınır
Bu sıralama doğrumudur?
Saygılar

Herkese günaydın.
Dün kahvehane işleten bir mükellef ile görüştüm.Bu kişinin açılış tarihi 20/11/2013.Kahvehaneyi bir başkasından devralmış.Devir aldığı kişinin kapanış tarihi 05/11/2013.Kapanış yapan kişi yazarkasasını 05/11/2013 tarihinde kapatmış ve dediğine göre 05/11/2013 tarihinde devir alan kişiye fatura etmiş.(Bütün bu işlemler muhasebeci tarafından yapılmış.)
Ama devir alan kişi, yazarkasa için vergi dairesinde hiçbir işlem yaptırmamış.Ortada yazarkasanın ne açılışı var ne levhası.Yani ortada hiç kullanılmamış bir yazarkasa mevcut.
Burada vergi mükellefiyeti henüz olmayan bir kişiye , yazarkasa izin yazısı olmadan bir yazar kasa satışı söz konusu.
Mükellef açıldığı tarihten bu güne kadar bütün ödemeleri muhasebecisine verdiğini ama muhasebecisinin hiçbir işlem yapmadığını söylüyor.1 ay önce de ticaret odası açılışı için para vermiş.O işlemi de yapmamış ve o tarihten beri telefonlarını açmıyormuş.(Muhasebecisinin adını bilmiyor.Abisinin mali müşavir olduğunu söyleyen bir kişiye bu işlemleri yapması için yetki vermiş).Ortada yapılan bir iş yok.
Kahvehane sahibine, hem kızdım bi o kadar da üzüldüm.Hepimiz hergün bu tarz olaylara şahit oluyoruz.Bir insan, mali müşavirinin kim olduğunu bilmez mi?Kendi kendime söyleniyorum ''Allah'ım daha neler göreceğiz.''