Yazılım ve Danışmanlık Firmasında tevkifat

S_aday

Katkı Sunan Üye
Merhabalar

Bir bilgisayar firması hem yazılım işi hem de satmış olduğu yazılım programlarına danışmanlık işi, yapmaktadır.

Firma danışmanlık hizmetlerini yaptığı zaman kdv'yi (%18) tevkifatlı mı kesmek zorundamı?

Örneğin A firmasına gidip orada bulunan 10 personele vermiş olduğu, danışmanlık (destek) hizmeti adı altında fatura kestiğinde tevkifat uygulayacak mı? Uygularsa kdv tevkifat oranı kaç olacak?

Şimdiden cevaplarınız için teşekkür ederim..

Ynt: Yazılım ve Danışmanlık Firmasında tevkifat

Geçen gitmiş olduğum vergi dairesindeki müdür yardımcısı ile görüştüm. Yukardaki sormuş olduğum soruyu aynen aktardım.
Bana cevaben; 91 nolu tebliğde belirtilen kurumlara iş yaparsanız tevkifat uygulanır. Yani 91 tebliğ dışında kalan kurum ve kuruluşlara hizmet yaparsanız tevkifat uygulanmaz dedi.

O zaman firmamız örneğin 91 nolu tebliğ te yer almayan şirketlere hizmet yaptığı zaman tevkifat uygulamayacak anlamı çıkıyor ...

Ama ben bazı faturalara bakıyorum örneğin iki LTD.şirketi biri diğerine tevkifatlı fatura kesiyor. İki side 91 nolu tebliğte yer almayan firmalar... normal kuruluş firmalar.. Burada bir gariplik yok mu?

cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim..