Yemek Fişi, Araba Gaz Veya Benzinlerinin Gider Olarak Gösterilmesi

Arkadaşlar merhaba,

Bundan 1 yıl önce bir şahıs firması kurdum.
Yani vergiye kayıt oldum. Tek çalışan benim,şirkette benim.
evin bir odasını ofis olarak gösterdik.

Eve alınan yiyecek içecek fişleri ve aracımın gaz,benzin giderleri (araç şirket üstüne kayıtlı değil ama kendi adıma aldım)

Bazı muhasebeciler yukarıdakilerin belli bir oranı aşmamak kaydıyla kullanılabilceğini söylüyor,bazısı kullanamayacagını söylüyor.
doğrusu nedir bana yardımcı olabilir misiniz*

Son düzenleme:
Sigortalı işçi çalıştırmak suretiyle yemek masraflarını işleyebilirsiniz. yoksa işlemeniz sıkıntı doğurur.

benzin,bakım masraflarını gider göstermek için aracın şahıs firması üzerine kayıtlı olması zorunluluktur.

sayın seyyag,
mycan doğru söylüyor. yemek giderleri sıkıntılıdır. ancak home office kiranın tamamını aydınlatma ve ısıtma giderinin ise yarısını ve aracınızı aktife kayıt etmek suretiyle giderlerini indirebilirsiniz. binek otomobili ise satarken %1 kdv ile kar çıkarsa vergilendirilirsiniz. bu konuda verilen bir muktezayı ( link yasak) linkinden okuyabilirsiniz.
selamlar

Moderatör tarafında düzenlendi:
Üstad alıyoruz da şahıs firmasında şunu anlamıyorum.

Cep telefonu alınca kendi adına demirbaş diye kayıt ediyorum ( Hem özel de kullanıyor hem iş için )
Ama araba alınca neden vergi dairesine dilekçe vermem lazım ( Birde arabanın giderlerini nasıl ayıracağım ? )

vergi dairesine bildirirseniz iyi oluır.ben bazen bildirmiyorum.
aracı, iş için kullandığınız sürece giderleri işleyeceksiniz ..amortsiman ayıracaksınız ( isteğe bağlı )....aracı satınca da faturasını keseceksiniz...
aktife almak derken bu kast edildi...

Aracı ve masraflarını gider kaydedebilmeniz için en önemli kıstas işle ilgili kullanılmasıdır. İşe gidip gelme işte kullanma sayılmamaktadır.

Üstad doğruda adamın peşinden gezmiyoruz ki ne kadarı iş ne kadarı özel nasıl bileceğim

Çok kolay,

kendi içinizde araç kullanma listesi hazırlayın mesela eylül 2013 döneminde kilometresini ilk önce bir yere kaydedin daha sonra aracı her kullanımında aracı almadan önce çizelgeye hangi tarihte nereden nereye gidip geleceğini ve ne için kullanacağını belirttsin ay sonunda çizelge ile kilometreyi kontrol edin. Daha sonra bir aylık akaryakıt harcamanızı ortalama bölün ay sonunda gidilen mesefa ile ortalama kilometre çıkartın ve ve yine ay sonunda aracın kilometresini okuyunuz ayın başındaki kilometre ile ay sonundaki kilometre sizde araç kullanma listesine üç aşağı üç yukarı uyuyor ise sıkıntı yok listedeki ortalama kilometrenin üzerinde ise listenin üzerindeki kilometre için akaryakıt ücretini talep edin.

İyi Günler.