Yemek Yok Uzun Çalışma Saatleri

Öncelikle merhaba bize bu fırsatı sunduğunuz için şimdiden teşekkür ederim

Ben bir bayide calışıyorum sabah 10 iş başı yapıyorum akşam saat 11 de cıkışım var mesleki açıdan bir iş deyil okumuş biride deyilim günde 13 saat calışıyorum haftada bir gün iznim var bunları normal olarak karşılıyorum mecburen ama iş yeri ne yemek veriyor ne mesai ne cay ne su herşey cebimizden üstüne üstelik 2 senedir 1 kez senelik izin aldım zorla oda bana 5 gün izin verdiler senelik izin 1 haftaymış ben salı izinliyim bunlar beni salı izne cıkardı pazartesi işe başladım haftalık alıyorduk aylığa cevirdiler iyice bunaldım cıkış yapıcam bu sefer diyecek tamam yemek veriyoruz ama ben daha bu firmada calışmak istemiyorum bu olanlar normalmi işsizlik maaşıda almak istiyorum kararsız kaldım siz konuda uzman olarak ne öneriyorsunuz bana

Ynt: Yemek yok uzun calışma saatleri

merhabalar arkadaşım

şimdi baştan almak gerekirse şikayetlerini değerlendirdiğimiz taktirde öncelikle yemek konusuna değinelim, yemek ve servis imkanı sosyal imkanlardandır. işveren iş yerinde yemek vermek ya da servis sağlamak zorunda değildir. servis zorunluluğu sadece gece çalışan bayan işçiler için getirilmiş bir zorunluluktur.

diğerlerine gelelim günde 13 saat çalışabilmek için bunu sözleşmende kabul etmiş olman gerekir. sözleşmenin yanı sıra her işveren senden yılda bir defa imza almış yani onay almış olması gerekir. onay da da senin işveren çağırdığı taktirde fazla mesai yapabileceğini kabul etmiş olman gerekir. sözleşmede madde yoksa veya da bu onayı vermemiş isen mesai yapmak zorunda değilsin. bildiğin gibi günlük çalışma saati 7.5 haftalık çalışma saati ise 45 saattir. bu saatler aşıldığı taktirde fazla mesai yapılmış olur. fazla mesaiinin haftalık veya günlük bir sınırı yoktur. Günde 16 saate kadar çalışabilirsin. Ancak yıllık sınırı vardır. oda yılda 270 saattir. Ha sen bu sınırı aştığında işten çıkp tazminat alabilir misin hayır. şikayet edersin çalışma saatlerin yasal çerçevede düzenlenir.
yıllık izni konusunda ise yıllık izinin yönetmeliği var ama şimdi uzun uzun aktarmaya gerek yok. haftalık izinler, resmi ve dini bayramlar, yıllık iiznde alınan raporlar yıllık izin süresinden haricen hesaplanması gerekmektedir.

ücret konusunda ise gene sözleşmende bir madde yok ise işveren ister haftalık isterse aylık olarak düzenler. kanun bununla ilgili sınırlamayı "ayda en az bir defa ödenmesi gerekmektedir" olarak getirmiştir. Bundan dolayı sözleşmede haftalık olarak belirtilmiş ise haftalık olarak ödenir ama belirtilmemiş ise aylık olark da ödenebilir.

sonuç olarak, yemek, servis, yıllık izin veya haftalık izinlerdeki aksamalardan dolayı şikayet edebilirsin değerlendirilir. ancak yaptığın fazla mesai ücretleri bir daha ki ayın bordrosunda görünmüyor ise, ücretler düzenli ödenmediğinden kanuna aykırı ödeme yapıldığından dolayı işten ayrılıp tazminatlarını talep edebilirsin. bunun yolu ise ihtarname, noterden bir ihtarname çekerek haklarını talep edebilirsin. bir hafta da süre verirsin ödemsi yapılmaz ise bölge çalışmaya veya kurumlar birleştirildiğinden dolayı işkura şikayet dilekçesi verebilirsin.

genel bakımdan değerlendirdiğimizde bu sonuçlar çıkar.

teşekkürler
kolay gelsin

Günlük çalışma süresi sınırı 11 saattir. Fazla çalışmalar dahil 11saatin üzerinde çalışma yaptırılamaz.

-günlük süere 13 saat ise
-bu işyeri bir gün tatil yada işci bir gün h.tatili kullanıyor(7.5x6gün=45 saat haftalık)
-ara dinlenme 1.30dk,
-günlük fiili çalışma süresi 10 saat 30 dk.
-günlük fazla çalışma 3 saat x ayda 26 gün=ayda 78 saat
-fazla çalışma için işcinin onayı gerekir,yok ve çalışıyor ise sorun yok,ama isterse çalışmayabilir
-2 yıllık kıdemi var ise 14günx2yıl=28 işgünü-5 gün kullanmış=kalan 23
-maaş ödemelerinde düzensizlik,gecikme yada ödememe sözkonusu değil olağan
-yemek,yol konusunda sözleşmede hüküm yoksa işveren sağlamak zorunda değil
Sonuç:İşcimiz mevcut çalışma koşullarından rahatsız,durum böyle olunca özellikle fazla çalışmasının karşılığı ödenmediği için haksızda sayılmaz.Şikayetçi olsa,f.çalışma hariç diğer koşullarda olumsuzluk sözkonusu değil ancak fazla çalışma konusunda "ispat"sorunu var.Burada ispat edebilirse hakkını alacak,ama iş ilişkisi devam edecek,tabi işverenin olası gazabından kurtulamayacak(bu yolun tercih edilmemesi gerekir.)
ANCAK,geniş anlamda ücret kapsamında fazla çalışmaların karşılığının ödenmemesi,hiç ödenmemiş olması durumu 24/e göre işciye haklı nedenle fesih imkanı verir.Tabi ispatı işciye aittir.Olay dava konusu olursa,hayatın olağan akışı içinde, hakkaniyet indirimi olacağından,ispat edilirse ayda 78 saat olmasa da 40-45-en fazla 50 saat üzerinden karar verileceğini,tam olarak ihtilafsız ispatı mümkün olursa bu defa tamamını alabilecektir.Çünkü aylık ücreti dışında başkaca gelirinin olmadığı düşünülen işcinin, ücrete ilişkin hakları var ise alacakları bu nedenle ziyadesiyle önem arzeder.

çok teşekkür ederim bilgileriniz için yemek vermemesi normal diyorsunuz bunu bilmiyordum haftalık aylık konusunda aydınlanmış oldum :) senelik izin konum zaten hakkım yeniyor 11 saat konusunda Haftada bazen gec cıkmalarda dahil düzenli olarak 80 saat calışıyorum abartmıyorum ayda 320 saat ben yaşamıyorum bu şekilde hiç hesap yapmamıştım hakikaten zor iş yeriyle en iyisi iyi ayrılıp işsizlik maaş garantiye alalım

şeref aydemir ' Alıntı:
-günlük süere 13 saat ise
-bu işyeri bir gün tatil yada işci bir gün h.tatili kullanıyor(7.5x6gün=45 saat haftalık)
-ara dinlenme 1.30dk,
-günlük fiili çalışma süresi 10 saat 30 dk.
-günlük fazla çalışma 3 saat x ayda 26 gün=ayda 78 saat
-fazla çalışma için işcinin onayı gerekir,yok ve çalışıyor ise sorun yok,ama isterse çalışmayabilir
-2 yıllık kıdemi var ise 14günx2yıl=28 işgünü-5 gün kullanmış=kalan 24
-maaş ödemelerinde düzensizlik,gecikme yada ödememe sözkonusu değil olağan
-yemek,yol konusunda sözleşmede hüküm yoksa işveren sağlamak zorunda değil
Sonuç:İşcimiz mevcut çalışma koşullarından rahatsız,durum böyle olunca özellikle fazla çalışmasının karşılığı ödenmediği için haksızda sayılmaz.Şikayetçi olsa,f.çalışma hariç diğer koşullarda olumsuzluk sözkonusu değil ancak fazla çalışma konusunda "ispat"sorunu var.Burada ispat edebilirse hakkını alacak,ama iş ilişkisi devam edecek,tabi işverenin olası gazabından kurtulamayacak(bu yolun tercih edilmemesi gerekir.)
ANCAK,geniş anlamda ücret kapsamında fazla çalışmaların karşılığının ödenmemesi,hiç ödenmemiş olması durumu 24/e göre işciye haklı nedenle fesih imkanı verir.Tabi ispatı işciye aittir.Olay dava konusu olursa,hayatın olağan akışı içinde, hakkaniyet indirimi olacağından,ispat edilirse ayda 78 saat olmasa da 40-45-en fazla 50 saat üzerinden karar verileceğini,tam olarak ihtilafsız ispatı mümkün olursa bu defa tamamını alabilecektir.Çünkü aylık ücreti dışında başkaca gelirinin olmadığı düşünülen işcinin, ücrete ilişkin hakları var ise alacakları bu nedenle ziyadesiyle önem arzeder.

efendim ben bu şirkete başlarken aslında bir imza atmadım sigortam var yalnız bana şöyle dendi bizim calışma saatlerimiz bu o zaman sıkıntılı bir dönem yaşıyordum işyerim battı bunları sözlü olarak kabul ettim aslında şirketi mahkemeyede vermek istemiyorum bu etik olmaz diye düşünüyordum 2 arada kalmak varya tam oradayım yalnız zamanla yıprandım bütün gün bilgisayar başında parayla uğraşıyorum aldığım parada traji komik bir rakam 190 lira haftalık alıyorum + prim 1200 lira aylığa geliyor bu rakam 1100 1200 insan düşmesin :-[ son çare mahkeme sanırım senelik izinim için imzada almadılar benden tabiyki bu açıklarından yararlanmak istemiyorum yorumlarınız için teşekkür ederim şirket bir kez daha görüşüp tazminat istemiycem yalnız işsizlik maaş için bana ne gerekiyorsa yapmaları için ricada bulunucam en azından boş kaldığım zaman zarfında birşeyler almış olurum

sevimsiz ' Alıntı:
efendim ben bu şirkete başlarken aslında bir imza atmadım sigortam var yalnız bana şöyle dendi bizim calışma saatlerimiz bu o zaman sıkıntılı bir dönem yaşıyordum işyerim battı bunları sözlü olarak kabul ettim aslında şirketi mahkemeyede vermek istemiyorum bu etik olmaz diye düşünüyordum 2 arada kalmak varya tam oradayım yalnız zamanla yıprandım bütün gün bilgisayar başında parayla uğraşıyorum aldığım parada traji komik bir rakam 190 lira haftalık alıyorum + prim 1200 lira aylığa geliyor bu rakam 1100 1200 insan düşmesin :-[ son çare mahkeme sanırım senelik izinim için imzada almadılar benden tabiyki bu açıklarından yararlanmak istemiyorum yorumlarınız için teşekkür ederim şirket bir kez daha görüşüp tazminat istemiycem yalnız işsizlik maaş için bana ne gerekiyorsa yapmaları için ricada bulunucam en azından boş kaldığım zaman zarfında birşeyler almış olurum

Öncelikle şahsen bu düşüncenizden dolayı sizi tebrik ederim.Vefalı işci ve işverenlerimizi kutlamak gerek,tabiki bu çalışma ve kıymetinizin tam olarak bilinmesini isterdim.
Sözkonusu husus işverenin açığı değil,bir hak ve bu hak dan doğan alacak meselesi,nasıl ki işci aylık ücretin bedelini sadakat içinde emek sarfederek yerine getiriyor ise işverenimiz de bu fazla çalışmanın bedelini ödemek zorundadır.Siz hak etmediğinizi talep etmiyor,bilakis emeğinizin karşılığını istiyorsunuz,takdir tabiki sizin.

Saygı değer şeref bey düşünceleriniz için teşekkür ederim umarım birgün hak ve adalet için bu ülkede gerçekten güzel işler yapılır Sizin bu forumda yardımcı olduğunuz konuları takip ediyorum büyük bir iş yapıyorsunuz emekleriniz düşünceleriniz ve bilgi paylaşımınız için size tekrar teşekkür etmek istedim takipinizdeyim iyi calışmalar

sevimsiz ' Alıntı:
Saygı değer şeref bey düşünceleriniz için teşekkür ederim umarım birgün hak ve adalet için bu ülkede gerçekten güzel işler yapılır Sizin bu forumda yardımcı olduğunuz konuları takip ediyorum büyük bir iş yapıyorsunuz emekleriniz düşünceleriniz ve bilgi paylaşımınız için size tekrar teşekkür etmek istedim takipinizdeyim iyi calışmalar

Bu imkanı sağlayan "alo maliye"ve sn."moderatörlerimiz"e biz teşekkür ederiz,bu sayede hizmet sunulmakta ve sn.üyeler tarafından yardımcı olunulmaya çalışılmaktadır.
Teşekkür ederim kolay gelsin.
İşci-işveren ilişkileri çerçevesinde,bağımlı olarak çalışanların emeklerinin karşılığı olan hakları işverenlerce zayi edilmemeli,tam olarak ödenmeli, çalışanlar olarak bizler de işverenimize karşın,tarafımıza yapılan ödemelerin karşılığını, gereği üzere emek sarfederek özenle yerine getirmeliyiz.