fonradar

Yeni Açılan İşyerinde Aynı Gün Sigorta

sule

Katkı Sunan Üye
Merhabalar,
sgk işyeri açılışını yeni yaptığım bir işyerim var.
26.11 de sigortalı çalıştırmaya başladım. 26.11 de işbaşı yapanların sigorta girişlerini 28.11 tarihinde yaptım.

sorum şu,
aynı işyerinde 11.12.2018 tarihinde sgk işe giriş bildirgesi verirken işe başlama tarihini de yanlışlıkla 11.12.2018 yazmışım. (aslında personel 12.12.2018 de işbaşı yaptı)
fakat bununla ilgili uyarı mesajı almadım sgk sayfasından. ya da uyardı ben görmedim :( Normalde aynı güne giriş yapmak istediğimizde ekranda "asgari ücret tutarında ceza alacaksınız" gibi bir uyarı çıkıyor.
yanlış bir işlem mi yaptım, ceza alır mıyım?

geriye dönük 1 ay için sgk girişi yapabilirsin demişti müşavirim. işyeri yeni olduğu için mi uyarı almadım acaba?
yardımcı olursanız çok sevinirim.

Yeni işyeri tescilinde sigortalı çalıştırmaya başlanacak tarihe sigortalı girişini 1 ay içinde yapabilirsiniz.
Mesela 10 Aralıkda sigortalı çalıştırılacak şekilde bildirgede belirtilmiş ise, 21 Aralık tarihinde, işe giriş tarihini 10 Aralık olarak seçerek işe giriş yapabilirsiniz.

Yeni işyeri tescilinde sigortalı çalıştırmaya başlanacak tarihe sigortalı girişini 1 ay içinde yapabilirsiniz.
Mesela 10 Aralıkda sigortalı çalıştırılacak şekilde bildirgede belirtilmiş ise, 21 Aralık tarihinde, işe giriş tarihini 10 Aralık olarak seçerek işe giriş yapabilirsiniz.

bu cevabınızdan ceza almayacağım sonucunu çıkarıyorum :) doğru mudur?