Yeni Adaylara SMMM Olma Demeyin. Lütfen!

Bu mesleğe girme diyene katılmıyorum ve ellerindeki belgeyi kullanamadıklarını düşünüyorum. Smmm nimetlerinden faydalanamıyorsanız lütfen birazda kendinizle yüzleşin. Ne verdiniz ve ne alıyorsunuz. Çevrenize kendinizi sorun neden iyi bir kurumda değilde sömürücü bir ofiste emeğinizi sömürüyorlar? Eksiklerinizi değerlendirin. Söktörde çok iyi kurumlar var. Ama bu kurumlarda görüşmede eksiğinizi yakalarsa fiyatınızı kırmak için elinden geleni yapar. Eksiklerinizi giderin. Benim 3 yıllık stajımda müşavirim bu mesleğe girdiğinde altında sıradan bir araba sıhhıyede böcekli bir ofisi vardı. İstikrarlı ve işinin başında oluşu sonucunda 100 mükellefi altında son model 300 milyarlık arabası en lüks mevkide ofisi vs. Herkesin 100 e tuttuğu defteri biz 500 e tutuyorduk. Mükellefe git diyorduk gitmiyordu. Mükellef seçmeyi bileceksin zekanı mesleğinle harmanlayacaksın ve her kademe insanla tanışacaksın.

Bu belgenin yanına zekanızı katmazsanız ömrünüz boyunca bu mesleğin hamalı olur girme etme başka mesleğe gir diye ömrünüz geçer gider. Kendinizi geliştirmek zorundasınız. Staj süremde ofisimize personel ararken iş görüşmelerinde ne adaylar gördüm ''şaka yapıyor herhalde'' diye düşündüğüm ama gayet pasif bu mesleği haketmeyen insanlardan olduğunu gördüğüm.Şahsım adına bugün yabancı dilimi son noktaya getirdim şimdi kgk sınavına hazırlanıyorum. SMMM Belgesini aldığımda Türkiye'de önde gelen 4 tane denetim firması seçtim. Görüşmelerimi yaptım 1 hafta içinde 4 firmada hemen yarın başla dedi. Bu arada 2 firmada da sınava girip 65 diğerinden 70 aldım. Yeterlilik sınavında mazars'ın yaptığı sınavı sorsalar 100 kişiden 97 si 50 alamaz emin olun. Türmob bu konuda daha insaflı onu farkettim. Sonuç olarak şimdi gayet iyi bir maaşla ben ne dersem o tarzı takılıyorum.

Kısacası hangi meslekte olursanız olun. Rezil de olmak sizin elinizde, vezir olmakta.

Sen yoluna bakacaksın , kendini geliştireceksin. Nerde çalışırsan çalış dilin düzgün olacak konuşurken höt köt konuşmayacaksın diksiyonun ve duruşun olmazsa olmazın olacak. Karşındaki birşey sorduğunda boş boş bakmayacaksın biliceksin araştıracaksın karşısına bir fikrini sunarak çıkacaksın. Akşam olsa da kaçsam zihniyetinde çalışmayacaksınız.

Bugün belgeyi almış yada almak üzere olan binlerce hak etmeyen ezbere muhasebe yapan insan var nasıl kazandığına hayret ettiğim. Ama aynı kuruma başvuru yaptığımızda çok rahat elediğime şahit olduğum. Herşey senin elinde.

Kapasiten yoksa pazarlamacıda olamazsın memurda. Memurluğu hafife almayın vergi müfettişi ve gelir uzmanı olan yakın arkadaşlarım var. Ve söyledikleri tek şey '' Kamu hayal ettiğimiz gibi değilmiş! Kök söktürüyorlar '' Ve bu insanlar girmek için 3 yıl çabaladılar parasız kaldılar evden çıkamadılar. Vergi müfettişi benden az kazanıyor. Ben bir iade raporu yazıyorum kurumum 200 bin TL kazanıyor. Maaşımda buna orantılı artışlar oluyor.

Mustafa hocamın dediği gibi kulakları çınlasın.

Smmm isen % 50 hamal gibi çalışıp , % 50 Şiir gibi sunacaksın. Sunamıyorsan % 100 bu meslekte hamal olarak devam edersin.

Yazdıklarınızın birçoğuna katılıyorum, fakat birde şu vardır ki bazen şans da gülmeli insana.. Bende çok iyi kurumsal bir firmada çok kısa sürede yükseldim, ve bir çok smmm nin alamadığı maaşı alıyorum. Ama bir de şu varki bizim başka şubelerimizde var,, orada bu yazdıklarınızın hiçbirine vakıf olmadığı halde çok uçuk rakamlar aldığını da görüyorum. Mustafa Hoca nın dediği doğru fakat öyle genel müdürler varki şiir gibi sunsan ne olacak adam muhasebeyi önemsemiyor ki, sadece pazarlama departmanı ile ilgileniyor..Muhasebe de ne olmuş ne bitmiş umrunda değilki, smmm onun için alt düzeydir. öyle bir kurumla çalışmadım Allah tan..Ama daha öncesinde çalıştığım denetim firmasında gittiğim denetimlerde bu durumu çok gördüm.

Ama yine de yazınızda şunu farkettim kendinizden çok bahsediorsunuz bu da itici bir durum..İyi olan bir meslek mensubu kendini övmez..İş hayatında yaptığı işlerle adını duyurur ve etraf onu över..Üzerinize alınmayın fakat yeterlilik kursunda filan çok gördüm böyle kendini övenleri fakat işhayatında hep pasif durumda olduğunu müdürünün altında ezildiğini de gördüm.Sizin durum farklı olabilir fakat ben tecrübelerimi paylaşıyorum..

Bu mesleğe girme diyene katılmıyorum ve ellerindeki belgeyi kullanamadıklarını düşünüyorum. Smmm nimetlerinden faydalanamıyorsanız lütfen birazda kendinizle yüzleşin. Ne verdiniz ve ne alıyorsunuz. Çevrenize kendinizi sorun neden iyi bir kurumda değilde sömürücü bir ofiste emeğinizi sömürüyorlar? Eksiklerinizi değerlendirin. Söktörde çok iyi kurumlar var. Ama bu kurumlarda görüşmede eksiğinizi yakalarsa fiyatınızı kırmak için elinden geleni yapar. Eksiklerinizi giderin. Benim 3 yıllık stajımda müşavirim bu mesleğe girdiğinde altında sıradan bir araba sıhhıyede böcekli bir ofisi vardı. İstikrarlı ve işinin başında oluşu sonucunda 100 mükellefi altında son model 300 milyarlık arabası en lüks mevkide ofisi vs. Herkesin 100 e tuttuğu defteri biz 500 e tutuyorduk. Mükellefe git diyorduk gitmiyordu. Mükellef seçmeyi bileceksin zekanı mesleğinle harmanlayacaksın ve her kademe insanla tanışacaksın.

Bu belgenin yanına zekanızı katmazsanız ömrünüz boyunca bu mesleğin hamalı olur girme etme başka mesleğe gir diye ömrünüz geçer gider. Kendinizi geliştirmek zorundasınız. Staj süremde ofisimize personel ararken iş görüşmelerinde ne adaylar gördüm ''şaka yapıyor herhalde'' diye düşündüğüm ama gayet pasif bu mesleği haketmeyen insanlardan olduğunu gördüğüm.Şahsım adına bugün yabancı dilimi son noktaya getirdim şimdi kgk sınavına hazırlanıyorum. SMMM Belgesini aldığımda Türkiye'de önde gelen 4 tane denetim firması seçtim. Görüşmelerimi yaptım 1 hafta içinde 4 firmada hemen yarın başla dedi. Bu arada 2 firmada da sınava girip 65 diğerinden 70 aldım. Yeterlilik sınavında mazars'ın yaptığı sınavı sorsalar 100 kişiden 97 si 50 alamaz emin olun. Türmob bu konuda daha insaflı onu farkettim. Sonuç olarak şimdi gayet iyi bir maaşla ben ne dersem o tarzı takılıyorum.

Kısacası hangi meslekte olursanız olun. Rezil de olmak sizin elinizde, vezir olmakta.

Sen yoluna bakacaksın , kendini geliştireceksin. Nerde çalışırsan çalış dilin düzgün olacak konuşurken höt köt konuşmayacaksın diksiyonun ve duruşun olmazsa olmazın olacak. Karşındaki birşey sorduğunda boş boş bakmayacaksın biliceksin araştıracaksın karşısına bir fikrini sunarak çıkacaksın. Akşam olsa da kaçsam zihniyetinde çalışmayacaksınız.

Bugün belgeyi almış yada almak üzere olan binlerce hak etmeyen ezbere muhasebe yapan insan var nasıl kazandığına hayret ettiğim. Ama aynı kuruma başvuru yaptığımızda çok rahat elediğime şahit olduğum. Herşey senin elinde.

Kapasiten yoksa pazarlamacıda olamazsın memurda. Memurluğu hafife almayın vergi müfettişi ve gelir uzmanı olan yakın arkadaşlarım var. Ve söyledikleri tek şey '' Kamu hayal ettiğimiz gibi değilmiş! Kök söktürüyorlar '' Ve bu insanlar girmek için 3 yıl çabaladılar parasız kaldılar evden çıkamadılar. Vergi müfettişi benden az kazanıyor. Ben bir iade raporu yazıyorum kurumum 200 bin TL kazanıyor. Maaşımda buna orantılı artışlar oluyor.

Smmm isen % 50 hamal gibi çalışıp , % 50 Şiir gibi sunacaksın. Sunamıyorsan % 100 bu meslekte hamal olarak devam edersin.

türkiyenin en büyük 4 tane denetim firması bir hafta içinde sana hemen gel başla dedi. ya kusura bakmada buna pek inanmadım ben. sıradan işyerleri bile muhasebede çalışacak normal bir eleman alırken bile 10-15 gün değerlendirme yapıyor. senin o mazars dediğin firmada bile yıllardır çalışan arkadaşım var ve bu meslekte gayet ileri noktalarda, o bile ben ne dersem o tavrına henüz ulaşamamış. açıkçası sana baktığım zaman muhasebe bürolarında lise stajı yapan çocukların, hayatlarında ilk defa beyanname düzenlediklerinde her işi sanki o yapmış gibi böbürlenmeleri ve toz kadar yaptıkları işi dağ gibi büyütüp anlatmalarını görüyorum. bana göre sen çat pat ingilizce konuşan, belgeyi daha yeni almış, kötü veya orta seviyede bir yerde çalışan ve halinden memnun olmayan birisin. bu şekilde yazılar yazarak kendi hayalinde olanı yansıtıp kendi egonu tatmin ediyosun. hani demişsin ya %50 hamal gibi çalışıp, %50 şiir gibi sunacaksın. sunamıyorsan %100 bu meslekte hamal olarak devam edersin diye, işte bak sen %10 gibi çalışıp %90 hayal ediyosun

kusura bakmayın ben konu dışı bi bilgi edinmek istiyorum bir sakıncası varmıdır fatura ile alakalı

real.gusto en çokta şu kısmını beğendim ve çok güldüm :) :D "açıkçası sana baktığım zaman muhasebe bürolarında lise stajı yapan çocukların, hayatlarında ilk defa beyanname düzenlediklerinde her işi sanki o yapmış gibi böbürlenmeleri ve toz kadar yaptıkları işi dağ gibi büyütüp anlatmalarını görüyorum." süpersiiniz..

ya bak aklıma geldikçe gülüyorum senin bu yazdıklarına ya,
ne demişler; açık yerde tepecik kendini dağ sanarmış... sanırım seninki de bu durumdan ibaret.
sabah sabah beni güldürdün ya, çok teşekkür ederim sana

Söylediklerinin bazılarına katılıyorum. Ama şimdi markette kasada duran da muhasebeciyim diyor. Toplumda birde muhasebeciye avukata güven olmaz diye bir algı var. Acaba bu algıyı kim oluşturdu. Ve piyasada 100 ve üzeri mükellefi olan hiçbir muhasebeci işini yetiştirip sorunsuz hatasız yada ileride doğabilecek cezalara karşı garantisi var mı ? Piyasada o kadar çok muhasebeci var ki. Tabi yaşadığın şehire göre 500 de alırsın 50 de. Acaba ODA Ücret tarife skalası için muhasebecileri denetliyormu. Muhasebeciler fiyat kırarak birbirlerinin ekmeği ile oynuyorlar. Mükellefte gömlek değiştirir gibi muhasebeci değiştiriyor. Şirkette çalışırsan da iyi bir firmaya düşmek için şansının yada çevrenin olması lazım. Kimi çabalar olmaz kimi çabalamadan kapılar açılır. Gerçek hayatta da böyle değilmidir. Birde kimi çok çalışır konuşmaz işini iyi yapar, kimi de sallama iş yapar çok konuşur, derlerki piyasanın en iyisi. Bazı şeyler için erken konuşmamak lazım. Hayatın ne getirdiği değil ne getireceği önemli. Keser döner sap döner gün gelir hesap döner. Muhasebe bir meslek dalıdır. Ticaret şekli değildir. Günümüzde doktorluk bile ticaretten nasibini aldı. Hastanelerde bile kazancı artırmak için pazarlama birimleri var. Bu biraz gözünü para bürümüşlüğün getirisi. İade tamamen bal kaymak olayı. Adam her ay aynı işi yapar, indirilecek liste hesaplanan listeleri hazırlar hatta iade raporu ve karşıt inceleme tutanağını hazırlar neymiş o müşavir gelir yeminlisi gelir 200 bin liranın %10 unu alır oturur aşağı. Garibim yeminsiz de bakar. Bu işten müşavir yeminli şirket kazançlı çıkar zavallı eleman oturup bakar. Vatandaş ödediği KDV yi alamazken şirketlerin ve bu ymm lerin alması ne kadar doğru. deniz domuz muhabbeti. yada eşek diken muhabbeti. İşte vezir işte rezil.

real.gusto en çokta şu kısmını beğendim ve çok güldüm :) :D "açıkçası sana baktığım zaman muhasebe bürolarında lise stajı yapan çocukların, hayatlarında ilk defa beyanname düzenlediklerinde her işi sanki o yapmış gibi böbürlenmeleri ve toz kadar yaptıkları işi dağ gibi büyütüp anlatmalarını görüyorum." süpersiiniz..

ya muhasebe ile ne kadar süredir ilgileniyorsunuz çalışıyorsunuz bilmiyorum ama, sizce bu arkadaşın dedikleri ne kadar doğrudur. etrafımda yıllardır çalışan insanlar var belgeli olarak, ve daha bu arkadaşın dediği gibi ben ne dersem o tavrına ulaşamadılar. yalan diye bir kelime ile cümle kurmak istemiyorum ama, bu arkadaşın bu şakasına çok güldüm sabah sabah.

ya muhasebe ile ne kadar süredir ilgileniyorsunuz çalışıyorsunuz bilmiyorum ama, sizce bu arkadaşın dedikleri ne kadar doğrudur. etrafımda yıllardır çalışan insanlar var belgeli olarak, ve daha bu arkadaşın dediği gibi ben ne dersem o tavrına ulaşamadılar. yalan diye bir kelime ile cümle kurmak istemiyorum ama, bu arkadaşın bu şakasına çok güldüm sabah sabah.

ben 4 yıldır bu işin içindeyim..ama böylesini çok gördüm inanın..bende inanmadım fakat hadi nese bozmayım hayal dünyasını deyip biraz daha olumlu yazdım :D ama sizin yazıyı görünce koptum bazen hakketen had bildirmek gerekiyor..Sanki dersiniz 20 yıllık tecrübe ile konuşuyor..Konuşma geçmişine baktım belgeyide üstelik yeni almış garibim :))

:) Arkadaşlar tepkilerinizde haklısınız fakat arkadaşın yaklaşımı mesleğe yeni atılacak olan adaylar içindi galiba.Onları umutsuzluğa kaptırmamak içindi gibime geliyor. Bende bir kısmına katıldım.O yüzden fazla yüklenmemek gerekir.Elbetteki belgeyi haketmeyen meslek mensubu çevremizde mutlaka vardır.İşine sadık olmayan, duyarsız , araştırmayan ve daha sonrasında da meslekte gereken saygıyı görmek istemesi biraz abes doğrusu.Tabi arkadaş da biraz mübalağaya kaçmış olsa da eğitim ve gelişim önemli bir konu.Saygılar..:)

:) Arkadaşlar tepkilerinizde haklısınız fakat arkadaşın yaklaşımı mesleğe yeni atılacak olan adaylar içindi galiba.Onları umutsuzluğa kaptırmamak içindi gibime geliyor. Bende bir kısmına katıldım.O yüzden fazla yüklenmemek gerekir.Elbetteki belgeyi haketmeyen meslek mensubu çevremizde mutlaka vardır.İşine sadık olmayan, duyarsız , araştırmayan ve daha sonrasında da meslekte gereken saygıyı görmek istemesi biraz abes doğrusu.Tabi arkadaş da biraz mübalağaya kaçmış olsa da eğitim ve gelişim önemli bir konu.Saygılar..:)

meslek ile ilgili söylediği şeylere katıldık... yanılıosunuz... kendi ile ilgili söylediği şeylere inanmadık :D :D

Evet haklısınız ben de meslekle ilgili yazdığı şeylere katıldım.Belki hedefleri odur belki de azmetmiş başarmıştır bilemeyiz.:)

söyledikleri gerçekte olabilir hayalde olabilir bununla ilgili kesin bir bilgiye ulaşamayız o yüzden kendisiyle ilgili söylediklerini bir kenara bırakıp meslekle ilgili söylediklerinden gerekli dersleri alalım.kendini geliştirme kısmına kesinlikle katılıyorum.hangi konuda başarılıysak o yönümüzü geliştirmeye çalışalım.genel itibar ile meslek mensuplarında bir pasiflik su götürmez bir gerçek.o da kendine güvenmemeyle ilgili bir durum.bununda nedeni bilgi ve tecrübe eksikliği olsa gerek.karanlığa küfür etmektense bir ışık yakalım

kusura bakmayın ben konu dışı bi bilgi edinmek istiyorum bir sakıncası varmıdır fatura ile alakalı

arkadasin maasini gercekten merak ettim ben kendimi iyi maas aliyorum diye biliyorum 98den beri aktif olarak muhasebe meslegindeyim 7 senem muhasebe burosunda gecti 6 ay askerligk disinde hp icindeydim. firmada ama essek gibi calisiyorum denetim firmalarinda calisanlarin tavri var arkadasta eger denetimde calistigini soylemeseydi de denetimde calistigini anlardim. arkadasin dedigi gibi ne istersem o demeyecegim isime karisan yok ama ben isimi severek yaparim sorumlulugumu bilirim acaba arkadas maasinin kac oldugunu ve bordroda bankasina yatan tutar ile birlikte yazabilirmi (gerekirse hizmet dokumumu paylasabilirim bu iddia icin arkadasa meydan okuyorum. maasimin ondan daha fazla olduguna (farkindalik cagrisi diyelim kafadan asagi buz dokme gibi dusunun) hodri meydan ben 15 senedir meslekteyim 3 senede 4 firmadan yarin basla teklifi almis gec kardesim bunlari

denetimde calisanin yaptigi sey tek sey kdv kontrolu fatura sureti karsitvinvleme baska ne yapiyor. diyebilirsiniz baska ne yapayim diye bu denli kendisini istun goren 3 senede muhtesem isler basarmis arkadas mukellefe vergi ziyai cezasi kesilmis olsa gidip uzlasma komisyonunda savunmasini yapabilirmi kendi boyle bir durumda ne yapacagini biliyormu zahmet olacak cevap versin (konuyu acan kisi kendisi oldugundan cevap vermeme hakkinin olmadigi kanaatindeyim

her maas yuksek alan muhtesem insan mi oluyor. kendini parcalayip didinip dusuk maas alanlara haksizlik olmuyor mu bir arkadasin dedigi gibi ulkmeizde pazarlama ve satinalma onemli muhasebe onemsiz yanilgisi var ama hele ki agzi yanmis bir fitma goturseniz muhasebecibin kiymetinin farkinda olan o zaman esitlik de bozulur ezber de bozulur.

arkadastan cevap belliyorum yazdiklarimla ilgili

Son düzenleme: