fonradar

Yeni Dönemde Bağ-Kur?lu İşverenlerin Kazancı

• Konbuyu başlatan nane
  • Başlangıç tarihi
N

nane

Ziyaretçi
[size=10pt]01.11.2008 Şevket TEZEL [email protected] Sözcü

21.06.1967 doğumlu öğretmenim. Göreve 09.10.1988 tarihinde Emekli Sandığı iştirakçisi olarak başladım. Yaklaşık 13 yıllık hizmetten sonra 21.01.2001 tarihinde istifa ederek özel bir dershanenin kurucuları içinde yer aldım ve hiç kesintisiz Bağ-Kur'a bağlı çalışmaya devam ediyorum. Yeni dönemde emeklilik tarihim ve hak ve sorumluluklarımla ilgili bilgi verir misiniz? Nazan SÜRENKÖK/SAKARYA

Sayın Okurum,

Vermiş olduğunuz bilgilere göre 4/b sigortalısı (Bağ-Kur) olarak emeklilik için 46 yaşını dolduracağınız 21.06.2013 tarihini beklemek durumundasınız. Şayet memuriyetten sonra ara vermeksizin Bağ-Kur?a prim ödemeye devam etmekteyseniz 1 Ekim 2008?den başlayan yeni dönemde dikkat etmeniz gereken noktalar var:

Anonim şirket kurucu ortakları artık zorunlu sigortalı değiller

Anonim şirketi kurucu ortakları yeni Kanunda zorunlu sigortalı olmadıkları için 1 Nisan 2009 tarihine kadar SGK?ya başvurarak anonim şirketi kurucu ortağı olduğunuz için yeni kanunla verilen hakkı kullanarak artık prim ödemek istemediğinizi bildirebilirsiniz.

Normal şirket ortakları ise kadın iseler 20 yılı erkek iseler 25 yılı doldurmuş olsalar bile ticari faaliyetlerini sürdürdükleri müddetçe prim ödemek zorunda bulunuyorlar.

Şayet emekliliğe hak kazanacağınız 21.06.2013 tarihine kadar prim ödemeye devam etmeyi düşünüyorsanız 1 Nisan 2009 tarihine kadar prim ödemeye devam etmek istediğinizi SGK?ya bildirmelisiniz.

En yüksek ücretli çalışanınızdan daha düşük kazanç beyan edemezsiniz

Yeni dönemde 4/b sigortalıları, aynı zamanda işveren iseler, beyan edecekleri aylık kazançları, çalıştırdıkları sigortalıların prime esas günlük kazancının en yükseğinin otuz katından az olamayacağını da unutmamalısınız. Aylık prime esas kazancı, çalıştırdığı sigortalılardan günlük kazancı en yüksek olan sigortalının otuz günlük prime esas kazancından düşük olduğu tespit edilen sigortalıların aylık prime esas kazançları, tespit edilen kazanç düzeyine çıkartılarak aradaki prim farkı, gecikme cezası ve gecikme zammı uygulanmak suretiyle tahsil edilecek.