Yeni kurulan imalat işletmesi ...yardım....

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan merihs12
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

merihs12

Katkı Sunan Üye
Yeni kurulan ve bant imalatı yapan bir atölye var.Bu firmanın muhasebsi hakkında sizlerden bilgi alcaktım.Biliyorum konu çok kapsamlı ama nasıl bir başlangıç yapılmalı? Nerden başlanmalı,nasıl bir yol izlenmeli,?
Fİrma 2 çeşit hammadde alıp bunu makinede işleyip mamül olarak elde ediyor. Biz muhasebecisi olarak firmaya sürekli gidip gelemiyoruz.Onları nasıl yönlendirmemiz gerekiyor? imalat defteri tutmaları konusunda onları nasıl yönlendirebilirz? Bu imalat bilgileri doğrultusunda biz nasıl bi hesap planı oluşturmalı ve muhasebsini tutmalıyız.?

Ynt: Yeni kurulan imalat işletmesi ...yardım....

Slm

Bu tarz firmalarda Bir birim mamul için hangi hammaddeden ne kadar kullanıldığının tesbit edilmesi zordur. bunun yanında o mamül için çalışan işçiler,elektrik,makina,v.s. Bunun takibini ve tesbitini yaptırabilirseniz imalat defteri ilemi olur kendilerine özgü bir tablomu hazırlarlar bilgisayarlamı takip ederler artık onlara kalmış gerisi kolay.Farklı bir hesap planı kullanmayacaksınız maliyet muhasebesinde kullandığımız hesapları kullanacaksınız.

Kolay gelsin

İşin muhasebe kısmı kolay, üzerinize biraz eski elbiseler giyip üretimin yapıldığı yere inip ustalardan tüm süreçler hakkında bilgi alın.

anladım..peki işyerinde imalatla ilgili verileri kaydeiyoruz diyelim,bu verileri her geçici vergi dönemlerinde mi dikkate alalım yoksa aylık mı işleyelim ?teşekkürler

Ay sonlarında üretim, ham madde ve mamül stok miktarlarını düzgün olarak alabiliyorsanız aylık yapmanız daha doğru olur.