Yeni Kurulan Şirket İşyeri Bildirgesi ve İ.P.C.

Merhaba. 31.12.2009 Tarihinde şirket kurduk, kuruluş bildiriminde 1.1.2009 tarihinde 15 adet işçi çalıştıracağımızı sicil memurluğuna bildirdik. Bununla yetinmeyip ??? 5.1.2009 tarihinde posta ile işyeri bildirgesi gönderdik ve sonuç 666*2= İPC. kesildi. Memur ile görüştüm, bizim göndermememiz gerekiyormuş ondan ipc kesilmiş, itiraz etsek kabul olmazmış, en iyisi % 25 indirimle ödememizmiş. Varmı böyle bir şey Allah aşkına. Sicil memurluğuna verilen bildirim kuruma verilmiş kabul edildiğine göre bu cezada ne oluyor. Şimdi itiraz edeceğim ama bir korku oluştu ya kabul eilmezse? Daha önce karşılaşan olmuştur diye sizlere sormak istedim. İtiraz etmelimiyim yoksa ödemelimiyim ne öneririsiniz ? Kesilen ceza doğrumu?
Teşekkürler. Herkese iyi akşamlar.

Ynt: Yeni kurulan şirket işyeri bildirgesi ve İ.P.C.

Bildiğim kadarıyla ticaret siciline yapılan bildirimler kuruma yapılmış sayılır,ticaret sicili de bu bildirimi 10 gün içinde kuruma bildirmekle mükellef,bildirilmesse cezanın sorumlusu bizzat ticaret odasıdır....

Ynt: Yeni Kurulan Şirket İşyeri Bildirgesi ve İ.P.C.

Çift bildirim olmuş ve ceza kesilmesi normal. Şirketin yeni tescil ettirdiğinizi sicilden gerekli bildirimin yapılacağını (sicil evraklarında belirtti iseniz) sonradan gönderilen işyeri bildirimin işyeri nosunu öğrenmek amaçlı hazırlandığını ve yanlışlıkla yollandığını belirtip iptalini isteyin.

Arkadaşlar cevap yazdığınız için teşekkür ederim.
Açıkçası ticaret sicilin 10 gün içinde gönderdiğini sanmıyorum. Gönerilmiş olsa idi onların evrakına göre tescil yapılması gerekirdi. Dosya numarasını gösterir yazı hafta başında (9.02.2009) elimize geçti, bu yazıda işverenin müracaat tarihi bizim evrakları postaladığımız tarih yazıyor. Arkadaşlar şu da var, ben işyeri bildirgesi göndermeseydim işyeri çok geç tescil olacaktı işyeri bildirgesinden ceza yemeyecektik ama, bu seferde işçi girişlerini bir ay içinde internetten yapamadığımız için ceza yiyecektik. Galiba ssk çeneni kapa bu cezayı öde kaderine razı ol demek istedi.....

murat58ulu ' Alıntı:
Arkadaşlar cevap yazdığınız için teşekkür ederim.
Açıkçası ticaret sicilin 10 gün içinde gönderdiğini sanmıyorum. Gönerilmiş olsa idi onların evrakına göre tescil yapılması gerekirdi. Dosya numarasını gösterir yazı hafta başında (9.02.2009) elimize geçti, bu yazıda işverenin müracaat tarihi bizim evrakları postaladığımız tarih yazıyor. Arkadaşlar şu da var, ben işyeri bildirgesi göndermeseydim işyeri çok geç tescil olacaktı işyeri bildirgesinden ceza yemeyecektik ama, bu seferde işçi girişlerini bir ay içinde internetten yapamadığımız için ceza yiyecektik. Galiba ssk çeneni kapa bu cezayı öde kaderine razı ol demek istedi.....

Aynı şekilde ben de ticaret sicile işçi çalıştıracağımı bildirmek gibi bir hata yaptım. Başta kolay gibi geliyor ama Ticaret odası ve SSK arasında kalıyor insan. SSK ya gidiyorum ne zaman göndermişler hangi tarih sayı ile girmiş diye soruyorlar, Ticaret sicile gidiyorum gönderdik postayla tarih sayısını şu an bulamayız diyorlar. vs. vs.

En iyisi ticaret sicili bu işi hiç karıştırmamak lazım.

Bu kolaylık kağıt üzerinde kalan bir şey tıpkı şahıs bağkur girişlerinin vergi dairesince bildirileceği gibi.

Sayın dwrn peki sizde sonuç ne oldu? Cezayı ödedinizmi yoksa iptal ettirebildinizmi ?
Aslında artık sinir yapmıyorum sadece Allah'a dua ediyorum piyango bana vurmasın diye. SSK'ya kuyruğu kaptıran kurtaramıyor. Bizde kaptırdık ucundan. Hayırlısı ..

Ben ceza yemedim, çünkü sonradan tekrar işyeri bildirgesi vermedim. 3-4 kere bıkmadan SSK ticaret odası arası gidip geldikten sonra gönderilen yazıyı buldurup işyeri numaramı aldım.