Yeni KVK da Tüketim Kooperatiflerinin Durumu

MBOZO

Katkı Sunan Üye
Yeni KVK ya göre tüketim kooperatifleri geçici ve kurumlar vergisi mükellefleri olacakmış. Uygulama bu senemi başladı yoksa 2007 den itibaren başlayacak. Konu hakkında geniş bilgiye ihtayacım var. Saygılar..

sayın mbozo,

kooperatiflerle ilgili yeni kvk maddeleri şunlardır;

5520 sayılı kvk madde 2/(2)
5520 sayılı kvk madde 4/(1)-k)

yürürlülük ile ilgili yeni kvk maddeleri ise şunlardır;

5520 sayılı kvk madde 37
5520 sayılı kvk geçici madde 1/(9)

yukarıdaki madde metinleri umarım sorunuza cevap olur.

iyi çalışmalar.

Sayın erginozdemir yukarıda bahsettiğimiz metinleri okudum ama yinede kesin bir sonuca varamadım. benim kesin olamayan kanatime göre yeni kvk nın yürürlüğe girdiği tarihten itibaren gıda tüketim ve taşıma kooperatifleri kv muaflığı kaldırılmıştır. tüm arkadaşların görüşlerini bekliyorum .... saygılar

Net ifadeler bulamazsakta yürürlük tarihi 2006 başı olarak değerlendirebiliriz.

Kooperatiflerle ilgili bu düzenlemeler, 5420 sayılı yeni Kurumlar Vergisi Kanunu’nun Resmi Gazete’de yayımlanmasından sonra ve 1.1.2006 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek.

Ancak kanunda bir geçici madde ile yürürlük tarihi açısından yapı kooperatiflerine özel bir düzenleme yapılmış bulunuyor. Buna göre yapı kooperatifleri muafiyet için gereken şartları 2006 yılı sonuna kadar sağlamaları halinde, 2006 başından itibaren muafiyet geçerli olacak. Aksi durumda ise yani muafiyet şartlarını taşımayan yapı kooperatiflerinin, gereken şartları 2006 yılı sonuna kadar sağlayamamaları halinde, muafiyet 1.1.2006 tarihi itibariyle sona erecek. Bu şekilde, yapı kooperatiflerine, Kurumlar Vergisi'nden muaf tutulmasına ilişkin sınırlamalara uymaları için 2006 yılı sonuna kadar bir süre verilmiş oluyor

Kolay gele....