Yeni Smmm Adayı

Merhaba,
İkitsat mezunuyum,
Değişik işler sonucunda biraz maceradan sonra 2 yıldır özel bir şirketin ön muhasebesinde çalışıyorum,
Yaş 30a geldi yapacağım fazla birşey kalmadı tek şeyin smmm belgesini alarak biraz daha iyi bir şirkette çalışmak olduğunu düşündüm,
Nereden başlayım ne önerirsiniz ? kursa gitmeden dışardan çalışarak hazırlanmayı planlıyorum ama çok zor olduğunu duydukça ürküyorum.
Muhasebe bürolorındaki arkadaşlara göre bilgim çok çok zayıf kalacak, yeni şeyler görme şansım yok ama
Evli biri olarak stajer maaşı olarak hayatımı orda devam ettiremem,

Sanırım 2 aşamalı bir sınavımız var biri satj başlatma biri yeterlilik belge alma,
Ekimdeki sınavlar kaçmış sanırım, saten hazırlanmadan sınava girmenin bir anlamı yok,
Nerden başlayım ne önerirsiniz ?

Yazından bile anlaşılıyor bu işte isteksiz oluşun, ilk önce bu mesleği sev ve son çare olarak görme, ömrün boyunca bu işle meşgul olacaksan bu mesleği sevmelisin, yoksa dertten sıkıntıdan hasta olur yataklara düşersin, bu sınavlar için kurs şart değil, ancak sınav havasına girmek için kursların faydalı olduğu kanaatindeyim.Kesin kursa gitmeyeceğim dersen bu sınavların çalışma kitaplarını yayınlayan birçok yayın evi var, konu anlatımlı kitaplardan çalışarak başlayabilirsin.

SMMM ruhsatı alayım da, bir şirkette daha iyi bir iş bulurum.. yaklaşımı yerine göre doğru olamayabiliyor.
Örneğin ben, ilk 500 içerisindeki bir kurumda çalışıyorum.
Muhasebe departmanında ki her çalışan ya SMMM, ya da SMMM stajyeri.
Ücrerlendirmede; ruhsat sahibi olup, olmamanın bir etkisi de olmuyor.

Bugün 2016 geçmiş sınav sorularını çözmeye çalıştım sınav gerçekten ağır ve diğer sınavlar gibi gerçek hayatı pek yansıtmıyor, nominalller tahviller bonolar fln fln zor bir maceraya girdik bakalım

daha iyi bir şirkette calısmak deneyime ve yapabileceginiz işlere bakar. tabiki referansta önemli.

belge bunlar arasında en sonda yer alabilir.

orta ölcekli firmalar belgelilere daha sıcak baksada üst seviye firma sadece deneyim ve referansa bakar.