Yeni sosyal güvenlik yasasına göre

Engin_ER

Katkı Sunan Üye
eskiden bağkurda işe devam eden emeklilerden % 10 oranında sgdp kesiliyordu
şimdi yeni yasaya göre bu oran ne olacak yada nasıl olacak..
emekli maaşı kesilecek yada sgdp. artırılacak deniliyor bu doğrumu :idea:

Vergi mükellefi olan bağ-kur emeklileri ile alakalı bir şey olduğunu zannetmiyorum.
Durum emekli olup ücretli olarak ssk ya tabi olması gereken çalışanlarla ilgili.

Şu anda çalışan emekliden alınan prim brüt ücretin %30'u oranında.
Bakanlığın düşüncesi bu çalışanlara ya tam oran üzerinden yani %33,5 ile %38,5 oranında prin öde veya maaşını keselim yeniden prim ödeyerek yüksek maaş alabilme imkanından yararlan diyecekler.

Şimdi iki seçenek olacakmış ya emekli aylığı kesilecek ya da 172 ,-YTL mi Bağ-Kur'a ödeme yapılacakmış Ali Tezel'e sordum AK Parti milletvekiline, Cumhurbaşkanına yazı yazacağım eğer yüzde olarak alınmıyacaksa tabi eskiden Bağ-Kurlularda böyle adeletsizlik yoktu dediğiniz gibi maaşının %10 u olarak kesiliyordu.SSK ve Emekli Sandiği emekiilerinde adaletsizlik vardı herkes62,39YTL Bağ-Kura ödeme yapılıyordu Ben yuvarlak hesap 63,-YTL ödüyordum.800,-YTL maaş alan da Emekli Sandığından(hele Merkez Bankasından emekli olmuşsa 3.000,-YTL maaş alıyorsa ondan da 62,39 kesinti yapılıyordu yani adaletsizce.Şimdi 32,5 prim mi ödeyeceğiz yoksa 172,-YTL mi ödenecek Eğer yüzde 32, 5 ödenecekse hiç olmazsa adaletli olur

kim nereye yazacaksa yazmalı çünkü emekliler zaten aldığı belli insanlar bu para ile geçinemediklerinden başka bir işte çalışmak zorunda kalıyorlar verdikleri maaşın yarıya yakınını geri alırlarsa tek söyleyeceğim şey yazıklar olsun

bir milletvekilinin aylık maaşı ile bir emekli bir yıl geçinmek zorunda bırakılıyor birde kesinti yap ohh ne ala hiç maaş vermesinler emeklileri öldürüp tam emekli etsinler

Sayın Er,

Emekli maaşınızdan kesinti olmayacak siz bu parayı kendiniz yatıracaksıznız.Halen sizden %10 kesintiyla emekli maaşları yatırılıyor.Ama SSK ve Emekli Sandığı emeklilileri kendileri gidip Bağ-Kura yatırıyor tabi çoğu maaşımdan kesilecek sanıp şimdide yatırmıyor Sonra yakalanınca tefeci faizi ile alacaklar haberleri yok .Eğer bu kanunlaşırsa bekleyip kesecekler diye beklemeden sizin kendinizin yatırması gerkiyor.Maalesef SMMM arkadaşlardan da bu kanunu bilmiyenler var.
Aslında şimdiki çalıştığı kazançlarından gelirlerinden yüzde 32,5 olarak alsalar daha adetli olur.Emekli maaşları aynı dahi olsa sonradan kazandıkları herkesin farkılı farklı değil mi?İşte adeletsizlik burada Ben Sayın Cumhurbaşkanına yazdım sizlerde bu eşitsizliği e-maille atarsanız etkili olur.Ama Milletveklillerinin de aldıkları 8.000,-YTL nin yüzde 32,5ini alacaklar Rahmi Koç'un da emekli maaşı 500 YTL olsa yüzde 32,5 alsalar ne yazar onun şimdiki işinden kazandıkları ile daha fazlasını ödeyebilir Burada herkesin gelir vergisinden yüzde 32,5 olsa daha adaletli olur

Eğer Cumhurbaşkanına e-mail atarsanız benim gibi hiç almasın demeyin bunu kabul etmezler.
Alacaklarsa Gelir Vergisi Beyannamesinden yüzde 32.5 oranında alsınlar deyin ki Adaletli olsun değil mi?
Hiç almamaları söz konusu olamaz.Çünkü Avrupada emekli olan çalışamaz.Bu bir gerçek.Tabi aldıkları emekli maaşıyla rahat geçiniyor bir de ta Türkiyeye kadar gelip seyahat ediyorlar.
Alacaklarsa emekli olduktan sonra çalıştığı elde ettiği gelirden yüzde 32,5 alırlarsa adaletli olur ve Anayasanın 73 maddesine göre daha uygun olur diye düşünüyorum

sema sinangil' Alıntı:
Eğer Cumhurbaşkanına e-mail atarsanız benim gibi hiç almasın demeyin bunu kabul etmezler.
Alacaklarsa Gelir Vergisi Beyannamesinden yüzde 32.5 oranında alsınlar deyin ki Adaletli olsun değil mi?
Hiç almamaları söz konusu olamaz.Çünkü Avrupada emekli olan çalışamaz.Bu bir gerçek.Tabi aldıkları emekli maaşıyla rahat geçiniyor bir de ta Türkiyeye kadar gelip seyahat ediyorlar.
Alacaklarsa emekli olduktan sonra çalıştığı elde ettiği gelirden yüzde 32,5 alırlarsa adaletli olur ve Anayasanın 73 maddesine göre daha uygun olur diye düşünüyorum

güzel bir açıklama tşk.ler
ancak dediğiniz gibi avrupalı aldığı emekli maaşı ile insan gibi yaşamayı becerebiliyor ama bizim ülkemizde hem çalışıp asgari ücret alanlar hemde emeklilerimiz sürünüyorlar yani insanlar ek gelir bulmadan yaşamaları mümkün değil insanlar işten geldikten sonra ayakkabı boyacılığı yada simit satarak ev bütcelerine katkı sağlıyorlar malumunuz ev kiraları en düşük 250-300 ytl kışın birde buna yakıt eklenirse varız siz düşünün bu insanlar nasıl geçinirler seçim meydanlarında bolca palavra sıkan siyasiler iş başına geldiklerinde herşeyi unutuyorlar A yada B farketmez albirini vur ötekine

Sayın Er,

Bugün Ntv ye sorun da Açık Hat Sayın Kılıçdaroğlu ( Chp.li )konuştu ama bilgisiz nasıl başkanlık yapmış anlamadım.Söyledikleri şeye de kuşku ile bakıyorum

En buyuk hatası Malulen Emeklilerin şimdi de yasa çıktıntan sonra iş bulularsa çalışabileceğini söylemesi en büyük hataydı
Çünkü Malulen Emekli olan biri ne şimdi ne yasa çıktıktan sonra çalışamaz.
Malul olduğundan emekli olmuştur.Her sene tam teşekküllü hastaneden çalışamıyacağına ve hastalığının devam ettiğine dair raporu götürür ki malülen emekliliği devam etsinMalul iş bulsa da çalışamaz.Emekli aylığı kesilir bunu dahi bilmiyor

sema sinangil' Alıntı:
Sayın Er,

Bugün Ntv ye sorun da Açık Hat Sayın Kılıçdaroğlu ( Chp.li )konuştu ama bilgisiz nasıl başkanlık yapmış anlamadım.Söyledikleri şeye de kuşku ile bakıyorum

En buyuk hatası Malulen Emeklilerin şimdi de yasa çıktıntan sonra iş bulularsa çalışabileceğini söylemesi en büyük hataydı
Çünkü Malulen Emekli olan biri ne şimdi ne yasa çıktıktan sonra çalışamaz.
Malul olduğundan emekli olmuştur.Her sene tam teşekküllü hastaneden çalışamıyacağına ve hastalığının devam ettiğine dair raporu götürür ki malülen emekliliği devam etsinMalul iş bulsa da çalışamaz.Emekli aylığı kesilir bunu dahi bilmiyor

benim rahmetli babam malülen emekliydi ve %74 maluliyeti vardı he hiçbir zaman sizin dediğiniz gibi her yıl rapor almadı hatta hiçbir zaman almadı da istemedilerde ama dışarda esnaflık yapıyordu yani malulen emekli belik bir yerde ssk.lı olarak çalışamaz beliki ama esnaflık yapabiliyor demekki ve bunada kimse birşey demedi.. sanırım bu konuda yetkililer dahi doğru dürüst bir bilgiye sahip değil
mantıken düşünecek olursak malulen emekli olmuş bir kişi çalışma gücünü kaybetmiş demektir eğerki biryerlerde çalışabiliyorsa emekli maaşının kesilmesi gerekir.
yalnız şöyle bir durum var yapacağı iş eğerki maluliyetini etkilemiyorsa yani bacağını kaybetmiş bir kişi elleri ilede çalışabilirki bu durumda o kişiyi isteğine bağlı olarak ya malulen emekli edilmeli yada (örneğin santral memuru gibi) uygun bir işe kaydırılmalı diye düşünüyorum

Sizin babanız kaçak çalışmış veya SSk.sız olarak çalışmış olabailir.Kanunen yasaktır .Bunu Ali Tezel e de sorarsanız söyler SSK ya da sorsanız söyler Bağ-Kurlular malulen emekli olmaz sizin babanız böyle olmasın.SSK dan malulen emekli olan kanserli bir arkadaşım şimdide ayağını kestiler.Bu halde her sene çalışamaz raporu ile malulen emekliliğini uzatıyor.Sizin babanız atlanmış olabilir Halen Bağ-Kur lu oldukları halde prim ödemeyenler gibi olabilir

hayır babam DSİ de iş kazası geçirerek malulen emekli olmuş ve daha sonra kendine ait bir iş yeri açmış burada kendi işinde çalışmış.
o dönemde ssk dan emekli olalardan iş yeri açtığında vergi daha az alındığı gibi birde sakatsa dahada az alınıyordu.bu durumu muhasebeciler daha iyi bilir sakatlık indirimi yani kaçak falan değildi yıllarcada ne bir rapor aldı nede bir hastahaneye gitti taki hastalanıp ölesiye kadar

merhaba

Bağkurdan malül olarak emekli olanlar herhangi bir iş yerinde çalışamazlar çünkü sizinde dediğiniz gibi çalışma gücünün üçte ikisini kaybetmesi gerekiyor.Tabi bir insan böyle olunca pek çalışamaz fakat bazı hastalıklar vardırki mesela ciğer ve böbrek bitmiştir.Bu kişi yürürde elleride çalışır işte budurumda olanlar bazan kendi üstlerine olmasada iş yeri açıyorlar.Yasak olmasına rağmen çoğukezde kimse ses çıkarmıyor yani kaçak çalışıyor. Bu tür malülen emekli olanlardan herhangi bir şikayet olmadıktan sonra tekrar rapor istenmez. Ayrıca biliyormusunuz bilmem ama malülen emekli olan bir kişiye 25 yıl üzerinden emekli olmuş kişden daha çok maaş bağlanır.