Yeni TTK Denetiminde YMMlere muafiyet verilmezse TÜRMOB dağılır mı?

sahincolak71

Katkı Sunan Üye
YMMler vergi denetiminde uzman oldukları halde çeşitli kamu kurumlarında talepte bulunarak bağımsız denetim konsunda tek yetkili olduklarını beyan etmektedirler. Bu durum Önder beyin de geçenlerde duyurduğu gibi, Organize Sanayi Bölgeleri, Gümrük mevzuatına tabi şirketler ve son olarak ta AB projeleri denetiminde görülmüştür. Kamu Gözetim Kurumu TTK ve diğer denetimlerde sınav olduğu taktirde YMMlere muafiyet sağlamazsa Denetçiler Birliği hatta Türmob'un dağılması gündeme gelir mi? Bu soruyu şundan soruyorum. Bağımsız denetimde SMMMlerin hakkı korunmadığı zaman kimsenin sesi çıkmıyor. Ancak YMMler kendilerince bir avantaj sağlayamazlarsa sonuç ne olur? Görüşlerinizi bekliyorum Saygılar...

Ynt: Yeni TTK Denetiminde YMMlere muafiyet verilmezse TÜRMOB dağılır mı?

yapacak bişey yok ymm lerde kuzu kuzu kabul edecekler.:))

Değerli Meslektaşlarım,

benim çok değerli bir dostumun bir sözü vardır. Bu durumlar için birebir örtüşür. "Yanlış tren bindiyseniz vagonda ters yürümenin faydası yoktur"

Şayet değerli YMM meslektaşlarımızdan bir kısmı bu şekilde düşünüyor iseler, ben geçmişte eğitim veya seminerlerde çok kullanırdım, "Kaybın beş aşaması" vardır. "İnkar" aşamasında olabilirler ama eninde sonunda "Kabul" aşamasına gelecekler.

Biz yolumuza bakalım.

Ayrıca TÜRMOB dan başka kurum mu var. Kim nereye gidecek. Olması gerekenler olmaya başladı. Gayet iyi ilerliyor. Olsaydı Kanunlarda olurdu. Kanunlarda herşey açık seçik ortada. Her şeyi boş verin, bu işe abiyane tabirle kelle başı baksanız dahi yine SMMM siz bu iş imkansız.

Değerli Meslektaşlar

Türmob dağılır mı? sorusu bundan 1 yıl önce sorulsaydı. Ben dahil bunun gerçeklerden uzak olduğu şeklinde değerlendirip önemsemezdik. Ancak özellikle son 1 yılda stratejik hatalar yapıldı. Birincisi Türmob bağımsız denetim tebliğini yayınladı. Arkasından geri çekti. İkincisi Türmob TMDSK kurulu zamanında yükümlülüklerini yerine getirmedi. Standartlar yayınlanmadı. Üçüncüsü YMM odalarının Türmobtan bağımsız, birliği hiçe sayarak kendi çıkarlarını gözeterek bağımsız denetimde dünya standartlarına aykırı şekilde kamu kurumlarıyla görüşmelerine göz yumuldu
SPK ile olan çekişmeler, YMMlerin muaf sayılması gerektiğini öngören yayınadıkları TTK raporunu saymıyorum. Bütün bunların sonucu geldiğimiz nokta 1- Kamu Gözetim Kurulu düzenlemelerinde Türmob ikinci planda kaldı 2- Denetçiler Birliği ciddi ciddi konuşuluyor 3-Bağımsız Denetimde 3568de olmayan ancak fiilen yapılmaya çalışılan SMMM-YMM ayrımı nedeniyle maalesef Türmobun dağılma aşamasına geldiği söylenmektedir. Acizane görüşüm artık bundan sonra gerek TTKda gerekse diğer düzenlemelerde bağımsız denetim konusunda SMMM-YMM ayrımının yapılmaması. Aksi halde bu durum meslek camiasına sanıldığından çok zarar verecektir. Saygılarımla

Üstadım,
Hepimiz aynı kanundan 3568 den yetki alıyoruz. Nereye gidebilirler ki.
Tabibler odası bir tane, belki 1000 tane farklı branşta tıp doktoru var. Ayrı birlikleri mi var. Ben hiç bir yere gidebileceklerini sanmıyorum. Kaldı ki gitseler sayıları ne kadar. Şuan TÜRMOB'un gölgesi altında istedikleri gibi at koşturuyorlar. Giderlerse siyasi güçleri tanıdıkları dostlarından öteye ne kadar gidebilir! 90.000 meslek mensubu nerede onlar nerede. Ben bu durumun ciddiye alınacak bir durum olmadığını düşünüyorum.

Değerli fikirlerinizi de göz ardı etmemek lazım.

Sayın Taxtotax

Siz de ifade etmişsiniz: YMMler Türmob da istedikleri kadar at koşturuyorlar diye. YMMler belki de ayrı bir birlik olmak istemeyeceklerdir bu doğru. Ancak Önder beyin de ifade ettiği gibi SMMM-YMM ayrımı devam ettikçe Denetçiler Birliği gündeme gelecektir. 3568 bağımsız denetimde hem SMMMlere hem de YMMlere aynı yetkiyi verdiği halde YMMlerin kulis yaparak bazı yönetmeliklerde bağımsız denetim yetkisinin sadece kendilerine tanınmasını sağlamaları, birlik ruhuna aykırıdır. Bu durum devam ettiği sürece bence YMMler ayrılmak istemese de, denetimi fiilen yapan SMMMlerin Denetçiler Birliği'ni desteklemeleri gerektiğini düşünüyorum. Çünkü mevcut durumda, Türmob denetimde SMMMlerin hakkını koruyamamaktadır. Korumayı bırakın 3568'in denetim yetkisine bile sahip çıkamamaktadır. Kendi çıkardığı tebliğe bile sahip çıkamamıştır