zirve

Yeni TTK'ya Göre Ticari Belgelerde Yer Alması Gereken Bilgiler

Üyelik
24 Kas 2013
Mesajlar
1
Konum
İstanbul
Merhaba,

Mağazalarımız için seri ve sıra numaraları her mağazaya farklı olacak şekilde ticari belge bastıracağız. Mağazalar bu belgeleri, online sistemimiz üzerinden kendileri kesecekler. Fatura, irsaliye, gider pusulası, tahsilat makbuzu gibi basılacak belgelerdeki zorunlu bulunması gereken bilgiler hakkında muallakta kaldım. Araştırma yaptım ama soru işaretleri kaldı. Mevzuattaki bilgilerden daha çok kafam karıştı.

Mesela fatura üzerinde, ticari ünvan adres VD VN TSN var ve mağaza adreside faturanın altında yer alıyor fakat hesap numaralarını koyma gereği duymadık. Mağazadan hem nihai tüketiciye hemde şahıslar şirketlerine fatura kestirebiliyorlar.

Yeni TTK'daki değişimlere göre sermaye vb gibi bilgilerde olması gerekiyormuş. 2013 yılında bastırdığımız belgelere sadece şirket merkez ve mağaza bilgileri, artı TSN eklemiştik. A4 kağıda yapılacak 4 nüshalı bir faturaya, ileride 50 şube olması durumunda nasıl sığdırılacak bu kadar bilgi. Her şube için ayrı belge düzenleneceğinde uygulama nasıl olmalıdır?

Ayrıca şubelerden satılan mal müşteriye teslim edildiğinde, fatura mı irsaliye fatura mı kullanılması gerekiyor. Birde İrsaliyede müşteri adresi ve sevk adresi olarak iki farklı alan olması zorunlu mudur?

Açıkçası, belgelerdeki düzen konusunda çok zor durumdayız. Kafamda çok soru işareti var. Bu konuda değerli bilgi ve düşüncelerinizi paylaşmanızı rica ederim.
 
Üst