fonradar

Yeni Ünv.Mezunu İçin Gelir Tespiti Bildirimi

Üniversite haziran ayında bitti ve 4 yıl boyunca babam tarafından sağlıktan yararlandım ve mayıs ayından beri part-time bir işte çalışıyorum ayda 13 gün oluyor.bildiğim kadarıyla gelir tespiti yaptırmam gerekiyormuş,gelir tespitini ne zaman yaptırsam doğru olur .tarafıma sgk tarafından bildiri gönderilecek mi yoksa ben kendim mi gideceğim sosyal dayanışma vakfına ve eylül ayında sözleşmem bitiyor. geçen sene sgkya gittğimde bana temmuz ayında yine gel demişlerdi bu sefer mezun oldugumdan öğrenci belgem olmadığı için süreyi uzatamıyorum.kanunda 1 ay içinde gelir tespiti yaptırın diyorlar bu süre temmuz dan mı baz alınır ?

ve ayrıca evde benim dışımda 2 arkadaş dha kalıyor ailemle yaşamıyorum.o arkadaşların aldığı ücretler benim primimi etkilemez umuyorum ?

eylül ayında sözleşmem bittiğine göre direk isteğe bağlı sigortalık mı açtırsam benim için faydası olur sizin tavsiyeniz bana ??

Son düzenleme:
Tarafına SGK dan yazı gelmesini beklesende beklemesende gelir testine gireceksin. GSS kapsamına alındığın tarihten itibaren adına GSS prim borcu tahakkuk edecek. Gelir testi sadece daha az prim borcu çıkması yönünde etki yapar. Aksi halde SGK en üst dilimden prim borcu tahakkuk ettirmeye devam eder. Bence bir an önce gidip gelir testine gir, yazının tebliğini beklemeden başvurunu yap. Hane halkının toplam geliri hane halkı sayısına bölüp kişilerin geliri tespit ediliyor. Açıkçası soyadı tutmayan, akraba olmayan kişilerle evini paylaşman durumunda özel bir düzenleme varmıdır bilmiyorum. İsteğe bağlıya geçersen ödeyeceğin primler hem emeklilik için işine yarar hemde GSS ye ayrıca prim ödemen gerekmez. Sağlıktanda hem sen hemde eş veya çocuğun varsa onlarda yararlanmaya devam eder.

Tarafına SGK dan yazı gelmesini beklesende beklemesende gelir testine gireceksin. GSS kapsamına alındığın tarihten itibaren adına GSS prim borcu tahakkuk edecek. Gelir testi sadece daha az prim borcu çıkması yönünde etki yapar. Aksi halde SGK en üst dilimden prim borcu tahakkuk ettirmeye devam eder. Bence bir an önce gidip gelir testine gir, yazının tebliğini beklemeden başvurunu yap. Hane halkının toplam geliri hane halkı sayısına bölüp kişilerin geliri tespit ediliyor. Açıkçası soyadı tutmayan, akraba olmayan kişilerle evini paylaşman durumunda özel bir düzenleme varmıdır bilmiyorum. İsteğe bağlıya geçersen ödeyeceğin primler hem emeklilik için işine yarar hemde GSS ye ayrıca prim ödemen gerekmez. Sağlıktanda hem sen hemde eş veya çocuğun varsa onlarda yararlanmaya devam eder.

üniversitedeki hocam'da isteğe bağlı prim öde demişti bunun için sgk'ya gidip kendimi 4a'dan 4c ye geçireceğim değil mi ayrıca işverenin benim adıma ödediği 13 günlük sgk primini ödemeyecek ve bu para işletme içinde mi kalacak ?.isteğe bağlının avantajı nedir ne kadar prim öderim aylık biraz aydınlatır mısınz.