Yeni Yasaya Göre Kendi İşyerinde SSK lı Çalışmak

başka bir işte ssk lı çalışırken şahıs işletmesi kuduktan sonra eski işinden ayrılıp, arada hiç bir prim eksiği bulunmadan kendi açtığı işyerinde, işletme sahibi, bağkur ödemeden ssk lı çalışabilir mi?

Ynt: Yeni Yasaya Göre Kendi İşyerinde SSK lı Çalışmak

Yeni kanuna göre hayır.

peki bu durmda olan ortakları ne yapacağız.. ssk'ya çıkış bildirip, bağkur mu ödeteceğiz??

1/10 öncesi için sigorta son buluncaya kadar herhangi bir şey yapmaya gerek yok, ssk devam. Ancak soru tarihi 7/10 olduğu ve bu tarihte 4.1/a yapılmak istenirse olamayacağını belirttim.

örneğin,
1-firma 50 kişilik bir temizlik ihalesi aldı ve işletme sahibi de sorumlu olarak bu 50 kişinin başında çalışacak. işçileri organize edecek. fakat ihaleye çıkan kamu kurumu çalışan herkesin ssk lı olmasını istiyor. bu durumda işletme sahibi kendisini ssk lı yapıp ssk primlerini öderken aynı zamanda da bağkur ödemesi yapsa bir sakıcası olur mu?
2-kişi ssk dan emekli olabilir mi?
3-saglık karnesi hangisinden olur?

alın size çok bilinmeyenli bir soru, şimdiden teşekkürler

1/10 sonraki işlemlerde kişi kesinlikle kendi işyerinden 4-1/a (ssk) olamaz. Giriş verse prim ödese bile iptal olur ve ödediği parayı geri almak zorunda kalır.

Resul Kurt yaptığı yorumlarda sigortalı çalıştığı işyerinde hisse alıp ortak olanların 5510 SGK Kanunu'na göre 1/10/2008 den sonra da 4/a'lı olarak devam edeceğini belirtiyor. Ben kanun ya da tebliğlerde buna benzer bir yorum göremedim. Açık bir şekilde kendi işyerinde çalışanların 4/b olması gerektiği anlatılıyor. (01/10/2008'den öncesi geçiş hükümleri hariç.)