fonradar

Yeni Yönergeyle Gelen Büyük Haksızlık (Yeterlilik Sınavı)

çok şükür ya... valla süper oldu ... herkesin gözü aydın...

Değerli Meslek Mensubu Adayımız, Stajınızı, geleceğe umutla bakan aday meslek mensupları olarak tamamladınız. Bu süreçte Odamız hep sizin yanınızda oldu ve olmaya devam edecektir. Bildiğiniz gibi yeni Yönerge gereği sınav başvurusu yapabilmek için başvuru dönemi itibariyle stajınızın bitmiş olması isteniyordu. Ancak siz stajyerlerimizin mağdur olmaması ve 3-4 ay kaybetmemeniz için yoğun bir görüşme sürecimiz oldu. Yapılan görüşmeler sonucunda TESMER Yönetim Kurulu önerimizi kabul etmiş ve stajınızın sınav tarihinden önce bitmesi koşuluyla daha önce uygulandığı şekilde başvurularınızı almaya karar vermiştir. Bu güzel haberi sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyar, katılacağınız sınavlarda ve mesleki hayatınızda başarılar dilerim.
Yahya Arıkan Başkan

Aslıl sorun yeterlilik sınavı saçmalığı değilmiydi?
asıl sorunumuzu unutmayalım. Odalara tesmere mesajlar mailler dilekçeler yollayalım. Staj başlatması stajı derken neredeyse akıp giden 3-4 yılın ardından birde yeterlilik için boğuşup, egosunu tatmin edemediğimiz komisyonun insafına kalmadık mı?
Çözsünler artık şu sorunu, kolay sorsunlar, 10 soru sorsunlar test yapsınlar geçme için çan eğrisi yapsınlar bilmem işte bişeyler yapsınlar ama insanların zamanından ve parasından artık çalmasınlar....
BOYKOT!!!!!

Türmob yine kendince basit hesaplar, küçük oyunlar yaparak mide bulandırmıştır.

Aşağıdaki duyuruda diyor ki

(Kurs dışında herhangi bir nedenle, staj süresi son başvuru tarihinden sonra tamamlanacak adayların sınav başvuruları kabul edilmeyecektir. Sınav tarihinde stajını süre yönünden tamamlayacak olan aday meslek mensuplarının sınav başvuruları kabul edilmeyecektir.)

Yani 17 Ocak 2014 te stajı biten ama bunların kursuna gitmemiş adaylar sınava giremez.. hukuksuzlukta çığır açtılar.. bu işin peşini bırakmadım bırakmayacağım..

Sadece kendi çıkarlarını gözeten bir avuç insana o koltuk yakışmıyor. BİRAZ ŞEREFLİYSENİZ İSTİFA EDİN.

“Staj ve Sınavlara İlişkin Usul ve Esaslar Hakkındaki Uygulama Yönergesi”nin, “Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik Sınavları” başlıklı bölümünde; “Staj bitiminde sınava katılabilmek için başvuruda bulunacak adayların, sınav son başvuru tarihi itibariyle stajlarını süre yönüyle tamamlanmış olması gereklidir.” düzenlemesi yer almaktadır.

Odalarımız ve aday meslek mensuplarımızdan alınan başvurularda; kurslara katılım kaynaklı stajdan sayılan hizmetlerinin bulunması nedeniyle, sınav son başvuru tarihi itibarı ile stajlarının süre yönünden tamamlanmayacağı ancak sınavın yapılmasından önce stajlarının süre yönünden tamamlanmış olacağı bilgisi ve sınavlara katılımlarının sağlanması talebi alınmıştır.

Odalarımız ve aday meslek mensuplarımızdan gelen talepler, Yönetim Kurulumuzun 20 Kasım 2013 tarihli toplantısında değerlendirilmiş; 2014/1., 2014/2. ve 2014/3. dönem Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik Sınavlarına özgü olmak üzere, staj süresinden sayılacak kurslara devam eden aday meslek mensuplarının Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik Sınav tarihinden önce kurslarını tamamlamaları ve kurs tamamlama belgelerini staj dosyalarına konulmak üzere ibraz etmeleri halinde, sınav son başvuru tarihi dikkate alınmaksızın Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik Sınavına katılabilmeleri uygun bulunmuştur. (Kurs dışında herhangi bir nedenle, staj süresi son başvuru tarihinden sonra tamamlanacak adayların sınav başvuruları kabul edilmeyecektir. Sınav tarihinde stajını süre yönünden tamamlayacak olan aday meslek mensuplarının sınav başvuruları kabul edilmeyecektir.)

Bu uygulama, yalnızca 2014/1, 2014/2. ve 2014/3. dönem Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik Sınavları için geçerli olacaktır.

2015 yılı ilk Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik Sınavından başlamak üzere, “Staj ve Sınavlara İlişkin Usul ve Esaslar Hakkındaki Uygulama Yönergesi”nin, “Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik Sınavları” başlıklı bölümünde yer alan; “Staj bitiminde sınava katılabilmek için başvuruda bulunacak adayların, sınav son başvuru tarihi itibariyle stajlarını süre yönüyle tamamlanmış olması gereklidir.” düzenlemesi istisnasız uygulanacaktır.

Odalarımızın, staj süresinden sayılacak kurs programlarını; aday meslek mensuplarımızın ise kurs katılımlarını anılan düzenlemeye göre planlamaları uygun olacaktır.

Son düzenleme:
arkadaşlar ben OKAN ÜNİVERSİTESİNİN kursuna gittim bütün derslerden gectim.akademisyen kadrolarla sınava yönelik calıştırıyolar sizede öneririm

Sinem8888 sorun ders çalışmak, yada kim tarafından ders alman gerektiği değilki? Sorun yazılı usulü yapılan saçmalıklarla dolu sınav sistemi....
Yoksa ben evde kendim çalışırım,diğeri odanın kursuna gider, sen okan üniversitesine gidersin öbürü özel kursa gider.Ama herkes iyi kötü bu sınavı verebilecek donanıma sahip olur. Lakin hocaların istedikleri cevapları verebilecek donanıma sahip olamayabiliyoruz, olsakta harfiyyen onların istediği cevapları veremeyebiliyoruz, sorumlu olduğun alanın bile dışından soru sorabiliyorlar, sınav kağıtlarını okurken, uykusu geldiğinde hızlı hızlı okuyup yanlış yanlış yanlış 0 0 0 0 yazıp çizip seni dersten bırakabiliyor.....
ya kime anlatıyorumki, %99 umuz mağdur değilmiyiz. yeter artık diyesi gelmedimi kimsenin....
Yeterlilik dosyası yananlar nerede?

o zaman yüksek lisans yapanlar smmm stajından sayılmasın.okan üniversitesi paralı bokdan üniversite.parayı ver yüksek lisans yap.biz ac karnımızı doyuramıyoz.

o zaman yüksek lisans yapanlar smmm stajından sayılmasın.okan üniversitesi paralı bokdan üniversite.parayı ver yüksek lisans yap.biz ac karnımızı doyuramıyoz.

peki normal yüksek lisans yapan insanların hakkı yenmeyecek mi öyle olunca? ya da biri çıkıp o zaman kursa gidenin ki de sayılmasın dese ne diyeceksiniz?

Olay burada bile kendi iç çekişmemize dönüyor arkadaşlar. Olayımız

1) neden hem giriş hem bitirme sınavı var?
2) Diğer meslekler en fazla 1 yıl staj yaparken biz neden 3 yıl staj yapıyoruz?
3) Staja Giriş ve Yeterlilik sınavı için istenilen ücretler neden bu kadar fazla?
4 ) Türmob yönetim kurulu stajyerlerle ilgili bir karar alırken, kimin hakkını gözetiyor?

Bu listeye eklemeler yapılabilir ilk anda benim aklıma gelenler bunlar.

Staj bitirmeyle kalmıyor tabii asıl sorum smmm olduktan sonra başlıyor ama BANA DOKUNMAYAN YILAN muhabbeti gibi kimsenin sesi çıkmıyor. Birşeyler değişsin istiyorsak yeniden yapılanmalıyız. birlik olmalıyız.

3-5 kişinin keyfine KADERİMİZİ teslim etmemeliyiz.