fonradar

Yeniden Değerlemede Geçici 32.Madde Ve 298/ç Arasındaki Fark Nedir ?

MUSTAFA KAYADUMAN

Katkı Sunan Üye
2022 de atik lerine yeniden değerleme yapacak olan bir firma 31/12/2021 sonu itibarıyla yeniden değerlemeyi 32.geçiciye göre yaparsa değer artışı üzerinden %2 vergi ödeyecek ama 298/ç ye göre hiç vergi ödemeyecek bu durumda hangisini yapması daha mantıklı ileride enflasyon muhasebebesi gelme durumunu da göz önüne alırsak 32 ile 298/ç arasında ki temel fark nedir vergi ödememek için 298/ç dersek dezavantajı nedir acaba tesekkurler

Merhaba 32 geçici de %2 vergi ödenecek ama değer artışı satışlarda kara eklenmeyecek ancak 298/ç de vergi ödenmemesine rağmen satış olacaksa değer artışı kara eklenecek bu tamam.Ayrıca 32 geçiciye göre atik hangi yıl kaydıma girdiyse o yıldan bu yana değerleme yapacağım ki yi-üfe 31-12-2021 deki değerin atiklerin kayda alındığı bir sonraki ayık yi-üfe değerine bölünmesiyle bulunuyor.Bu durumda 32 geçicide 298ç ye göre çok daha yüksek bir değer ortaya çıkıyor çünkü 298/ç yıl sonlarında yapılıyor ve senelik yeniden değerleme artış oranına göre oluyor bu sebepten rakam daha az çıkıyor.Buraya kadar bir yanlışım varsa düzeltın lütfen.Ayrıca enflasyon muhasebesi için şartlar oluştuğundan dolayı kuvvetle ihtimal enflasyon muhasebesi gelecekmis.bu durumda
1-Ben 32 ye göre %2 vergi ödersem ve ileri de enflasyon muhasebesi gelirse bunu bana avantajı veya dezavantajı nedir %2 ödediğim tutarın boşa ödemiş mi olurum sonradan düzeltmesi nasıl olacak ödediğim tutarı geri iade alabilir miyim?
2-geçici 32 de değerleme tek seferlik yapılacak deniliyor bu durumda ömür boyu bir daha yeniden değerleme yapamazmıyım?298ç de ise her sene yeniden değerleme oranına göre yıllık değerleme yapılıyor.
3-yatırıma teşvik belgesi kapsamında aldığım makinalarımın yeniden değerleme sonrası oluşan fiyatlarını yatırım tutarına sayabilir miyim ?Yatırım teşvik belgesinde 10 milyon yatırım yapacağım demiştim 5 milyon yapmıstım eğer değerlemeyi yaparsam 5 milyon artış olacak o zaman tutarı yakalamış oluyorum doğru mu.

Tesekkur ederım

merhaba. aktife kayıtlı binaları da 298ç ye göre yeniden değerleyebiliyoruz değil mi. aktife ne zaman kaydolduğunun (2022 de değil) önemi var mı.

298ç ye göre yeniden değerleme yapınca yeniden değerleme beyannamesi veriliyor mu. ilk defa yapacağım da.