fonradar

Yeniden Türk Lirası'na Geçiş

N

nane

Ziyaretçi
Kazım Yılmaz 28 Ağustos 2008 Takvim' Alıntı:
Yeniden Türk Lirası'na geçiş

Para birimimiz değişiyor, yeni paralar basıldı. Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz basın toplantısıyla açıklamalar yaptı. Yeni paralar içinde 200 liralık banknot da var. Bulunma nedeni Yılmaz, en çok kullanılan 50 ve 20, en az kullanılanın ise 100 liralık banknot olduğunu, 200 liranın daha çok perakende işlemlerde değil, bankalar arasında yapılan işlerde kullanılacağı ve kolaylık sağlayacağı şeklinde açıkladı. Başkan Yılmaz, savunma şeklindeki açıklamasında her yükselen banknotun, enflasyonun yüksek olduğunu veya olacağını göstermeyeceğini belirtti. Geçmişten gelen önyargılardan kurtulmak gerekeceğini, 50 lira ve 100 lira çıkarırken de haksız eleştiri yapıldığını, zaman içinde bu eleştirinin yanlış olduğunun anlaşıldığını kaydetti. Ve teknik olarak en doğru kararı verdiklerini söyledi. Başkan teknik olarak haklı. Kendisini hükümetin bütün eleştirilerine karşın, döviz kurlarının düşük kalması dışında, başarılı bulduğumu belirtmek isterim. Basın toplantısında, ihracatın artmasında kendilerinin paylarının olduğunu söyledi ki, buna da katılmam mümkün değil. Faiz konusunda popülist bakanların laflarına bakmadan doğru bildiğini yapmaya devam etti ve doğru yaptığı da anlaşıldı. Banknot konusunda da karar vermenin bilgi ve vizyon gerektirdiğini söyledi. Aslında 'vizyon' yerine 'cesaret' sözcüğünü kullanmasını tercih ederdim. Ağzı olanın konuştuğu, hele seçimle gelenlerin mikrofonu görünce aklı ersin ermesin, seçmenine kendisini göstermek için ahkam kestiği bir dönemde, yaptığı işi bilerek yapanların değeri de gittikçe kayboluyor. Bütün değerler oyla ölçülünce, kalite gittikçe ve oldukça düşüyor. Bunun için, yapılan şeyin teknik bilgilerle yapılması ayrı bir önem taşıyor. 200 liralık banknot konusunda biraz farklı düşünüyorum. Ekonomide yapılan şeylerin sonuçlarını en çok beklentiler etkiler. Özellikle, sıkıntı içinde olan veya sıkıntı atlatan ülkelerde beklentiler daha etkili oluyor. Enflasyonun yeniden yüzde 10'un üzerine çıktığı bir dönemde 200 liralık banknot basılması bu açıdan biraz sıkıntılı. Çok etkili olacağını düşünmüyorum, ama bir süre sonra basılsaydı daha doğru olurdu.