Yerli Oto İçin Hala Babayiğit Bulamadık

artcrimes

Silver Üye
Üyelik
28 May 2008
Mesajlar
58
Konum
Ankara
[h=2]

yerli-oto-icin-hala-babayigit-bulamadik-2643380.Jpeg


Ekonomi Bakanı Çağlayan, “Yerli otoda arabanın adının serçe, karga, şahin olması değil, yüzde 85’inin Türkiye’de üretilmesi önemli“ dedi
[/h]Türkiye’nin otomotiv sektöründe yıllar sonra dış ticaret açığı vermeye başladığını belirten Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, “Hala bir babayiğit bulamadık. Yerli otoda arabanın adının serçe, karga, şahin olması değil, yüzde 85’inin Türkiye’de üretilmesi önemli” dedi.
Avusturya Ticaret Odası’nda düzenlenen Türkiye İş Forumu’nda konuşan Bakan Çağlayan, şöyle konuştu:

“Otomotivde dış ticaret açığı verilmeye başlayınca Sayın Başbakanımız, ‘Ben yerli otomobil yatırımcısı bir babayiğit arıyorum’ demişti. Şu ana kadar babayiğit bulamadık. Sayın Başbakanımızın bir babayiğit aramasının altındaki espri o arabanın adının serçe, karga, şahin olması değil, adının Ahmet, Mehmet olması da değil. Türk tasarımcısı, Türk mühendisi tarafından planlanmış programlanmış... Bugün bir otomobilin yüzde 85’ini yapacak yetkinliğe sahip olan taşıt yan sanayicilerinin kabiliyeti ve teknik donanımlarını dikkate alarak bunu söyledik.”

Otoda hamallık yaptırıyorlar
“Otomotiv sektörü bizim başımızın tacı” diyen Çağlayan, şunları söyledi:
“Ancak otomobil sektöründe Türkiye ithalat bağımlısı. 100 dolarlık bir otomobil yapmak için 56 dolarlık dış ürün almak zorundasınız. Türkiye otomotiv sektöründe Avrupa’da önemli bir yere gelmişken 6 milyar dolar her sene motor ithalatına para ödeyen bir ülke. Sebebi çok basit. Türkiye’ye otomobil sektörüne lisans verenlerin hepsi Türkiye’ye hamallık görevi vermiş. Motor teknolojisinin üretimini vermemiş. Ümit ediyoruz ki Türkiye inşallah 2023’e kadar sadece otomobilini değil, kendi uçağını, helikopterini yapacak bir ülke olacaktır Allah’ın izniyle.”

Kalkışa geçiyoruz
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, yüksek ithalatla ilgili yapılan eleştirilere, “İthalatı sanki mezardaki babam yapmış gibi bana hesap soruyorlar” yanıtını verdi. “Alınacak birtakım tedbirlerle yumuşak inişten sonra take off’a geçeceğiz” diyen Çağlayan,
“Büyümede çıtayı yukarı çıkardık. Yüzde 3,1’lik bir büyüme Avrupa ülkelerine bakıldığında önemli, anlamlı. Ancak bizi tatmin etmiyor. şimdi alınacak birtakım tedbirlerle, alınacak yakıtla yumuşak inişten sonra take off’a geçecek” diye konuştu.

Kaynak: Milliyet
 
Üst