Yeterli İşçilik Bildirilmemesi

aday

Katkı Sunan Üye
bir inşaat firması ihale ile iş alıyor ve 03/05 tarihinde işe başlayacağını ssk ya bildiriyor ve işçi, giriş bildirgelerini verşyor ancak işe başlayamıyor ve şirkete bir an önce iş başı yapmaları için yazı geliyor bunun üzerine şirket 03/05 de diğil de 20 gün sonra 23/05 de işbaşı yapıyor ve bu inşaat firmasını 3000 ytl gibi bir fark işlik miktarı tahakkuk ettirilip 1500 ytl gibi bir ceza geliyor.Buradaki suçlu kim?Yanlış işçilik hesaplayan mali müşavir mi yoksa yanlış tarihi baz alan ssk mı?asgari işçiliğin hesaplanmasıyla ilgili detaylı bilgisi olan var mı?teşekkürker.

Ynt: Yeterli İşçilik Bildirilmemesi

ihaleli işlerde asgari işçilik hesaplaması işin toplam bedeli üzerinden yapılmaktadır.
ayrıca işe başlamadan bahsetmişsiniz. asgari işçilik iş bittikten sonra hesaplanmaktadır.
fark işçiliğin ve cezanın nasıl olduğunu anlayamadım. daha ayrıntılı yazabilirmisiniz.

bu ödenmeyen kalan fark ssk ya elden yatırılıyo biliyorum ben yani ekstradan ceza nasıl kesilmiş bende onu anlamadım ii çalışmalar..

ssk inşaat ruhsatına göre işçilik hesaplamış olabilir. ihale işi olduğu için ihalede belirtilen rakamlara göre işçilik hesaplanmalı. daha detaylı bilgi yazabilirseniz...