Yeterlilik Sınavı Puan Hesaplama Hakkında...

maniac_lord

Katkı Sunan Üye
Merhaba,

25-26 temmuzda ilk defa yeterlilik sınavına girdim. Ancak puanlamayı nasıl yaparlar bilmiyorum. Örneğin maliyet muh.de ilk soruda 1. dağıtım ve matematiksel dağıtım doğru ancak 2. dağıtım sonucunu eügy dağıtırken hesap hatası yapmışım 60 puanlık soruydu, buradan herhangi bir puan alabilir miyim? Cevabın kısmen doğru kısmen yanlış olması durumunda puan veriliyor mu yoksa o soruya ait puan komple gidiyor mu?

benimde ilk girişim yeterlilik sınavına.bende merak ediyorum puanlamayı..deneyimli arkadaşlar yardımcı olsanız..

benimde ilk girişim yeterlilik sınavına.bende merak ediyorum puanlamayı..deneyimli arkadaşlar yardımcı olsanız..

Kimsenin moralini bozmak istemem ama maliyet hocası sonuç odaklı maalesef.Benim geçtiğim zaman 1 sorum kuruşuna kadar doğruydu.2 sorumda gidişat bir yere kadar doğru ufak bir hatam vardı.50 geçtim bana sorsanız 80-90 arası bekliyordum ama şükürler olsun ki maliyetten kurtuldum bu sınavda vergiye girdim vergi hocası için hep notu yüksek derler bakalım

50 puan altı alıp, bilgi edinme kanunu çerçevesinde sınav kağıdını isteyen arkadaşlarımızın verdiği cevapları ve aldıkları puanları inceleyen hocalarımızın tespiti. Puanlamanın keyfi yapıldığı yönünde. Kimi kağıtlarda ufak tefek hatalara tolerans gösterilip 50'ye tamamlandığı, kimilerine ise ciddi anlamda puan kırıldığı söyleniyor.

Geçen sınavda ben 1. dağıtımda bulduğum değeri eksik alıp (rakam hatası) 2. dağıtımda 1. dağıtımdaki yanlış rakam üzerinden kademeli dağıtım yaptığımdan 20 ile kalmıştım. Dağıtım soruma puan vermediler. Bu adam dağıtım mantığını biliyor, rakam hatası yapmış hadi bir kanaat kullanalım burada 1 rakam hatası yapmış ama gidiş yolu doğru diyerek geçirmiyorlar maalesef. Şükür ki bu sınav kolaydı ve ****'nın cevaplarına göre geçtim. Sonuç odaklı bakıyorlar olaya. Dilerim sizin kağıtlarınızı okuyacak asistanlar insaflı olurlar.

maliyetten 1. sorunun sadece c şıkkı yanlış.ondada 2.dağıtım toplamını alacağıma 1.dağıtım sonuncundaki toplam rakamı almışım.2. soru rakamlarını doğru bulmuşum. doğru yani.benim korktuğum sözel dersler.yani tanımın hepsini hatırlamdığımız zaman ona uygun yazdık.bundaki puanlama nasıl olur acaba?

maliyetten 1. sorunun sadece c şıkkı yanlış.ondada 2.dağıtım toplamını alacağıma 1.dağıtım sonuncundaki toplam rakamı almışım.2. soru rakamlarını doğru bulmuşum. doğru yani.benim korktuğum sözel dersler.yani tanımın hepsini hatırlamdığımız zaman ona uygun yazdık.bundaki puanlama nasıl olur acaba?

Tanımları bire bir yazmamızı kimse beklemiyor. Bildiğinizi doğru ve anlaşılır olarak, karşı tarafın da anlayacağı şekilde yazdıktan sonra puan alıyorsunuz sözel derslerde. Hukuk grubunda misal; biraz usulüne uygun bir dil kullanıp bildiğinizi gösterin karşı tarafa geçersiniz. 7 dersten sınava girip bire bir tanım yazmayı bugün bir ymm yada hesap uzamanı da girse başaramaz. Sadece vergi hukuku başlı başına bir ansiklopedi serisi yapar :) Rahat olun çalışanın hakkını veriyorlar sözel kısımda. Sayısal kısımda tolerans gösterdikleri tek ders finansal muhasebe. Onda şekil düzenine uyun, doğru yevmiyeleri, kebirleri yapın. Kar/Zarar tutmasa da geçiriyorlar. Kapanışım yetişmediği ve zararım tutmadığı halde 74 almıştım. Analiz ve Maliyette durum farklı. Ben geçen sınavda rakam hatası yüzünden tek ders maliyet bırakıp ruhsat alamadım. Bu dönem bitti bu iş inşallah. Allah yardımcınız olsun. Emeklerinizin karşılığını almanız dileğiyle..