Yeterlilik vergi dersi için kaynaklar?

Ynt: Yeterlilik vergi dersi için kaynaklar?

Nursimel ' Alıntı:
Sevgili arkadaşlar
eğer bir PR Çalışması içindeyseniz (ki buna inanmak istemiyorum) bunca çabalayan ve çile çeken insana karşı çok ayıp edersiniz.. Bir yazarı övmek için başlık açmak, sürekli methiyeler sıralamak bende ve yakın çevremde kuşku uyandırmıştır.. Zaten ticari bir kazanç kapısı olmanın üzüntüsünü çeken, emeğinin karşılığını alamayan insanlarız.. Sıkıntılarımız çok büyük.. Kasıt aramıyorum, ama kuşku duymak doğal hakkımdır...Herkese iyi çalışmalar dilerim, umarım emeklerimizin karşılığını alabiliriz.

Sayın nursimel;
İyi niyette bir yere kadar oluyor. Bir değil iki değil, bizlerin kuşkulanması; ilk mesajlarında enteresan övgüler sıralayanların yazdıklarından daha normal.

arkadaşlar ben de bu kitabı aldım ve memnun kaldım...ben tavsiye ederim ama siz bence bu kitabı satın almadan önce inceleyip, diğer kiatplarla karşılaştırıp sonra karar verin...katılıyorum bende sizlere reklam gibi algılanabilir bu işler, bende o yüzden inceledim de aldım...

saygılar, sevgiler, hörmetler

Arkadaşlar bende gaza gelip gidip kitabı aldım. Kitap yazarını araştırdım. Bundan önce bir kitabı yok. Dershane veya üniversitede öğretim üyesi değil. Kitapta sınırlı konular var onlar da çıkan sınav soruları zaten. kitap 25. TL hemen ödeyip alıyorsun. Beyaz adamda var. Bize sınavda çıkacak soruları ilgilendiren kitap lazım. Kitapta son sınav soruları var diyorsunuz. Zaten kitap yeni basılmış bir de çıkan değerleme ve uygulama sorusu ne kendisi ne de benzeri var. Kitaba göre geçen sınava göre göre 50 bile alınmıyor.

herkese günaydın.

bende 35 alarak 2011/aralık vergi dersinden kaldım ve mart 2012 son hakkım.

tek dersim kaldı 2 sınavdır veremiyorum.

araştırmalarım neticesinde aşağıdaki kaynaklara ulaştım. ancak süre kısıtlı olduğu için bir tanesinden çalışayım diyorum.

eray mercan ın kitabı
yıldız ymm sitesi
abdurrahman akdoğan (kitap kalın ve 42 tl ama herşey var maşallah içinde)
nurettin bilici (çok kalın olmayan 12 tl, içinde kaptı kaçtı nın tanımı bile olan bir kitap)

eray mercan ile yıldız ymm yi internetten iş aralarında boş kaldıkça okumaya çalışıyorum.

abdurrahman akdoğan ile nurettin bilici arasında kaldım. tavsiyesi olan, bu kitaplar elinde olan arkadaşlardan

bir şeyler yazarsa sevinirim.

bu arada istanbulda hukuk kitapları satan 3 yere sordum bu kitapları. hepsinin ortak cevabı en çok sattıklarının nurettin bilici olduğunu söylediler.

kardeş bende ankarada sordum

ozan bingöl

vergi mevzuatı ve uygulamaları kitabını tavsiye ettiler bende onu aldım...

demekki ilden ile fark ediyormuş???

ayrıca mualla öncel ve ercan beyazıtlı iyi hocalardır....ve kitaplarıda iyidir....

saygılar, sevgiler, hörmetler....

Arkadaşlar merhaba

Aralık sınavı sondan bir önceki hakkımda şükürler olsun vermişim. Ben aralık dönemi için bir kursa yazılmıştım derslerine katıldım. Kursta bize 300 küsür sayfa kitap vermişlerdi kitap çok yalın anlatımlı ve içerik olarak tam sınava yönelikti. Dün ankarada Dost kitabevinde karşılaştım kitapla kitap satışa sunulmuş. Herkese bu kitabı görsün derim alıp almamak sizin takdiriniz.

komisyondaki finansal muhasebe hocasını bilen var mı arkadaşlar?

flower29 ' Alıntı:
aktif akademiyi forumdan bır arkadaş tavsiye etti.o yüzden onlıne derslığe üye oldum.ozan bingölü de satın alacam . ama ben 2013 mart ta ve ya temmuzda ılk yeterliliğe gırcem.aktif akademinin finansal muhasebesı çok güzel anlatılmış. acaba 65 tl verıp vergı mevzuatını alsam faydalı olurmu?
aktif akademinin kitaplarını satın almış olan varmı acaba? teşekkür ederim

saygılarımla

ben başlatma sınavı için aktif akademinin eğitimlerine katılmıştım bitirmeye martta gireceğim. zaman sıkıntımdan dolayı eğitimlerine katılamadım ama kitaplarını aldım ve tamamen sınava yönelik nokta atışları yapan gereksiz zaman kaybettirmeyen bilgileri içeriyor. aktifin kitapları 7 dersi içeren kitabı ben 65 tl ye aldım vergi kitabı ayrı satılıyor onun fiyatı 35 tl mış

arkadaşlar her mart döneminde bir gvk soru mutlaka gelmektedir... bugüne kadar sorulmayan bir soru örneği paylaşıyorum sizlerle lütfen bu soruyu göz ardı etmeyin...bence önemli bir sorudur...

Soru 1:

Mükellef A 2011 yılında 24.000 TL mesken kira geliri elde etmiştir. Bu meskeni için almış olduğu kredilerin 2011 yılında 4.000 TL faizini ödemiştir. Ayrıca aynı mesken için 350 TL emlak vergisi, 150 TL ısıtma gideri, 500 TL amortisman, kendisi başka bir meskende kira oturduğu içinde 3.000 TL kira bedeli ve 1.000 TL sigorta primi ödemiştir. Başka bir geliri bulunmayan ve gerçek gider yöntemini seçen bu mükellefin 2011 yılında ödeyeceği vergiyi hesaplayınız?

Tarife: 0 ? 9.400 %15
9.400 ? 23.000 %20
23.000 ? 53.000 %27
53.000 ve üzeri için % 35 dilim uygulanacaktır.

Cevap 1:

Mükellef A nın giderleri toplamı 4.000 + 350 + 150 + 500 + 3.000 + 1.000 = 9.000 TL

ancak gerçek gider yöntemini seçen mükelleflerde istisnaya isabet eden kısım bu hesaplamaya dahil edilmez ve gerçek gider şu formül uygulanarak bulunur:

gerçek gider= (vergiye tabi hasılat x indirilecek gider)
toplam hasılat

vergiye tabi hasılat istisna düşüldükten sonra bulunur = 24.000 ? 2.800 (istisna) = 21.200

gerçek gider = 21.200 x 9.000 = 7. 950 TL
24.000

Matrah = 24.000 ? 2.800 (istisna) ? 7.950 (gerçek gider) = 13.250 TL

13.250 liranın hesaplanan vergisi ise 2.180 TL dir. Bu tutar 2011 yılında ödenecek vergi miktarıdır.

Gerçek gider yöntemini seçen vergi mükellefi, gelirlerinden hangi giderleri indirilebilir ?
1- Kiraya veren tarafından, kiraya verilen gayrimenkul için ödenen; aydınlatma, ısıtma, su ve asansör giderleri,
2- Kiraya verilen malların idaresi için yapılan ve gayrimenkulün önemi ile mütenasip olan idare giderleri,
3- Kiraya verilen mal ve haklara ait sigorta giderleri,
4- Kiraya verilen mal ve haklar dolayısıyla yapılan ve bunlara sarf olunan borçların faizleri ile konut olarak kiraya verilen bir adet gayrimenkulün iktisap yılından itibaren 5 yıl süre ile iktisap bedelinin % 5?i
5- Kiraya verilen mal ve haklar için ödenen, emlak vergisi, resim, harç ve şerefiyelerle kiraya veren tarafından belediyelere ödenen harcamalara katılma payları,
6- Amortismanlar,
7- Kiraya veren tarafından, kiraya verilen gayrimenkul için yapılan onarım giderleri ile bakım ve idame giderleri ,
8- Kira ile tuttukları mal ve hakları kiraya verenlerin ödedikleri kiralar ve diğer gerçek giderler,
9- Sahibi bulundukları konutları kiraya verenlerin kirayla oturdukları konut veya lojmanların kira bedeli [Dar mükelleflerin (yurt dışında işçi olarak çalışan Türk vatandaşlarımız da dar mükellef kapsamındadır) yabancı ülkelerde ödedikleri kira bedelleri hariç],
10- Kiraya verilen mal ve haklarla ilgili olarak sözleşmeye, kanuna veya ilama istinaden ödenen zarar, ziyan ve tazminatlar, brüt kira tutarından indirilir.

nazlı hanım bende ozan bingöl ün hem kitabını aldım hemde kursuna katıldım...

bu konuyu görünce söylemek istedim...

ALLAH razı olsun hocadan emeğine sağlık 80 le geçtim, zaten sınıftaki bi çok arkadaşta geçmiş herhalde görüştüğüm arkadaşlardan öğrendiğim kadarıyla...

tüm meslektaşlarıma şimdiden kolay gelsin diyorum...

arkadaşlar her mart döneminde bir gvk soru mutlaka gelmektedir... bugüne kadar sorulmayan bir soru örneği paylaşıyorum sizlerle lütfen bu soruyu göz ardı etmeyin...bence önemli bir sorudur...

Soru 1:

Mükellef A 2011 yılında 24.000 TL mesken kira geliri elde etmiştir. Bu meskeni için almış olduğu kredilerin 2011 yılında 4.000 TL faizini ödemiştir. Ayrıca aynı mesken için 350 TL emlak vergisi, 150 TL ısıtma gideri, 500 TL amortisman, kendisi başka bir meskende kira oturduğu içinde 3.000 TL kira bedeli ve 1.000 TL sigorta primi ödemiştir. Başka bir geliri bulunmayan ve gerçek gider yöntemini seçen bu mükellefin 2011 yılında ödeyeceği vergiyi hesaplayınız?

Tarife: 0 ? 9.400 %15
9.400 ? 23.000 %20
23.000 ? 53.000 %27
53.000 ve üzeri için % 35 dilim uygulanacaktır.

Cevap 1:

Mükellef A nın giderleri toplamı 4.000 + 350 + 150 + 500 + 3.000 + 1.000 = 9.000 TL

ancak gerçek gider yöntemini seçen mükelleflerde istisnaya isabet eden kısım bu hesaplamaya dahil edilmez ve gerçek gider şu formül uygulanarak bulunur:

gerçek gider= (vergiye tabi hasılat x indirilecek gider)
toplam hasılat

vergiye tabi hasılat istisna düşüldükten sonra bulunur = 24.000 ? 2.800 (istisna) = 21.200

gerçek gider = 21.200 x 9.000 = 7. 950 TL
24.000

Matrah = 24.000 ? 2.800 (istisna) ? 7.950 (gerçek gider) = 13.250 TL

13.250 liranın hesaplanan vergisi ise 2.180 TL dir. Bu tutar 2011 yılında ödenecek vergi miktarıdır.

Gerçek gider yöntemini seçen vergi mükellefi, gelirlerinden hangi giderleri indirilebilir ?
1- Kiraya veren tarafından, kiraya verilen gayrimenkul için ödenen; aydınlatma, ısıtma, su ve asansör giderleri,
2- Kiraya verilen malların idaresi için yapılan ve gayrimenkulün önemi ile mütenasip olan idare giderleri,
3- Kiraya verilen mal ve haklara ait sigorta giderleri,
4- Kiraya verilen mal ve haklar dolayısıyla yapılan ve bunlara sarf olunan borçların faizleri ile konut olarak kiraya verilen bir adet gayrimenkulün iktisap yılından itibaren 5 yıl süre ile iktisap bedelinin % 5?i
5- Kiraya verilen mal ve haklar için ödenen, emlak vergisi, resim, harç ve şerefiyelerle kiraya veren tarafından belediyelere ödenen harcamalara katılma payları,
6- Amortismanlar,
7- Kiraya veren tarafından, kiraya verilen gayrimenkul için yapılan onarım giderleri ile bakım ve idame giderleri ,
8- Kira ile tuttukları mal ve hakları kiraya verenlerin ödedikleri kiralar ve diğer gerçek giderler,
9- Sahibi bulundukları konutları kiraya verenlerin kirayla oturdukları konut veya lojmanların kira bedeli [Dar mükelleflerin (yurt dışında işçi olarak çalışan Türk vatandaşlarımız da dar mükellef kapsamındadır) yabancı ülkelerde ödedikleri kira bedelleri hariç],
10- Kiraya verilen mal ve haklarla ilgili olarak sözleşmeye, kanuna veya ilama istinaden ödenen zarar, ziyan ve tazminatlar, brüt kira tutarından indirilir.

arkadaşım 13250 nınhesaplanan vergisini nasıl 2180 buldun? açıklamasını yazarmısın?teşekkür ederim

13.250 liranın 9.400 lirası için oran %15 fazlası için %20 olduğuna göre..(dilim usulü gelir vergisi)

9.400 X %15 = 1.410
( 13.250 - 9.400 ) X %20

3.850 X %20 = 770

toplam hesaplanan vergi = 1.410+770 = 2.180

teşekkür ederim nazlı arkadaşım. sağol

saygılarımla

istisnanın 2800 tl olduğunu nasıl bulduk ? yardımlarınızı rica ediyorum.

2800 istisna 2011 yılı için kanunda gösterilmiştir.2012 de istisna 3000 tl dir