Yıl Ortasında Teslim Alınan Defter Hakkında....

NEŞE79

Katkı Sunan Üye
Merhaba Arkadaşlar...
Benim sorum şu olacaktı.Yıl ortasında mükellef defterlerini başka bir muhasebeciye vermek istiyor diyelim.Bu durumda o zamana kadar yapılan kayıtlar eski muhasebecide ondan sonra yapılan kayıtlar yeni muhasebecide olacak.Yeni muhasebeci o zamana kadar yapılan işlemleri kayıtlarına almak zorunda olması gerekiyor çünkü yıllık beyanname verecek..Defter dökümündede sorun çıkabilir.Bu gibi durumda muhasebeciler ne yapıyor?Aranızda bu durumu yaşayan olmuştur veya tecrübe olarak fikri olan vardır.Bu konuda ne gibi işlemler yapılıyor yardımcı olursanız sevinirim.Görüşlerinizi beklemekteyim...

Ynt: Yıl ortasında teslim alınan defter hakkında....

eski muhasebeciden defterler alınırken,ilgili tarihe kadar olan dökümler ,ilgili defterlere yazdırılır.
yeni muhasebecide sadece,stok,sermaye,indirilecek kdv gibi temel bilgileri toplu olarak tek kayıtta girer.(eski muhasebeci kayıtları zaten deftere işlemiştir)bu nedenlede problem yaşanmaz.

Ynt: Yıl Ortasında Teslim Alınan Defter Hakkında....

Önce cevabınız için teşekkür ederim.Yanlış anlamadıysam o tarihe kadar olanları eski muhasebeci deftere döktürecek.Ondan sonra yapılan kayıtlarıda yeni muhasebeci defterlere döktürecek.Yani eski muhasebeci bana 30.01.2008 tarihli detay mizan verecek aynen açılış kayı gibi ben gireceğim.Onun üstünden işlemlerime devam edeceğim.
Fakat defter dökümü yaoparken fiş toplamına dikkat ediyorduk.Şimdi ben 01.02.2008 tarihinde başlayacağım dolayısıyla fiş toplamı sıfır olacak defter dökümünde bu sorun olurmu?

Ynt: Yıl Ortasında Teslim Alınan Defter Hakkında....

sorun olmaz.siz mizanı aynen bilgisayarınıza geçip devam edebilirsiniz.