fonradar

Yıl Sonu Kapanan Firmalardaki Kdv

canan

Katkı Sunan Üye
Arkadaşlar garip bir olay şimdi 31.12.2006 da Şahıs firması kapanışı yaptı kesildi devir faturları tabiki 31.12.2006 ya Benim öğrenmek istediğim kapanan açısından bir şey yok ama açan kişi 01.01.2007 de açılışı yaptı Bu faturaları demirbaşla ilgili 31.12.2006 faturaları defterine işlermi demir baş mal alışı ile ilgili? Artı bu faturalarda kdv var 2006 yılında kesilen kdv yi 2007 başına girermiyiz ?Ne dersiniz biraz olay garip ama hepimisin başına geliyor yorumlarınız bekliyom herkese kolay gelsin

Garip değil ama kritik bir konu,

Yeni alan kişi 2006 yılında mükellefiyet açtırmayayım diye 1.1.2007 de açılış yapacak.

Kapatacak kişi de 31.12.2006 tarihinde kapatacak.

Yani şahısın birinin 2007 de birinin de 2006 mükellefiyeti yok.

Burada öncelikle şunu belirtmeliyim ki genel olarak 2006 yılında kesilen fatura 2007 yılında işlenebilir. Ancak KDV indirim konusu yapılamaz. Duruma göre gider veya maliyet unsuru olur.

Ancak, yeni açan kişinin 2006 yılında vergi mükellefiyeti olmıyacağı için söz konusu faturayı da 2006 yılına işleme imkanı bulunmamaktadır.

Bu durumdaki bir KDV yi vergi dairesinin kabul etmiyeceği aşikar. Ama yargıdan nasıl bir karar çıkar bilemiyorum. Hakimin takdirine bağlı.

Yapılması gereken benim kanaatimce, faturayı işleyin KDV yide küçük bir rakamsa maliyete ekleyin, yok eğer yargıya gideriz uğraşırız diyeceğiniz kadar büyük bir rakam ise indirim konusu yapın. ( Yargıdan aksi kararın çıkma ihtimali de var ).

Karar sizin