fonradar

Yıllara Sair İnşaat İşlerinde Hakedişlerden Kesilmeyen Vergi Tevkifatında Kamu Zararı

23.09.2011 başlama ve 20.03.2012 bitiş tarihli inşaat işindeki hakediş ödemelerinden %3 oranında gelir vergisi tevkifatı kesilmesi gerekirken kesilmemiştir ve kamu zararına uğratıldığı iddia edilmektedir.

Alt yükleniciden kesilmeyen tevkifatlar yıl sonunda ilgili vergi dairelerince gelir vergisi olarak alınmazmı?
Böyle bi durumda nasıl hareket edilmeli..

Sayıştay sorgusuna cevap vermem gerektiğinden biliginize ve önerilerinize ihtiyacım acil olarak yardımlarınızı bekliyorum.

teşekkür ederim....

Uzun süredir foruma girememiştim, şimdi geriye doğru soru ve cevaplara bakıyorum. Bu soru uzun zaman önce sorulmuş ancak cevap yazılmadığı için bir iki kelime yazmak istedim.
Alt yüklenici hesap dönemi olarak takvim yılını kullandığını varsayarsak; bu işin gelirini nisan 2013 te beyan edip ayın sonuna kadar vergisini ödeyecek. Dolayısıyla bu tarihten sonra sizin vergi açısından sorumluluğunuz kalmayacak fakat bu durum sizin vergi ziyaı cezasına muhatap olmanıza ve gecikme faizi ödemenize engel olmayacaktır.