Yıllara Sair İnşaatlarda Gelir Vergisi Kesintisi

bayramalikubilay

Katkı Sunan Üye
Bir Konut Yapı Kooperetifi 2008 yılı Ocak ayında kurulur. Kooperatif kuruluşundan sonra 2009 yılı Mart ayına kadar Vergi Kaydı yaptırmaz. 2009 mart ayında vergi kaydı yapılır (geriye dönük) ve beyannameler cezalı verilir.
Bu beyanname verilmeyen sürelerde inşaatı yapan firmaya hak edişler ödenir. hak ediş faturaları aynen aşağıda gösterildiği gibi düzenlenmiştir. Biz GVK Kanuna gören %3 stopaj uygulayarak Muhtasarlar verdik.
Yükleniciye Kooperatif tarafından %3 fazla ödeme yaptığımızı bildirdik ve bu fazla ödemenin esasen vergi dairesine ödenmesi gerektiği konusunda tebliğ ettik. Bu uygulamada herhangi bir yanlışlığın olup olmadığı konusunun bana yardımcı olunmasını talep ediyoruz.

?????????????????. Ltd.Şti.(??????VD No: ??????..) Bir Konut Yapı Kooperatifinden 26 daire yapım işini ( senelere sari inşaat yapım işini ) yüklenmiştir. Yüklendiği iş Konut Yapım işidir.
Buna göre 3. hak ediş raporu düzenlenmiştir.
???..İnş.İşi??1 Nolu Hakediş Bedeli ???. 430.000.00 TL
% 1 KDV 4.300.00 TL
Toplam???434.300.00 TL
Yalnız dört yüz otuz dört bin üç yüz TL

Yıllara sair inşaat olmasına rağmen fatura aynen yukarıdaki gibi kesilmiştir. Kooperatif de ödemeyi aynen yapmıştır.
Ancak daha sonra GVK 42 göre %3 stopaj kesilmesi gerektiği için Muhatasar beyanname süresinden sonra verilmiştir.
Saygılarımla-B.Ali Kubilay

Ynt: Yıllara Sair İnşaatlarda Gelir Vergisi Kesintisi

Slm yapılan hakedişlerde müteahhit firma stopajı faturasında göstermek zorundadır. O zaman müteaahhit hakedişi aldığında sanırım size ya fatura kesmedi yada stopajsız kesti .Sanırım müteahit firmanın işlemindede hata var. Stopajı vergi dairesine yatırıp geri kalanını müteahhite ödeme yapmanız gerekirdi.

Bayram Bey

Sizin konunuz gibi bugüne kadar 3 benzer konu gördüm, Vergi dairesi ben anlamam bana borcunu öde diyor. Sonra Kooperatifde Müteahiti mahkemeye veriyor. Mahkeme yıllarca sürüyor, kooperatif tasfiye olamıyor. bu borç yüzünden hakedişi kooperatif onaylamıyor v.b.

bu nedenle yol başındayken müteahitle oturup bunun gecikme cezalarını aranızda halletmenizi öneririm

Vergiyi kaynakta kesip ilgili vergi dairesine ödemekle yükümlü kurum kooperatiftir.
Faturasında %3'ü göstermesede olur siz kesip eksik ödersiniz.
Zira en son kestiğim faturada belirtmedim , firma otomatik kesti vergi dairesine ödedi.