Yıllara Sari İşlerde Taşeron Faturaları

arkadaşlar kolay gelsin.yıllara sari işlerde taşerondan alınan faturalarla ilgili sorunum var.fikri olan varsa yazarsa sevirim.
1) taşeronumuz ssk da alt taşeron olarak görünmekte ancak taahhüdümüz altındaki inşaat işinde alt taşeron kullanmama taahhüdümüz mevcut.yani taşeeron ilgili kurumdan(msb) iş bitirme alamayacak.
2)aynı taşeron birkaç inşaat işimizde hizmet vermekte ve sadece bir tanesi yıllara sari ( bunu yeni öğrendim sözleşmesini daha önce dikkat etmemiştim.) kestiği faturalar hakediş bedeli açıklamasıyla gelmektedir.hangi işe ait olduğu belli değil.kestiği fatura üzerinde gelir vergisi stopajı ve kdv tevkifatıyla ilgili kesintiler yer almıyor.(direk hakediş bedeli +%18 kdv) sorunum şu;
* taşerondan aldığım faturalarda kesinti yapmadım.ne kdv ne stopaj.fatura üzerinde belirtilmese de ana firma olarak kendiliğimden dikkate almak zorunda mıyım??????????.kesintileri sorumlu sıfatıyla bildirip ödemesi gereken benim ama yapmadım.2009 böylece kapandı 2010 da ne yapmalıyım.

Ynt: yıllara sari işlerde taşeron faturaları

1-Taşeron un kestiği faturaların hangi işe ait olduğu belli olmak zorunda sen gidere işlerken hangi işin gideri ise o işe atman gerekir.
2-Sözleşmede yıl sarkıyorsa stopaj kesmen gerekir. Yıllara sari olmayan iş için stopaj kesintisine gerek yok
İşin bir tanesi yıllara sari demişin sözleşme süresini 31.12.2009 diye değiştirip daha sonra süre uaztım sözleşmesi yaparsan 2010 yılından itibaren stopaj kemeye başlayabilirsin
3-Sen kuruma % kaç kdv tevkifatı yapıyorsan teşrondan da aynı kesintiyi yapman gerekir

Ynt: Yıllara Sari İşlerde Taşeron Faturaları

buna benzer bu durum bende de var iş yıllara sari ancak taşeronun işinin yıllara sari olacağı sarkacağı başta belirtilmemiş ancak sigortaya verilen sözleşmede işin son bulacağı tarihi yazmışlar.

Doğal olarak kesintileri yapmadım hem stopaj hemde kdv tevkifatını ( kdv tevkifatının her durumda yapılacağını kaçırmışım)

Eskisini 31.12.2009 sonlandırıp yeniden işi uzatma sözleşmesi yapabilirmiyiz sigortaya intikal etmiş ??

Ayrıca bende kdv tevkivatı uygulamamışım faturalarına bunun la ilgili ne yapabilirim uygulancağını gözden kaçırmışım ve 2009 defterini kapattım buna dair ne yapmalıyım 2010 dan itibaren mi uygulayacağım yoksa geçmişe dönük bi çözümünüz varmı ???

buna benzer bu durum bende de var iş yıllara sari ancak taşeronun işinin yıllara sari olacağı sarkacağı başta belirtilmemiş ancak sigortaya verilen sözleşmede işin son bulacağı tarihi yazmışlar.

Burda bir karışıklık var taşeronla yaptığınız sözleşmede tarih yok diyorsunuz sigortaya verilen smzleşmede bitim tarihi belirtilmiş diyorsunuz ssk ya aynı sözleşmeyi vermedinizmi

Kdv tefkifatı incelem olmadığı surece sorun yartmaz

sayın mustafa3428 cevap verdiğiniz teşekkür ederim.yalnız taşeronun kestiği fatura üzerinde hiçbir kesinti yoktu. '' efendim ben, fatura üzerinde yazmadığından tevkifat yapmadım'' diyebilirmiyim???

teşşkürler mustafa bey
karışıklık şu sözleşmenin sonuna bizim işi ne zmn bitireceğimiz tarihi eklemişler yani inşaatın tamamen biteceği tarih.

Ana işin bitim tarihi taşeronla yaptığınız sözleşmenin bitim tarihi anlamına gelmez
siz taşeronla olan sözleşmedeki işin bitim tarihini 31.12.2009 yaparsınız daha sonra aynı sözlşemeye istinaden yeni işler verildiği ve sözleşmenin süreinin uzatıldığını belirtirsiniz böylece 2009 yılında stopaj ayırmaktan kurtulur ve 2010 yılında keilen vaturalardan stopaj ve kdv kjesersiniz

perdohan ' Alıntı:
sayın mustafa3428 cevap verdiğiniz teşekkür ederim.yalnız taşeronun kestiği fatura üzerinde hiçbir kesinti yoktu. '' efendim ben, fatura üzerinde yazmadığından tevkifat yapmadım'' diyebilirmiyim???
Sorumlu sıfatı ile kesinti yapmak sizin sorumluluğunuzda karşı tarafın değil

sn.mustafa3428

sorumluluk kısmı tartışmalı.bilginiz paylaşırmısınız?

teşekkürler..

tartışılacak birşey yoktur
sorumlu sıfatı ile kdv veya stopaj kesmesi gerekipte kesmeyen sıkıntıyı yaşar
sorumlu olan bu kesintileri yapmakla mesuldur yapmazsa cezayı vergi+v.ziyaı ile ödemek zorundadır

taşeronluğunu yaptığımız firma "

taşeronluğunu yaptığımız firma "emlak konut gyo a.ş." iş yapmaktadır (emlak konut g.menkul yatırım ortaklığı a.ş.-Başbakanlık TOKİ iştirakidir) bu durumda tevkifatlı ve % 3 stp ft mı keseceğiz.

Emlak Konut gayri menkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. kdv 91 nolu tebliğdeki kurum ve kuruluşlara giryor mu

-TAŞERONLUĞUNU yaptığınız firma dediğiniz firmaya kdv tevkifatı yapıyorsa sizde yapacaksınız eğer direk siz dediğiniz firmaya iş yapıyorsanız ilgili firmaya sorun 91 nolu firmalar içindemidir diye
stopaj için ise yaptığınız işin başlangıç ve bitiş tarihlerinin farklı yıllar olması gerekir