Yıllara Yaygın inşaat işi.

metintacer

Katkı Sunan Üye
İyi Çalışmalar;

Yıllara yagın olan bir inşaat işimiz var.İlk hakedişimizi yapıp faturamızı kestik.
Kesilen faturadaki hesaplanan KDV nin Kdv beyannamesinde yansıması nasıl olacaktır.?

Örneğin;
Hakediş bedeli 100.000.-
%18 Hs.Kdv 18.000.-
%3 Stopaj (-) 3.000.-
G.Toplam 115.000.-

________/__________________
120 115.000.-
295 3.000.-
350 100.000.-
391 18.000.-
________/___________________

Saygılarımla;

Ynt: Yıllara Yaygın inşaat işi.

KISMİ TEVKİFAT UYGULANAN İŞLEMLER bölümünde beyan edeceksiniz

metintacer ' Alıntı:
Hakediş bedeli 100.000.-
%18 Hs.Kdv 18.000.-
%3 Stopaj (-) 3.000.-
G.Toplam 115.000.-

________/__________________
120 115.000.-
295 3.000.-
350 100.000.-
391 18.000.-
________/___________________

Saygılarımla;

Burda 1/6 Kdv tevkifatı görünmüyor.

120 112000
295 3000
350 100.000
391 15.000
------------ ------------------------

Beyanname

100.000 matrah 18 kdv 1/6 tevkifat 15000 hesaplanan kdv

Arkadaşlar teşekkür ederim.

Benim sormak istediğim aslında şöyleydi.Sanırım ben tam yazamadım,özür dilerim.

391 hesapta görünen rakamı KDV beyannamesinin hangi kısmına yazacağım ile ilgiliydi.

Çünkü iş Yıllara Yaygın olduğundan Hakediş matrahını 350 hs.atıyoruz.
Dolayısı ile Teslim ve Hizmet tutarının içine 350 hesap matrahını atmayacağımız için sanırım hes.KDV sini ilave edilecek KDV satırına yazmamız gerekecek.

Ayrıca İşimiz Tevkifata tabi olmadığından örnekte göstermedim.

Saygılarımla.

350 hesap tutarını matrah kısmında göstereceksiniz

Eğer 350 deki tutarı KDV matrahına ilave edersek , geçici vergi döneminde bu tutar beyannameye dahil edilmeyeceği için sorun doğmaz mı?

Hayır sorun dogmaz 350 deki tutarlar gecicide beyan edilmez br sorun cıkarsada dilekce ekinde v ergi dairesine acıklamada bulunabilrisiniz ben öle yapmıstım kdv beyanı ile gecicideki matrah tutmadıgı için dilekçe ekinde acıkladım sorun kalmadı.

Yıllara yaygın İnşaat ve onarım İşlerinde 1/6 kdv tevkifatıda vardır.350 deki matrahınızı kısmi tevkifat uygulanan işlemler bölümüne yazıp kdv oranı ve tevkifat oranınıda gireceksiniz kalan 1/6 kdv tutarınıda isterseniz iade edilecek kdv olarak alırsınız isterseniz devreden kdv nize eklersiniz bunuda kdv beyannamesinde istisnalar kısmında diğer iade hakkı doğuran işlemler bölümüne işliyorsunuz eğer 1/6 yı iade isterseniz oraya yazıyorsunuz istemezseniz ise iadeye konu olan kdv kısmına sıfır yazıp geçiyorsunuz

1/6 KDV Tevkifatı yapmak zorunda olan kuruluşlar 91. tebliğde sayılmıştır. Eğer iş yapılan kuruluşlar aşağıda sayılanlardan değilse tevkifat yapılmaz.

? Genel bütçeye dahil daireler, katma bütçeli idareler, il özel idareleri, belediyeler ve bunların teşkil ettikleri birlikler,
? Döner sermayeli kuruluşlar,
? Kanunla kurulan kamu kurum ve kuruluşları,
? Kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları,
? Üniversiteler (vakıf üniversiteleri hariç),
? Kanunla kurulan veya tüzel kişiliği haiz emekli ve yardım sandıkları,
? Bankalar ve özel finans kurumları,
? Kamu iktisadi teşebbüsleri (Kamu İktisadi Kuruluşları, İktisadi Devlet Teşekkülleri),
? Özelleştirme kapsamındaki kuruluşlar
? Organize sanayi bölgeleri ile menkul kıymetler, vadeli işlemler borsaları dahil bütün borsalar,
? Hisse senetleri İstanbul Menkul Kıymetler Borsasına kote edilmiş şirketler (bunlar yalnızca ?yapım işleri?, ?temizlik, çevre ve bahçe bakım hizmetleri?, ?özel güvenlik hizmetleri? ile ?yemek servis Hizmetleri?ne ait katma değer vergisini tevkifata tabi tutacaklardır.) (95 numaralı KDV Genel Tebliği),
? Yarıdan fazla hissesi doğrudan yukarıda sayılan kurum ve kuruluşlara ait olan (tek başına ya da birlikte) kurum, kuruluş ve işletmeler,
birbirlerine karşı ifa ettikleri hariç olmak üzere, söz konusu hizmetlerde katma değer vergisi tevkifatı yapmakla zorunludur (İlgili Tebliğler: 91-92-95)