fonradar

Yıllık Beyannamede İşyeri Sahiplik Bilgisi Hk

SinanN

Katkı Sunan Üye
Defter beyan kısmında yıllık beyanname doldururken artık yeni bilgiler istiyorlar. (öncelikle geçmiş olsun)

Burada İşyeri sahiplik ile ilgili istenen bilgilerde "2018 yılına isabet eden toplam kira tutarı" kısmına Brüt mü Net mi yazılacak acaba? Daha evvelden bu bilgiye sahip olan var mıdır?

cevaplarınız için teşekkürler.

Defter beyan kısmında yıllık beyanname doldururken artık yeni bilgiler istiyorlar. (öncelikle geçmiş olsun)

Burada İşyeri sahiplik ile ilgili istenen bilgilerde "2018 yılına isabet eden toplam kira tutarı" kısmına Brüt mü Net mi yazılacak acaba? Daha evvelden bu bilgiye sahip olan var mıdır?

cevaplarınız için teşekkürler.

bu konuyu bende merak ediyorum, hatta kira olarak işaretlendiğinde kira sürelerine 01012018/31122018 mi yazacağız yoksa bitiş tarihi girmeyecek miyiz ?

2018 Yılını sorduğu için sadece 2018 yılına ait rakamı beyan etmemiz gerekiyor ama net mi brüt mü kestiremedim? benim nacizane fikrim net tutarı yazmak.

Aklıma 2.soru geldi..

Peki Fatura kesen işyeri sahipleri (yani mükellef olanlar) , kiracılara yıl içinde fatura kesmedi ise de yine beyan edilip yazılacak mı ? burada işyeri sahiplerinin kira geliri faturalarını kesmediğinden dolayı beyan etmediği yani ifşa etmiş olmayacak mıyız?

Maliyenin buradaki amacı acaba muhtasarda bildirilen yada kdv beyannamesinde bildirilen rakamları mı karşılaştırıp eksik gedik var mı ona mı tespit edecek acaba??

2018 Yılını sorduğu için sadece 2018 yılına ait rakamı beyan etmemiz gerekiyor ama net mi brüt mü kestiremedim? benim nacizane fikrim net tutarı yazmak.

Aklıma 2.soru geldi..

Peki Fatura kesen işyeri sahipleri (yani mükellef olanlar) , kiracılara yıl içinde fatura kesmedi ise de yine beyan edilip yazılacak mı ? burada işyeri sahiplerinin kira geliri faturalarını kesmediğinden dolayı beyan etmediği yani ifşa etmiş olmayacak mıyız?

Maliyenin buradaki amacı acaba muhtasarda bildirilen yada kdv beyannamesinde bildirilen rakamları mı karşılaştırıp eksik gedik var mı ona mı tespit edecek acaba??

Mali müşavirlik odasına sormuşlar, danışmanların verdiği cevap BRÜT tutar yazılacağını söylüyorlar. Lakin Luca programında sistemdel al dediğimiz vakit NET tutarı getiriyor. Şimdi Odanın yaptığı mı doğru Luca muhasebe programının yaptığımı sizce? Benim kanaatim ise Brüt tutar olması gerektiğidir. ÇÜnkü Maliye Muhtasar beyanname ile karşılaştırma yapacağını düşünüyorum.

2018 Yılını sorduğu için sadece 2018 yılına ait rakamı beyan etmemiz gerekiyor ama net mi brüt mü kestiremedim? ... ... kiracılara yıl içinde fatura kesmedi ise de yine beyan edilip yazılacak mı ? ...

Merhaba,
Brüt tutarı yazılmalı,
ilgili yıla ait kiracının faaliyetini yürüttüğü ay/dönem itibariyle kira tutarı bilgisini yazılmalıdır.

Df kayıtlarına gider olarak bürüt tutar işlendiğine göre bürüt yazılmalı.