Yıllık Gelir Vergisi Geçici Vergi Mahsubu

AKDENİZ36

Katkı Sunan Üye
Merhaba

Yıllık gelir vergisi beyannamesi göndereceğim .sistemden bakınca önceki dönem geçici vergi tahsilatı 0 gözüküyor yani hiç geçici vergi ödenmemiş yıllık gelir vergisinden mahsup yapmıyorum yalnız borcu yoktur yazısı aldığımda borç yoktur gözüküyor e devlet şifresinde de vadesi gelmemiş borçlar gözüküyor

ben yıllık gelir vergisinden geçici verigiyi nasıl mahsup edeceğim sistem sıfır gözüküyor yani hiç ödenmemiş olarak gözüküyor

yardımcı olursanız sevinirim

2016 yılına ait 4 dönem geçici vergi toplamını 01/03/2017 öncesinde ödedi iseniz mahsup edebilirsiniz. 01/03/2017 sonrası ödendi ise hata etmişsiniz demektir ve yıllık beyandan düşemezsiniz.

Ufak bir hatırlatma 2016 Gelir Vergisi Beyanınızı 15.versiyona göre tanzim etmeyi unutmayalım.

ben cevap alamadım sistemde borç ödenmediği gözüküyor borcu yoktur yazısı alıyorum e devlette vadesi gelmemiş borçlar gözüküyor
bir insanın borçları her sisteme göre farklı farklı mı çıkıyor ?benim borcum ne kadar ?

borçların farklı olduğu siştemler

1-vergi dairesi internet şubesinde önceki dönem geçici vergi tahsilatı O gözküyor yani ödenmemiş olarak gözküyor

2-Vergi dairesi internet şubesinden borcu yoktur yazısı istendiği zaman borcu yoktur yazısı hazırlanıyor borc yoktur belgesi veriyor

3-E devlet şifresinde vadesi gelmemiş borçlar gözüküyor

Gelir geçici için 2016 yılına ait ödenmeyenler 01/03/2017 itibari ile sıfırlandığından/terkin edildiğinden (gecikmesi kalır) sistemde borç göremezsiniz.

Gelir geçici için 2016 yılına ait ödenmeyenler 01/03/2017 itibari ile sıfırlandığından/terkin edildiğinden (gecikmesi kalır) sistemde borç göremezsiniz.

Bugün itibari ile Gelir Geçici borç tutarları halihazırda sistemde borç olarak gözükmektedir. Bu terkin işleminin ne zaman yapıldığı da ayrı bir muallak.

vezneye gidip odemek istedigim vergilerodenmis deyip benden tahsil edilmemisti.borcum yoktur denmisti.bugun o borclar gozuktu borcumu ogrendim ama param yoktu bu sefer uzerimde odeyemedim benim zararim yillik beyanda gecici vergi mahsup edememem -gecikme zammi-ve vergi dairesi tahsilat muessesesine guvenimin azalmasi