Yıllık Gelir Vergisi Matrahı

isyeri olarak kiraya verilen bir yerin kira sözleşmesinde yazili aylik kirası 1.550 liradir ve 12 aya isabet eden tutar 18600 yapmaktadir. Normalde gelir vergisi beyanını bu rakam üzerinden yapmamiz gerekmektedir. Bunun üzerinden hesapladigimiz vergiden %22 stopaj düşüldükten sonra kalani ödenecektir.

Kiracı muhtasar beyanında stopajini az ödemek için olsa gerek kiralarini aylik 500 liradan göstermiş ve o şekilde beyan etmiştir.

Şimdi burda yapilmasi gereken nedir. Vergi dairesi beyannameyi verirken stopaj listesi de istemektedir. Vergiyi kaç liradan göstermemiz doğru olacaktir. Bu işin doğrusu nedir ?

Merhaba,

Siz kaç lira ödediyseniz ve kaç lira üzerinden stopaj yatırdıysanız, o tutar üzerinden liste yapıp vermek durumundasınız.

Aksi halde iştirak hükümlerinden başınız derde girer.

fakat söyle bi sorun var. vergi dairesi kiracinin kaşeli imzali stopaj listesini istiyor. kiracinin stopaj listesiyle benimkisi tutmuyor. Kiraci stopaji az göstermiş. Ben fazla gösteriyorum.

Bu durumda size düşen kiracı ve muhasebecisiyle görüşüp ek muhtasar beyanname ile matrah arttırımında bulunmalarını istemeniz..

Şayet kiracının beyan etti tutarı siz de beyan ederseniz kiracı kira ödemesini bankadan yapmışsa vergi dairesi bankadan ev sahibinin kayıtlarını isteyip inceleme yapıyor..bu durumda gerçek yatan miktar ile beyan edilen tutmadığı için hem kiracı hem de ev sahibinin başı yanıyor..

o halde beni kiracinin stopaj listesi ilgilendirmiyor. Peki vergi dairesi ne diye benden kiracinin stopaj listesini istiyorki. Onun ödediği stopaj beni niye ilgilendiriyor ki. O stopajini eksik beyan eder, fazla beyan eder. Ben olmasi gerekeni beyan ediyorum.

Sanırım Vergi Dairesi şunun için sizden kiracının ödemiş olduğu stopajı istiyor . Sizin beyan edeceğiniz kira ile kiracının üzerinden stopaj yapmış olduğu kirayı karşılaştırmak için, eğer bir vergi ziyaı sözkonusu ise ki burda sözkonsu, bunu tanzim etmek için istiyordur.
Siz kiracının yaptığı stopaj listesini alın ve gerçek tutarı beyan edin. Gerçi bu şekilde kiracıyı ihbar etmiş oluyorsunuz ama böyle yapmazsanız sizin başınızda ağrır.

Merhaba. Aslında vergi dairesinden çok sizi ilgilendiriyor stopaj listesi. Hatta kiracının muhtasar tahakkuk fişini ve ödemesinide isteseniz daha iyi olur. Çünki kiracı sorumlu sıfatıyla ödüyor. Ödemezse mükellef sorumlu tutulur. Yani birinci dereceden siz sorumlusunuz. Kiracının stopajı ödemediği taktirde. İtilaflı bir durumda vergi dairesi sizden talep edebilir. Hukuksal boyutunu düşünerek kendinizi sağlama almak açısından. Tahakkuk fişlerini ve mümkünse ödendi çıktılarınıda istemeniz sizin yararınıza olucaktır.
Saygılarımla,

Ynt: Yıllık Gelir Vergisi Matrahı

Aslında bu eski bir konu ama arama motorundan buldum ve benim sorunuma tam olara uyuyor. Son verilen cevapta eğer kiracı ödememişse sizden de talep edilebilir denmiş.. Bu doğrumudur? Niçin kiracıya eksik beyan ettiği için ceza kesilip istenmiyor da gelirini doğru beyan eden işyeri sahibinden isteniyor?? Sonuçta büro sahibi o parayı brüt olarak kiracıdan almamış ki?? Almadığı paranın vergisi olmaz mı bu?? Kiracı parayı kesmiş ama yatırmamış ondan alınması gerekir diye düşünüyorum.. Bizde benzer durumdayız .. Bu durumda doğruyu beyan etmeye çekiniyor insan.. Bu konuda bilgi verirseniz sevinirim..