Yıllık izin / 5 yıl muamması hk.

Herkese Selamlar,

Yıllık izinlerle ilgili iş kanununda "1 den 5 yıla kadar (5 yıl dahil) 14 gün " şeklinde belirtilmiş. Burada kafa karıştıran hem 5 yıla kadar denilip, sonrasında 5 yıl dahil şeklinde yazılması.

Forumda inceleme de yaptım farklı görüşler olduğunu farkettim. Bu konu net midir yoksa muamma mıdır? Kimsenin hakkını yemek istemiyorum.

5. yılını bitiren bir personel 14 gün yıllık izin hakkına mı sahip oluyor yoksa 21 günlük izin hakedişi mi oluyor. Bu konuda yardımınıza ihtiyacım var.

Herkese iyi çalışmalar, sıkıntısız zamanlar diliyorum.

Ynt: Yıllık izin / 5 yıl muamması hk.

Nettir. 5. yıla ait izin 14 6. yıla ait 21 en az 20 gündür.

yıllık izin süresi 21 değil 20 gündür.
2004 işe girişliler bu sene ilk defa 20 gün izin kullanır.

benimde bir sorum olacak.
hangi yıl işe girenler 2010 yılında 26 gün izin kullanır ?
94 mü 95 mi ?

Burada gün ve ay önemli eğer giriş gün ve ayı 01/06 olarak kabul edersek

01/06/1995 Giriş

31/05/2010 tarihinde 15 yılı doldurmuş oluyor ve

01/06/2010 - 31/05/2011 tarihleri arasında 26 gün izin kullanma hakkı oluyor.

3-4 gün önce bir muhasebeci abime sorduğumda 5 yılını bitirenler 3 hafta izin hak ederler dedi ve kafam karıştı.
Bir başka arkadaş ise 2 hafta olduğunu söyledi. Muallak mı diye sormamın sebebi de buydu zaten.

Bu durumda 5 yılını bitirenlere 2 hafta izin yazacağım. İnşallah kimsenin hakkına girmeyiz.

Cevaplar için herkese teşekkür ederim.

ekonomist52 ' Alıntı:
3-4 gün önce bir muhasebeci abime sorduğumda 5 yılını bitirenler 3 hafta izin hak ederler dedi ve kafam karıştı.
Bir başka arkadaş ise 2 hafta olduğunu söyledi. Muallak mı diye sormamın sebebi de buydu zaten.

Bu durumda 5 yılını bitirenlere 2 hafta izin yazacağım. İnşallah kimsenin hakkına girmeyiz.

Cevaplar için herkese teşekkür ederim.

Böyle yaparsan işçinin hakkını yemiş olursun.

Öncelikle izin süresini hafta olarak değil gün olarak hesaplamalısın.

5 yılı bitirenlere yani 6. yılın içinde olanlara 20 iş günü izin vermelisiniz. Eğer hizmet süresi 5 yıl dahil ve daha az ise 14 işgünü izin vereceksiniz.

REVİZYON ' Alıntı:
5 yılı bitirenlere yani 6. yılın içinde olanlara 20 iş günü izin vermelisiniz. Eğer hizmet süresi 5 yıl dahil ve daha az ise 14 işgünü izin vereceksiniz.
5. yılını bitirenin izin hakkı en az 14 gündür. 6. yıl bitiminden itibaren en az 20 güne çıkar! Unutmayın ki izin hakkı 1 tam yıl çalışma dolduktan sonra hak edilir.
Ayrıca yıl içinde kanunda sayılan izin hesabından sayılanlar hariç çalışılmayan gün var ise bu günlerde dikkate alınarak 1 tam yıl hesabı yapılır. 01/06/2009 işe giren biri 2009 yılında mazeretsiz olarak 5 gün gelmedi ise izin hakkı 01/06/2010 değil 06/06/2010 tarihinde kazanılmış olur.

REVİZYON ' Alıntı:

Acaleyle yazıldı Düzeltiyorum. :(

Yıllık izin Hizmet süresi 5. yılın bitimine kadar 14 gün olacak işçi 6. yılı tamanladıktan sonra 20 gün izne hak kazanacak.

işçi daha önce 5 defa 14 günlük izin kullandıysa 20 günlük izin kullanmaya hakkı doğmuştur.

Şimdi bu konu benim için daha net oldu... Herkese teşekkürler...