fonradar

Yıllık izin cezası

stajerim

Katkı Sunan Üye
müfettiş şirketi denetime geldiğinde işçilerin yıllık izin defterini inceleyip neden izne çıkartmadınız izin defterini imzalatmadınız diye ceza kesiyormuş bu doğrumu acaba zira işçi yıllık izin hakkından vazgeçemez ancak bu sene işlerin younlugu dolayısıyla kullanmayacaım yada seneye kullanacaım yada cıkısta parasını alacam dıyemezmı cogu kısı kullanmazsa ıznını cıkısta parasını alıyor ve bu yasal sızce calısan ıscı ızın kullanmayacaksa ne yapmak lazım

Bilindiği üzre; en az bir yıl çalışmış olanlara bu izin verilir,y.izin hakkı Anayasal bir hak olup,işci tarafından tek taraflı feragat edilemez-y.izin hakkından vazgeçilemez,bunlar yanında işcinin bir yıl çalışması sonucunda dinlenmesi,verimliliğinin artması amaçlanır.

Gerek 56 ncı maddenin son fıkrası(nın son cümlesi)gerek bu madde dayanak yapılarak çıkarılan yönetmelik gereği,işveren işcilerin y.izinlerini gösterir kayıt belgelerini usülüne tutmak ve takip etmek zorundadır.

Olayımızda inceleme konusunun ,103 ncü madde de belirtildiği üzre ,"60 ncı madde de belirtilen yönetmeliğin esas ve usüllerine aykırı olarak izin kullandırmayan"noktasıyle ilgili olduğu,buna görede para cezasına hükmedildiği,anılan defterlerde işcilerin sadece imzalarının bulunmaması değil ,izin durumlarınında belirtili olmadığı yani bu defterlerde hiçbir kaydın bulunmadığı,dolayısyle işcilerin hiç y.izin kullanmamış gibi olduğu-gözükdüğü,(ya işcilerin y.izinlerini verdiniz de işlemediniz,ya da hiç izin vermediniz,bilmiyorum)ama müfettişin başkaca inceleme yapmadan veya yaptı da bu kanaate vardı, yani hiç y.izin kullandırılmamış olduğu için bu noktadan hareketle para cezasına gitmesi gibi bir durum olduğunu düşünüyorum.

Böyle ise işcilerin önce bu izni haketmiş olmaları,hak edildikden sonra ise işcinin talebi olsun veya olmasın(olmasın noktasında demek istediğim yönetmeliğin 5 nci maddesidir),bu iznin ne zaman verileceğine/işcinin ne zaman bu izni kullanacağına-kullanması gerektiğine,sonrasında izin çizelgeleirni yine işveren veya vekilinin imzalayacağı izin kurulu,kurul zorunluluğu bulunmayan işyerlerinde(yönetmelik M.18) yine işveren veya vekili karar verir,işci karar vermez,veremez,sadece izin isteğinde bulunabilir.

Sonuç olarak sanki bir kaç yıldır, hiç y. izin verilmemiş, şayet böyle ise para cezasının sözkonusu olması M.103'e göre mümkün,böyle değil sadece bu yıl için ise (yani 1 yıllık izin hakkı bulunanlar icin)bu cezanın uygulanması-uygulanacak olması karşısında itiraz edilmesinin uygun olacağını düşünüyorum

yukarıda Şeref bey yasa ile yönetmeliği çok güzel açıklamış. Ayrıca müfettişler (yaygın uygulamayı anlatıyorum) öncelikle izinle ilgili kayıtların kanuna uygun tutulup tutulmadığına bakıyor. İşçi tarafından talep edilipde , işveren tarafından yıl içinde kullandırılmazsa yapılan spesifik şikayet sonucu anılan cezayı kesiyorlar.

Bizde 2002'den tutunda 2004'den beri kullanılmayan izinler var bunları incelediklerinde raporlarına bile yazmadılar.
bilgilerinize, saygılarımla..

Son düzenleme: